Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)

W maju:
1. – Olympia Dukakis, amerykańska aktorka greckiego pochodzenia. Zagrała m.in. we „Wpływie księżyca” (Oscar i Złoty Glob), „Stalowych magnoliach”, „Sinatrze” (nominacja do Złotego Globu), „Jej wysokości Afrodycie” oraz serii „I kto to mówi”.
2. – Bronisław Cieślak, dziennikarz, prezenter telewizyjny, poseł na Sejm, a dorywczo – i w zasadzie przypadkiem – również aktor. Ale to właśnie dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza z serialu „07 zgłoś się” Cieślak zapisał się w dziejach polskiej kinematografii, a postać porucznika dochrapała się statusu kultowej.
3. – Lloyd Price, amerykański rhythm and bluesowy i rockandrollowy piosenkarz i autor piosenek, aktywny zawodowo od roku 1952 praktycznie do śmierci. Jego największe przeboje to „Lawdy Miss Clawdy”, „Oooh, Oooh, Oooh”, „Stagger Lee”, „Personality” i „I’m Gonna Get Married”. W 1998 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2008… spora część jego nagrań spłonęła razem z magazynem wytwórni Universal.
4. – Nick Kamen, brytyjski piosenkarz, muzyk i model. Single „Each Time You Break My Heart” (1986) i „I Promised Myself” (1990) przyniosły mu sporą popularność, ale tym, co najmocniej zapisało się w pamięci pokolenia lat 80., był jego występ w… reklamie dżinsów Levi’sa. Dodajmy – rozbierany występ. Puszczony na rynek w roku 1985 filmik był częścią większej partii odważnych, seksownych reklam, które podbiły sprzedaż Levi’sów o niebotyczne 800%.
18. – Franco Battiato, włoski piosenkarz, kompozytor, reżyser i – jako Süphan Barzani – malarz. Przez kilka dekad jeden z najpopularniejszych piosenkarzy i autorów piosenek we Włoszech, z albumami, których nakłady po raz pierwszy przekroczyły magiczną barierę miliona egzemplarzy. W 1984 – w duecie z Alice – zajął czwarte miejsce w konkursie Eurowizji. Jego największe przeboje to „L’era del cinghiale bianco”, „Prospettiva Nevskij”, „Centro di gravità permanente”, „Bandiera bianca” i „Voglio vederti danzare”.
28. – Henryk Samsonowicz, historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Na jego książkach – m.in. „Złotej jesieni polskiego średniowiecza” i „Życiu miasta średniowiecznego” – wychowało się kilka pokoleń polskich historyków.
29. – B. J. Thomas, amerykański piosenkarz country i pop, mający na swoim koncie kilka utworów, które uzyskały sporą popularność: „Hooked on a Feeling” „(Hey Won’t You Play) Another Somebody Done Somebody Wrong Song”, „Don’t Worry Baby” czy „Whatever Happened to Old-Fashioned Love”. Jednak tym, co go unieśmiertelniło, jest „Raindrops Keep Fallin’ on My Head”, piosenka, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej westernu „Butch Cassidy i Sundance Kid”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Z filmu wyjęte: Latająca rybka
Jarosław Loretz

6 V 2024

W chińskich filmach nawet latające ryby są trochę… duże.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.