Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Styczeń 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
Wariant optymistyczny: publikacje prasowe pod wpływem naszej antynagrody gwałtownie podniosły swój poziom. Wariant pesymistyczny: za słabo szukaliśmy. Tak czy inaczej, w styczniu nie znaleźliśmy niczego godnego Popkuriozum, co nie byłoby czepialstwem. A czepialstwa ma u nas już nie być. Takie postanowienie na Nowy Rok. Dla naszych czytelników jednak przygotowaliśmy mały bonus.

Esensja

Styczeń 2008

Wariant optymistyczny: publikacje prasowe pod wpływem naszej antynagrody gwałtownie podniosły swój poziom. Wariant pesymistyczny: za słabo szukaliśmy. Tak czy inaczej, w styczniu nie znaleźliśmy niczego godnego Popkuriozum, co nie byłoby czepialstwem. A czepialstwa ma u nas już nie być. Takie postanowienie na Nowy Rok. Dla naszych czytelników jednak przygotowaliśmy mały bonus.
To prawda, znaleźliśmy kilka tekstów, które nas zirytowały. Nie było w nich jednak wyraźnych bzdur na miarę naszych laureatów sierpniowych, październikowych i grudniowych. Po burzliwej dyskusji i komentarzach zewnętrznych postanowiliśmy skoncentrować się na Naprawdę Dużych Wpadkach. Tym razem takowych nie znaleźliśmy. Cóż, jeśli macie inne zdanie – dlaczego nas nie poinformowaliście? :-) Adres jest stały – popkuriozum@esensja.pl, dla popkuriozów przewidzieliśmy też osobny wątek na naszym forum.
Od dziś zatem, jeśli miesiąc nie przyniesie jasnego, ewidentnego laureata, nagród przyznawać nie będziemy.
A na pocieszenie – kilka klasycznych fragmentów recenzji z prasy zagranicznej (za miesięcznikiem „Empire”):
  1. „Myślę, że zdjęcia są nawet niezłe, choć nie ma o co robić wielkiego halo, aktorstwo jest co najwyżej średnie, a cały film raczej nudny” (James Agate o „Obywatelu Kanie” Orsona Wellesa).
  2. „Stary mistrz stworzył nową Hitchcockowską opowieść, w której tym razem nie jest ważne, kto zabił, tylko kogo to w ogóle obchodzi” („Time” o „Zawrocie głowy” Alfreda Hitchcocka).
  3. „»Oz« nie pokazuje śladu wyobraźni, dobrego smaku ani pomysłowości” („The New Yorker” o „Czarnoksiężniku z krainy Oz” Victora Fleminga).
  4. „Żarty są zmęczone, wloką się za nami przez milę i gdy już wreszcie przybywają, jesteśmy bardziej skłonni do politowania niż do śmiechu” (John Simon o „Annie Hall” Woody’ego Allena).
  5. „To idealny film randkowy, zakładając, że jest to randka z psychopatycznym sadystą, który nie irytuje się marnowaniem swego czasu” (Ralph Novak o „Wściekłych psach” Quentina Tarantino).
  6. „Żadna komedia oparta o mężczyzn udających kobiety nie może wywołać długotrwałego śmiechu – a już z pewnością nie przez dwie godziny” („The Daily Mail” o „Pół żartem, pół serio” Billy’ego Wildera).
  7. „Historia jest paraliżująco monotonna, nie mogłem się doczekać końca” (Quentin Crisp).
  8. „Nie można tego nazwać szczytem oryginalności. Tylko bezmyślni mogą iść do kina i oglądać z przyjemnością” (Derek Malcolm).
  9. „Ten hołd dla Flasha Gordona może być ciekawy tylko dla tych, którzy sądzą, że Flash Gordon potrzebuje dwugodzinnego hołdu za miliony dolarów” (Stanley Kaufmann).
  10. „Ten film jest infantylny, nawet w porównaniu do kreskówek” („Village Voice”).
Cztery ostatnie opinie dotyczą oczywiście „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa.
koniec
27 lutego 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Android starszej daty
Jarosław Loretz

29 IV 2024

Kości pamięci, silikonowe powłoki, sztuczna krew – już dawno temu twórcy filmowi przyzwyczaili nas do takiego wizerunku androida. Początki jednak były dość siermiężne.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.