Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2003

Esensja.pl
Esensja.pl
Dwudziestego trzeciego czerwca o godzinie 18:00 w warszawskim lokalu Traffic Club ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2003.
Laureatów poznamy podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2004 dwudziestego pierwszego sierpnia 2003 roku w Zielonej Górze.
Po raz pierwszy w historii Nagrody nominowano osiem opowiadań, również bez precedensu jest zdobycie czterech nominacji przez utwory jednego autora.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2003

Dwudziestego trzeciego czerwca o godzinie 18:00 w warszawskim lokalu Traffic Club ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2003.
Laureatów poznamy podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2004 dwudziestego pierwszego sierpnia 2003 roku w Zielonej Górze.
Po raz pierwszy w historii Nagrody nominowano osiem opowiadań, również bez precedensu jest zdobycie czterech nominacji przez utwory jednego autora.
Oto tytuły i autorzy pięciu powieści i ośmiu opowiadań nominowanych do Nagrody imienia Janusza A. Zajdla za rok 2003:
Powieści
  • Ewa Białołęcka „Piołun i miód” (Runa)
  • Jacek Dukaj „Inne pieśni” (Wydawnictwo Literackie)
  • Andrzej Pilipiuk „Kuzynki” (Fabryka Słów)
  • Wit Szostak „Wichry Smoczogór” (Runa)
  • Andrzej Ziemiański „Achaja, tom 2” (Fabryka Słów)
Opowiadania
  • Ewa Białołęcka „Pierścien dla Bestii” (Fantasy lipiec’2003)
  • Anna Brzezińska „Róże dla Sirocco” (Super Fantastyka Powieść 1’2003)
  • Anna Brzezińska „Zaćmienie serca” (Portal 17)
  • Maja Lidia Kossakowska „Dopuszczalne straty” (w: „Obrońcy Królestwa”, Runa)
  • Andrzej Pilipiuk „Jakub Wędrowycz i siedmiu krasnoludków” (Fantasy lipiec’2003)
  • Andrzej Pilipiuk „Księżniczka” (Science Fiction 22’2003)
  • Andrzej Pilipiuk „Mars 1899r.” (Nowa Fantastyka 1’2003)
  • Andrzej Ziemiański „Zapach szkła” (Nowa Fantastyka 10-12’2003)
Trochę statystyki
Wśród nadesłanych nominacji w kategorii „Powieść” znalazło się trzydzieści tekstów dwudziestu dziewięciu autorów opublikowane przez dwanaście różnych wydawnictw.
W kategorii „Opowiadanie” zgłoszono aż sto dwadzieścia sześć różnych utworów. Były to teksty siedemdziesięciu siedmiu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w dziewięciu czasopismach oraz w sześciu antologiach i zbiorach opowiadań.
O autorach
Ewa Białołęcka
  • Elblążanka, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku. Debiutowała w roku 1993 opowiadaniem „Wariatka” („Fenix” 5’1993). Od tego czasu ukazało się kilkanaście opowiadań autorki, oraz powieści z cyklu „Kroniki Drugiego Kręgu”, w których opisuje dorastanie grupy młodych i zbuntowanych czarodziejów. W jej tekstach, często ciepłych, tkwi zawsze nuta optymizmu. Cztery opowiadania autorki zostały wyróżnione przez czytelników nominacją do Nagrody, w tym dwa przyniosły autorce statuetkę („Tkacz Iluzji” – za rok 1994 i „Błękit maga” – za rok 1997). Nominowana powieść, „Piołun i miód”, jest trzecim tomem cyklu „Kronik”. Obecnie autorka pracuje nad pierwszą częścią „Kronik” („Naznaczeni błękitem”), z której dowiemy się o wcześniejszych losach bohaterów. Oprócz powieści i opowiadań spod palców pisarki wychodzą piękne witraże.
Anna Brzezińska
  • Debiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach” („Magia i Miecz” 10’1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (za rok 1998). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, babunia Jagódka – postać wysoce kontrowersyjna, lecz ciesząca się sympatią czytelników. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorze „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”. Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu. W latach 1999 i 2000 wydała dwie części opowieści o zbóju Twardokęsku: „Zbójecki gościniec” (nominacja za rok 1999) i „Żmijowa harfa” (Nagroda Zajdla za rok 2000), w których wykorzystuje wiedzę zarówno o historii jak i języku średniowiecza. Kontynuacją cyklu jest wydany w tym roku tom „Letni deszcz. Kielich”. Na wydanie czeka też tom opowiadań „Wody głębokie jak niebo”, w którego skład wejdą nominowane w tym roku opowiadania. Od 2002 roku autorka jest współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA.
Jacek Dukaj
  • Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem „Złota Galera” („Fantastyka” 2’1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. Ukazały się już trzy zbiory opowiadań autora i trzy powieści: „Czarne oceany” (Nagroda Zajdla 2001), „Extensa” (nominacja za rok 2002) i nominowane w tym roku „Inne pieśni”. Autor pisuje także teksty publicystyczne i recenzje, a w tym roku ukazała się antologia „PL+50. Historie przyszłości”, której Dukaj był pomysłodawcą. Utwory autora były już siedmiokrotnie nominowane do Nagrody. Na podstawie opowiadania „Katedra” (Nagroda Zajdla 2000) Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany do Oskara w 2003 r.
Maja Lidia Kossakowska
  • Warszawianka, plastyczka, archeolog i dziennikarka. Pisarka zyskująca sobie coraz większą popularność, publikująca wcześniej przede wszystkim na łamach „Feniksa” oraz „Magii i Miecza”. Debiutowała opowiadaniem „Mucha” („Fenix” 1’1997). Wiele tekstów autorki traktuje o aniołach, ale niezwykłych, bo choć dumnych i walecznych, to obarczonych ludzkimi wadami i namiętnościami. Wydała zbiór opowiadań „Obrońcy Królestwa” (z którego pochodzi nominowanu utwór) oraz już w tym roku powieść, „Siewca wiatru”. Tegoroczna nominacja za opowiadanie jest już piątą zdobytą przez Maję Kossakowską w tej kategorii.
Andrzej Pilipiuk
  • Urodzony w Warszawie, archeolog, z zamiłowania pisarz. Obecnie mieszka wraz z żoną i córką w Krakowie. Debiutował opowiadaniem „Hiena” („Fenix” 2’1996), w którym stworzył postać Jakuba Wędrowycza, bimbrownika i egzorcysty. Od tego czasu Wędrowycz pojawił się w kilkudziesięciu innych opowiadaniach, początkowo rozsianych po czasopismach i fanzinach, później zebranych w czterech zbiorach. Oprócz licznych opowiadań (również spoza cyklu o Wędrowyczu) autor, jako Tomasz Olszakowski, napisał też kilka tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika. Już pod własnym nazwiskiem wydał nominowaną w tym roku powieść „Kuzynki” (będącą rozwinięciem nagrodzonego w ubiegłym roku opowiadania), a w tym roku ukazała się kontynuacja, zatytułowana „Księżniczka”.
Wit Szostak
  • Mieszka i pracuje w Krakowie. Z wykształcenia filozof, oprócz tekstów fantastycznych pisze też doktorat z filozofii dialogu. Członek Towarzystwa Tischnerowskiego i miłośnik twórczości Tolkiena (należał do Loży Tolkienowskiej), jest też znawcą i zbieraczem muzyki ludowej, od kilku lat zapisuje nuty ostatnich skrzypkow ludowych, gra na skrzypcach, gęślach i dudach. Debiutował opowiadaniem „Kłopoty z błaznem” („Nowa Fantastyka”, 9’1999). Kilka swoich opowiadań zebrał w zbiór „Ględźby Ropucha”, który może doczeka się wydania. Nominowana powieść, „Wichry Smoczogór”, to niezwykła historia o muzyce i poszukiwaniu prawdziwej, pierwotnej nuty, która może uratować choć cząstkę ginących Smoczogór. Autor ukończył już „Poszarpane granie”, kontynuację smoczogórskich wątków.
Andrzej Ziemiański
  • Wrocławianin, architekt, pisarz. Debiutował w roku 1979, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Debiutował w 1985 roku zbiorem opowiadań „Daimonion”. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale powrócił w doskonałej formie. Tworzy niemal czystą sf, choć często przetyka ją wątkami ironicznymi lub humorystycznymi. Współpracuje z wieloma pismami („Portal”, „Science Fiction”, „Nowa Fantastyka”). W roku 2002 zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Autobahn nach Poznań”. Od dwóch lat wydaje też cykl fantasy o księżniczce „Achai”. Nominowana powieść stanowi drugi tom przygód wojowniczej dziewczyny (pierwszy tom także zdobył nominację). W tym roku jest to piąta i szósta nominacja do Nagrody – wszystkie w ciągu ostatnich czterech lat.
koniec
23 czerwca 2004

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Inne recenzje

Nagrody Zajdla za rok 2020 przyznane

Meandry
— Beatrycze Nowicka

Upływa termin zgłaszania nominacji do Zajdla!

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2008

Zobacz nominacje do Zajdla na żywo!

Esensja czyta: III kwartał 2008
— Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski, Marcin T. P. Łuczyński

Zostań modelem Wojciecha Siudmaka!

Kpina zwana parodią
— Artur Chruściel

Zajdle dla Dukaja i Ziemiańskiego

Czas na najważniejsze
— Eryk Remiezowicz

Tegoż twórcy

Zbierając okruchy przeszłości
— Wojciech Gołąbowski

O pożytkach ze zdrowych zębów oraz powrót do Liszkowa
— Wojciech Gołąbowski

Zanikanie, czyli rzecz o „Cudzych słowach”
— Mieszko B. Wandowicz

Ani śmieszno, ani straszno
— Wojciech Gołąbowski

O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz

Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Nie jedzcie bajkowych kucyków
— Wojciech Gołąbowski

O sześćdziesiąt dni za długo
— Beatrycze Nowicka

Wracać wciąż do domu
— Beatrycze Nowicka

Meandry
— Beatrycze Nowicka

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.