Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Razem: Odcinek 2. Razem z mściwym sadystą

Esensja.pl
Esensja.pl
Radosław Owczarek
Tajemniczy włamywacz w satynowym kapeluszu postanawia wyruszyć na łowy. W bezsenną, głuchą noc odkryjemy, co wspólnego z nim ma największy w Polsce zakład ubezpieczeń, reklama tygodnika „Razem” oraz Tadeusz Baranowski.

Radosław Owczarek

Razem: Odcinek 2. Razem z mściwym sadystą

Tajemniczy włamywacz w satynowym kapeluszu postanawia wyruszyć na łowy. W bezsenną, głuchą noc odkryjemy, co wspólnego z nim ma największy w Polsce zakład ubezpieczeń, reklama tygodnika „Razem” oraz Tadeusz Baranowski.
Historia ubezpieczeń i pojawienia się pierwszego zakładu ubezpieczeniowego na ziemiach polskich sięga początków XIX wieku. Jednak dopiero w PRL-u (rok 1952) temat asekuracji został gruntownie uregulowany ustawą o państwowej ochronie.
Zgodnie z tą ustawą osłony państwowe obejmowały ubezpieczenia majątkowe i osobowe. Przedmiotem pierwszego z nich mogło być każde mienie (w tym domy oraz mieszkania – o czym napiszemy później). Natomiast drugiego – życie lub zdolność do pracy. Jednocześnie nadal dopuszczano zawieranie umów dobrowolnych.
Reklama 1.Nowa Wieś nr 5(1416), 01.02.1977 str. 20
Reklama 1.Nowa Wieś nr 5(1416), 01.02.1977 str. 20
W tym samym roku PZUW (Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych) przekształca się w PZU (Państwowy Zakład Ubezpieczeń). Równocześnie PZU otrzymało wyłączność w całym kraju na zawieranie umów ubezpieczeniowych. Wtedy właśnie na szyldach i dokumentach pojawia się charakterystyczne koliste logo z powiększoną literą „Z”. Działalność zakładu była niezwykle dochodowa. Jako ciekawostkę należy odnotować, że z braku konkurencji – przy dobrym zarządzaniu ryzykiem asekuracyjnym oraz szerokim przymusem – PZU pozyskiwało ogromne kwoty ze składek klientów. Te znacząco przewyższały wypłacane odszkodowania i świadczenia. Dochód PZU nie pozostawał jednak na jego rachunkach, ponieważ w znaczącej części był zyskiem dla państwa. Od 1977 roku ubezpieczyciel lokował nadwyżki finansowe w Narodowym Banku Polskim.
Co natomiast z polisami dobrowolnymi? Tymi, zawieranymi na zagraniczne wycieczki, domy i w końcu mieszkania? W tym przypadku, by sprzedaż była jak największa, potrzebna jest reklama oraz talent pewnego młodego artysty, który szuka wszelkich, dodatkowych możliwości zarobienia pieniędzy. Aby opowiedzieć tą historię od początku należy cofnąć się do 1 lutego 1976 roku. Na ostatniej (dwudziestej) stronie tygodnika „Nowa Wieś” znajdziemy małą, najprawdopodobniej pierwszą narysowaną przez Tadeusza Baranowskiego reklamę. W kolorowym dodatku gazety jest to promocja odświeżacza do powietrza firmy „Pollena”.
Reklama 2.Jak się wie, to się ma, Nowa Wieś 1976
Reklama 2.Jak się wie, to się ma, Nowa Wieś 1976
Jako ciekawostkę warto powiedzieć, iż najwcześniejszą całostronicową reklamą wykonaną przez autora Orient Mena jest opowiastka przedstawiająca kolorowe telewizory firmy „Unitra”, „ZURT” (z niebieską winietą- „Jak się wie, to się ma”).
Zatem dwa z pięciu elementów zagadki mamy rozwiązane: zakład ubezpieczeń oraz reklamy w pismach. Pozostają pytania o tygodnik „Razem” Tadeusza Baranowskiego i mściwego bandytę-sadystę?
Artysta w wywiadzie rzece przeprowadzonym przez Witolda Tkaczyka dla magazynu „AQQ” krótko wspomina: „Miałem to szczęście, że przy reklamie prawie nie ingerowano w moją pracę”.
