Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W maju:
3. – Dave Greenfield, brytyjski klawiszowiec i wokalista, od 1975 roku aż do śmierci związany z zespołem The Stranglers. Współautor muzyki do wielu przebojów grupy, w tym „Golden Brown”, „Always the Sun”, „Peaches” i „Big Thing Coming”.
5. – Millie Small, jamajska wokalistka i autorka piosenek. W historii muzyki rozrywkowej zapisała się tak naprawdę jednym przebojem, „My Boy Lollipop”, ale za to w jakim stylu! Utwór dotarł do samych szczytów list przebojów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, sprzedając się w zawrotnej liczbie siedmiu milionów kopii i czyniąc z dziewczyny, mającej wówczas ledwie 16 lat, pierwszą międzynarodową gwiazdą rodem z Karaibów.
9. – Little Richard, jeden z pionierów rock and rolla, na przełomie lat 50. i 60. podbijający serca słuchaczy dynamicznymi, krzykliwymi hitami w rodzaju „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Good Golly Miss Molly”, „Lucille”, „Keep A-Knockin’” czy „Baby Face”.
12. – Michel Piccoli, francuski aktor włoskiego pochodzenia, czterokrotnie nominowany do Cezara („Dziwna sprawa”, „Przekątna gońca”, „Milou w maju”, „Piękna złośnica”), nagrodzony Złotą Palmą („Skok w pustkę”), mający na swoim koncie występy w filmach Godarda („Pogarda”), Buñuela („Dziennik panny służącej”, „Dyskretny urok burżuazji”), Hitchcocka („Topaz”), Chabrola („Krwawe gody”), Ferreriego („Wielkie żarcie”) i Leloucha („Rozstania i powroty”), a także rolę w zupełnie zwariowanym „Themrocu”.
14. – Henryk Jaskuła, żeglarz, kapitan jachtowy. Pierwszy Polak i zarazem trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Rejs na „Darze Przemyśla” trwał 344 dni – od 12 czerwca 1979 do 20 maja 1980. Trzy lata później ukazała się autorska relacja z podróży, „Non stop dookoła świata”.
29. – Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (za tomik poezji „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), Paszportu „Polityki” (za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”) oraz Nagrody Literackiej Nike (za powieść „Pod Mocnym Aniołem”). Na podstawie jego prozy powstał „Spis cudzłożnic” Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, zaś według jego scenariusza nakręcono dwa filmy z serii Święta polskie: „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Android starszej daty
Jarosław Loretz

29 IV 2024

Kości pamięci, silikonowe powłoki, sztuczna krew – już dawno temu twórcy filmowi przyzwyczaili nas do takiego wizerunku androida. Początki jednak były dość siermiężne.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.