Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Francuski łącznik #3

Esensja.pl
Esensja.pl
Skandal w komiksowo-satyrycznym magazynie "Fluide Glacial"! Cóż takiego może wzburzyć posadami czasopisma, na łamach którego wstyd nigdy nie gości, a z kałamarzy takich artystów jak Édika, Binet, Goossens i Larcenet wydostaje się humor, który często niebezpiecznie balansuje na granicy dobrego smaku?

Błażej

Francuski łącznik #3

Skandal w komiksowo-satyrycznym magazynie "Fluide Glacial"! Cóż takiego może wzburzyć posadami czasopisma, na łamach którego wstyd nigdy nie gości, a z kałamarzy takich artystów jak Édika, Binet, Goossens i Larcenet wydostaje się humor, który często niebezpiecznie balansuje na granicy dobrego smaku?
Okładka 'Fluide Glacial' autorstwa Ediki
Okładka 'Fluide Glacial' autorstwa Ediki
Kolor. K O L O R! Do sierpniowego numeru dołączony został ośmiostronicowy dodatek w kolorze... po raz pierwszy od powstania "Fluide`u" w 1975 roku! Mała rewolucja, za której sznurki ani chybi pociągał nowy rednacz, bez wątpienia próbujący tym dramatycznym zabiegiem odwrócić negatywny trend wyników sprzedaży...
Okładka zapowiadanego piątego tomu serii 'Sambre'
Okładka zapowiadanego piątego tomu serii 'Sambre'
Kolor w ostatnim czasie znalazł się nie tylko w centrum uwagi "Fluide Glacial". Yslaire pracuje bowiem nad wznowieniami pierwszych czterech albumów swojej słynnej serii - "Sambre". Nie będą to po prostu przedruki, gdyż artysta postanowił m.in. położyć na nowo kolory, a także zmienić układ wielu plansz i na nowo napisać część dialogów. Trwają też prace nad piątym tomem serii, zapowiedzianym na ten rok. Póki co, niecierpliwi fani mogą sięgać po magazyn "Bo Doi", który od poprzedniego numeru (wspominałem o tym miesiąc temu) prepublikuje ten album, zaś w numerze najnowszym - obszerny wywiad z artystą. Fani Yslaire`a są chyba jednak dość cierpliwi - kolejne części tej opowieści pojawiają się w iście żółwim tempie - "Sambre" zaczął się ukazywać na łamach magazynu "Circus" w czerwcu 1985 roku! Wtedy nad scenariuszem pracował jeszcze Balac, czyli Yann, ale Yslaire, rysownik komiksu, już od drugiego albumu przejął stery. Yslaire był wówczas całkiem nowym graczem na komiksowej scenie, ale jego alter ego, Bernard Hislaire, rysował historyjki obrazkowe już od ładnych dziesięciu lat. W rzeczonym roku 1985 Hislaire przeżył kryzys wieku średniego (albo dowolny inny kryzys, skutkujący artystycznym odnowieniem), zaczął występować pod pseudonimem i zaproponował publiczności "Sambre`a"... Zmienił też całkowicie styl rysowania - na znacznie bardziej indywidualny i ekspresyjny (patrz tutaj). Czytelnicy o mocnych nerwach mogą kliknąć kliknąć tutaj, żeby zobaczyć, jak Bernard Hislaire rysował w początkach swojej kariery. Zdecydowana zmiana na lepsze.
Guido Crepax
Guido Crepax
Wiem, że i w Polsce są fani "Sambre`a". I trudno się temu dziwić, bo "Sambre" to, według wielu, jedna z najlepszych serii ostatnich lat. Rozgrywająca się w połowie XIX wieku historia miłosna Bernarda Sambre`a i jego kochanki, Julii, jest pełna romantyzmu, emocji, chwil tragicznych i wzniosłych. Tym bardziej zaskakuje i cieszy jego popularność, biorąc pod uwagę nietypowy rysunek, silny ładunek emocjonalny i brak happy endu. I kto powiedział, że czytelnicy komiksów wolą wielokrotnie przeżutą sensacyjno-fantastyczną papkę bez wyrazu...
Valentina narysowana przez Crepaxa
Valentina narysowana przez Crepaxa
O ile fani Yslaire`a zacierają ręce, to fani Asteriksa je załamują. Miesiąc temu napisałem na tych łamach: "Fani komiksu oczywiście mają nadzieję, że (...) "Asteriks w Hiszpanii" zostanie w końcu nakręcony." Sprawa zyskała rozstrzygnięcie: Albert Uderzo kategorycznie odmówił udzielenia "błogosławieństwa" temu projektowi. Jego zdaniem już poprzedni film, "Misja: Kleopatra", był zbyt oddalony od ducha komiksu, a zbyt bliski duchowi Canal+. Widać scenariusz "Asteriksa w Hiszpanii" nie był lepszy... Gérard Jugnot, niedoszły reżyser filmu, powiedział dziennikowi "le Parisien", że żałuje tylko ośmiu miesięcy pracy, włożonych dotąd w ten projekt. Nie znaczy to jednak, że lato upływa fanom Asteriksa całkiem fatalnie: strona internetowa poświęcona Réné Goscinnemu rozpoczęła publikowanie scenariuszy krótkich historyjek z udziałem Gala. Chodzi o historie, które już za kilka dni ukażą się w tomie pt. "la Rentrée Gauloise" (przewidziany nakład: półtora miliona egzemplarzy!) i które ukazały się wcześniej na łamach różnych periodyków. Scenariusze dostępne są w postaci zeskanowanych maszynopisów Uderzo. Prawdziwa gratka!
Okładka 'O.K. Corral', 27. tomu 'Blueberry`ego'
Okładka 'O.K. Corral', 27. tomu 'Blueberry`ego'
Poza tym Francuzi szykują się do rentrée, która powinna tekże przynieść nowy album "Blueberry`ego", "O.K. Corral", pierwszy od pięciu lat i prawdopodobnie ostatni, jaki wyjdzie spod ręki Jeana Giraud. Film nakręcony na podstawie tego komiksu będzie w kinach 11 lutego 2004 roku. Szkoda, że francuskie adaptacje komiksów tak rzadko trafiają do Polski - jest ich ostatnio niemało! Dopiero co wyszedł na DVD animowany "Corto Maltese na Syberii", zaś telewizja France 2 zapowiada na jesień kilka smakowitych, animowanych kąsków: "Xcalibur", serię arturiańską, zrealizowaną pod nadzorem Philippe`a Druillet, "Arzach Rapsody", adaptację słynnego komiksu Moebiusa, oraz coś lżejszego - "Merlin contre le Pere No?l" ("Merlin kontra Święty Mikołaj"), absurdalną bajkę na podstawie komiksu Jean-Davida Morvana, Joanna Sfara i José Louisa Munuery.
W tym miesiącu zakończę smutną wiadomością: w nocy z 30 na 31 lipca zmarł w Mediolanie w wieku 70 lat Włoch Guido Crepax, legendarna figura europejskiego komiksu, znany głównie ze swoich komiksów erotycznych o Valentinie, narysowanych w ujmujący, nostalgiczny, przypominający art nouveau sposób. Na stronie www.crepax.it można (po włosku) przeczytać więcej o tym artyście.
koniec
1 września 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.