Ponura Historia Wirgiliusza M, Razem 15/1976
Ponura Historia Wirgiliusza M, Razem 15/1976
Warto zapamiętać to zdanie, ponieważ ma ono kluczowe znaczenie przy dalszym wyjaśnieniu opowieści o złoczyńcy. Debiut autora Antresolki w czasopiśmie „Razem” miał miejsce 12 grudnia 1976 roku. Tutaj na stronie 19 gazety zostaje przedstawiona w dziewięciu kadrach historia mężczyzny ubranego w długi pastelowy płaszcz. Co o nim wiemy? Właściwie nic. Jak co wieczór przygotowuje się do akcji rabunkowej. Jednak zdecydowanie nie jest to jego najlepsza noc. Szczęście się odwraca, a metaforyczna pętla zaciska się coraz mocniej na szyi. Mieszkania, do których po kolei wchodzi mają niewidzialną barierę, zabezpieczenie i dlatego nie można ich tak po prostu okraść. Z każdego domu mężczyzna wybiega coraz bardziej wystraszony i przerażony. W końcu staje się – serce odmawia posłuszeństwa. Okazuje się bowiem, że właściciele lokali zabezpieczyli się profesjonalnie przed włamaniem. Mieszkania posiadają niezwykłą, roztoczoną nad nimi opiekę. Jest nią polisa ubezpieczeniowa towarzystwa PZU. To ona oszczędza wszelkich kłopotów związanych z kradzieżą oraz nieproszonymi gośćmi. Bohater komedii postanawia całkowicie odmienić swoje poprzednie decyzje, naprawić błędy i popracować nad charakterem. Znajdzie na to z pewnością wiele czasu, udając się do swojego nowego miejsca zamieszkania.
4.Z archiwum polskiego komiksu prasowego, tom 4, 2014.
4.Z archiwum polskiego komiksu prasowego, tom 4, 2014.
Przedstawiona powyżej opowieść jest na tyle uniwersalna, że gdyby zamienić kilka elementów, a w miejsce ubezpieczyciela wstawić jakąś irracjonalną siłę lub postać, mogłaby ona funkcjonować na zasadach odrębnego zwięzłego komiksu, nie mającego nic wspólnego z reklamą.
„Ponura historia Wirgiliusza M.”, komedia kryminalna, ukazała się po raz pierwszy na łamach tygodnika „Razem”. W 2020 roku wznowiło ją wydawnictwo „Ongrys” na 83 stronie limitowanego do 300 egzemplarzy, płóciennego wydania „Porad Praktycznego Pana”. Jednak nie tylko… Otóż zaledwie garstka osób wie, że jednoplanszówka pojawiła się w jeszcze jednym miejscu. Grupa fanów w 2014 roku opublikowała 4 tom „Z archiwum polskiego komiksu prasowego”. Marek Misiura wraz z Leszkiem Kaczanowskim pokazują na 166 stronie antologii opowieść o Wergiliuszu.
Dramat mściwego bandyty kończy się szczęśliwie. Zostajemy z przekonaniem o jego poprawie i zmianie zachowania. A w następnym odcinku cyklu poznacie pewną niezwykle praktyczną gospodynię domową.
koniec
30 lipca 2023
1) „AQQ”, nr 2(27), 2002, str. 12, „Zaproponowano mi rysowanie…mangi”. Z Tadeuszem Baranowskim rozmawia Witold Tkaczyk.

Komentarze

30 VII 2023   21:05:24

Ciężko się czyta wypociny osoby, która nie ma wiedzy na temat przeszłości Pana Baranowskiego. Reklamy nie są autorskimi komiksami, a wiernymi kopiami prac zachodnich autorów. Pan "redaktor" pyta co wiemy o złoczyńcy? Koneserzy komiksu wiedzą tyle, że nie narysował go Pan Baranowski, to plagiat i kradzież! Rysownik mówi, że przy pracy przy reklamach nie ingerowano w "jego" twórczość? Litości, nie widzę tutaj rysunków tego Pana, ale widzę wierne kopie innych (zwłaszcza francuskich) autorów. Odsyłam Pana Owczarka do komiksowej literatury zachodniej zanim pogrąży swojego ulubionego rysownika.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.