Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Starcie

Esensja.pl
Esensja.pl
Janusz A. Urbanowicz
Podsumowanie dyskusji

Janusz A. Urbanowicz

Starcie

Podsumowanie dyskusji
Zamykamy w tym miesiącu toczącą się na naszych (i nie tylko) łamach dyskusję o SF-F i fantasy. Rozpoczęta felietonem rozważającym różnice w odbiorze obu gatunków przerodziła się rychło w fundamentalistyczną wojnę. Uwagi o sposobach odbioru różnych gatunki fantastyki zostały odebrane, jako ataki na te gatunki.
Jedni byli za, drudzy byli przeciw…
A czym jest fantastyka naukowa?
Najbardziej kanonicznym tematem fantastyki naukowej jest kontakt z obcą cywilizacją. Istnieją trzy powieści opisujące to wydarzenie z możliwego naukowego punktu widzenia: Słuchacze Jamesa Gunna, Kontakt Carla Sagana i Głos Pana Stanisława Lema. Po głębszym wczytaniu wszystkie są jednak książkami o czymś innym, o metafizyce o szukaniu czegoś więcej we wszechświecie. Sagan ujmuje to najotwarciej; dla Ellie z Kontaktu odebranie Wiadomości i podróż Maszyną okazuje się być przeżyciem metafizycznym, bardziej religijnym niż naukowym. Saunders, Słuchacz z Programu deklaruje swojemu opanowanemu zwątpieniem szefowi, że Program jest dla niego religią - "Mac, ja wierzę w ciebie zamiast w Boga”. Wreszcie matematyk Hogarth napisze sucho na zakończenie Głosu Pana: „wierzę w Nadawców, albowiem mnie nie zawiedli”. Wymowa tych powieści jest jednoznaczna: szukając Obcych szukamy przyczyny, porządku wszechświata.
koniec
1 września 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Ramota
— Janusz A. Urbanowicz

Loser fiction
— Janusz A. Urbanowicz

Kryminał czarny jak węgiel
— Eryk Remiezowicz, Janusz A. Urbanowicz

Postludzkość w świętym gaju
— Janusz A. Urbanowicz

Nie ma wody na pustyni
— Janusz A. Urbanowicz

O jedną planetę za daleko
— Janusz A. Urbanowicz

Inna wojna
— Janusz A. Urbanowicz

Si vi pacem, para bellum
— Janusz A. Urbanowicz

Dwie połowy Dukaja
— Wojciech Gołąbowski, Eryk Remiezowicz, Janusz A. Urbanowicz

Zabić powieść
— Janusz A. Urbanowicz

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.