Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 7 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Czerwiec 2014
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Czerwiec 2014
[ - recenzja]

Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Kapica-Curzytek [90%]
To naprawdę było historyczne wydarzenie! W 1976 roku szwedzki kwartet ABBA dał w Polsce jeden, jedyny koncert – w popularnym ówcześnie telewizyjnym programie Studio 2. Maciej Orański wraca do tamtego wydarzenia, odpowiadając na pytanie: jak to się stało, że mógł u nas wystąpić zespół, będący wtedy szczytu światowej popularności? Autor dotarł do osób, które bezpośrednio przygotowywały to wydarzenie od strony organizacyjnej, zajmowały się scenografią i scenariuszem koncertu. Książka ma jednak szerszy wymiar: świetnie opisuje fenomen ABBY na tle historii rozwoju muzyki rozrywkowej na świecie, a także odległe od tego o całe lata świetlne realia polskiego rynku muzycznego. Przypomina ten panujący wtedy ogromny głód muzyki „z Zachodu”, którą próbowano reglamentować i kontrolować. Możemy tu przeczytać, jak przebiegał ten (dosyć krótki) pobyt członków ABBY w Warszawie i jak wyglądało nagrywanie programu. Polski epizod był tylko jednym z wielu wydarzeń w długiej i barwnej karierze zespołu, ale u nas pamięta się go ze szczególnym sentymentem. Czy można uwierzyć, że ABBA występowała u nas dokładnie w tym samym roku, gdy strajkowali robotnicy w Radomiu i Ursusie? Maciej Orański ocala od zapomnienia wiele ciekawych szczegółów i przysparza czytelnikom sporo wzruszeń. Przytacza też wspomnienia znanych osób, między innymi Marii Szabłowskiej i Marka Niedźwieckiego. Książka „ABBA w Polsce” jest nie tylko do czytania, ale i do przeglądania, bo jest wydana w formie ciekawie skomponowanego albumu: ma bardzo bogatą i piękną oprawę fotograficzną. Wiele emocji budzą zamieszczone tu liczne zdjęcia, trzeba też dodać, że niektóre z nich dotąd rzadko ukazywały się w publikacjach. Jeśli znacie i lubicie ABBĘ – przeczytajcie tę książkę koniecznie.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [70%]
Tytuł jest nieco mylący, bo nasuwa skojarzenia ze świetnym cyklem popularnonaukowych książek Jana Rurańskiego z lat 80. („Dlaczego sól jest słona”, „Dlaczego woda jest mokra”). Tymczasem jednak „Dlaczego mleko jest białe” nie jest książką popularnonaukową – przynajmniej według klasycznego rozumienia takiego dzieła. Książka Susanne Orosz jest zbiorem krótkich opowiadanek z dziećmi w rolach głównych, które mają jeszcze innych bohaterów, a są nimi… produkty kulinarne. Kolejne opowiadania przekazują wiedzę na temat znaczenia pomidorów, makaronu, groszku, przypraw, czekolady, truskawek, chleba i innych dość oczywistych potraw, nad którymi ani my, ani dzieci specjalnie się nie zastanawialiśy. A to błąd, jak twierdzi autorka, bo wiążą się z nimi arcyciekawe fakty, nie mówiąc już ogromnym dla nas ich znaczeniu. Książka jest kształcąca, ale nie nudna, w sympatyczny sposób przekazująca wiedzę – widać, że Orosz myślała nad każdym rozdziałem i nie chciała nigdy powtarzać tej samej struktury fabularnej (ani też bohaterów – a to akurat może trochę szkoda). Każde opowiadanko kończy się bądź to kącikiem wiedzy, w którym przedstawia naukowe fakty, bądź też prezentuje prosty przepis kulinarny, możliwy do realizacji przez młodego czytelnika. Nie ma tu fajerwerków humoru, błyskotliwości, ale książka jest niegłupia, pokazująca, że nawet w codzienności kryje się wiele tajemnic, propagująca pozytywne wzorce i całkiem dobrze spolszczona (oryginalnie akcja toczy się w Niemczech, ale polskie dziecko poczuje się, jakby czytało opowieść o naszym kraju).
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kamil Armacki [60%]
Wąwóz pod Termopilami już dawno zalała woda, a Spartanie zeszli z areny dziejów dwa tysiące lat temu, ale ich legenda okazała się nieśmiertelna. Książka Scotta M. Ruscha, jak wyraźnie wskazuje tytuł, pozwala poznać historię starć zbrojnych toczonych przez Leonidasa i jego rodaków – i to zarówno w przekroju całych kampanii, jak i losy konkretnych bitew. Autor przybliża też organizację spartańskiej armii oraz ustrój polityczny, który tak sprawnie czynił z obywateli żołnierzy. A wszystko to w urozmaiconej licznymi mapkami, choć nie do końca przystępnej formule.
Pod względem stylu i metody „Wojny Sparty” stanowią dokładne przeciwieństwo wyżej opisanej „Pierwszej krucjaty”. Rusch jest daleki od eseizacji i operuje dość jałowym językiem, kojarzącym się z podręcznikami akademickimi. Tematykę stara się przedstawić wyczerpująco, co znacząco podnosi wartość merytoryczną, ale obniża atrakcyjność publikacji dla szerokiego odbiorcy. Książka niewątpliwie będzie przydatna jako lektura pomocnicza dla studentów szykujących się do egzaminu z historii militarnej starożytnej Grecji. Natomiast czy przyczyni się do popularyzacji historii Sparty, można wątpić.
koniec
« 1 2
30 czerwca 2014

Komentarze

01 VII 2014   00:51:52

"Jednak tam, gdzie Parowski prezentował jednego bohatera, w miarę spójną wizję rozsypującego się systemu i całkiem przemyślaną fabułę, Parowski serwuje nam cały szereg postaci, bardzo mało konkretne państwo-miasto istniejące na powracającym z gwiazd statku oraz poplątaną i niezbyt zajmującą historię, w której aż do samego końca nie wiadomo, o co tak naprawdę chodzi." ;)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fakty i wyobraźnia
Joanna Kapica-Curzytek

5 V 2024

„Przepis na potwora” to książka na wysokim poziomie, popularyzująca w oryginalny sposób naukę i jej historię. W jej tle jest słynny utwór literacki, a efekt tego połączenia jest wręcz znakomity.

więcej »

PRL w kryminale: Nie bądź jak kura w Wołominie!
Sebastian Chosiński

3 V 2024

Szczęsny to ma klawe życie! Nie nudzi się nawet jednego dnia, ponieważ w peerelowskiej Warszawie zbrodnie popełniane są bez opamiętania. A że jest inteligentny i zawsze dopina swego, wzbudza podziw współpracowników i przełożonych. Miewa też magnetyczny wpływ na kobiety, chociaż nie pozwala sobie zamącać umysłu ich urodą. Dlatego też udaje mu się w końcu rozwikłać w „Dwóch włosach blond” wielce skomplikowaną intrygę kryminalną.

więcej »

Przerwane beztroskie dzieciństwo
Marcin Mroziuk

2 V 2024

Z jednej strony „Sprzedawca marzeń” to po prostu wciągająca powieść przygodowa, z drugiej zaś strony książka Katarzyny Ryrych przybliża młodym czytelnikom gęstniejącą atmosferę przed wybuchem II wojny światowej i cierpienia ludności cywilnej na jej początku.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Gruba szara książka
— Jarosław Loretz

Esensja czyta: Październik 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Warto rozmawiać
— Sławomir Grabowski

Ten dziwny wiek XIX: Dramat postępu
— Miłosz Cybowski

Ten dziwny wiek XIX: Klasyka bez daty ważności
— Miłosz Cybowski

Spotkanie w kosmosie
— Marcin Mroziuk

Spirytualistyczno-obyczajowe SF
— Miłosz Cybowski

Nauka przeciw prawom boskim
— Konrad Wągrowski

Powrót na Ziemię
— Konrad Wągrowski

Słowo dla narodu
— Jacek Dukaj

Tegoż autora

Fakty i wyobraźnia
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Komu mogłoby zależeć?
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o komiksach: Zimno i do Wrót Baldura daleko
— Miłosz Cybowski

Ten okrutny XX wiek: Budowle muszą runąć
— Miłosz Cybowski

Jak to dobrze, że nie jesteśmy wszechwiedzący
— Joanna Kapica-Curzytek

Studium utraty
— Joanna Kapica-Curzytek

Szereg niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych zdarzeń
— Joanna Kapica-Curzytek

Superwizja
— Joanna Kapica-Curzytek

Zapiski niedzielnego gracza: Wolność i swoboda
— Miłosz Cybowski

Destrukcyjne układy
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.