Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

‹Mirriel›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMirriel
WWW

W sieci: Sever for ever

Esensja.pl
Esensja.pl
Zjawisko fan-fiction coraz mocniej zagnieżdża się w polskiej fantastyce. Wdzięcznym polem do rozwoju tego typu twórczości jest cykl przygód Harry’ego Pottera, stworzony przez Joanne K. Rowling.

Agnieszka ‘Achika’ Szady

W sieci: Sever for ever

Zjawisko fan-fiction coraz mocniej zagnieżdża się w polskiej fantastyce. Wdzięcznym polem do rozwoju tego typu twórczości jest cykl przygód Harry’ego Pottera, stworzony przez Joanne K. Rowling.

‹Mirriel›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMirriel
WWW
Świat Hogwartu, Hogsmeade i reszty „magicznej Anglii” jest na tyle kompletny i przemyślany, że z łatwością można wykorzystać istniejące miejsca, postacie, zaklęcia i gadżety, a jednocześnie – jeżeli ktoś czuje taką potrzebę – dodawać też własne. Fani prześcigają się więc w opisywaniu dzieciństwa bandy Huncwotów, losów Remusa po odejściu ze szkoły w III tomie albo ostatecznego starcia Harry’ego z Voldemortem.
Jak we wszystkich „fanfikach”, opowiadania można podzielić na kanoniczne – te, które wypełniają luki w książkach, tworzą prequele lub próbują dopisać dalszy ciąg nie zmieniając istniejących faktów – oraz takie, które przedstawiająbardziej lub mniej alternatywne wersje wydarzeń. Jeszcze inną gałęzią są fanfiki z założenia humorystyczne lub parodystyczne, gdzie nikt nie dopytuje się specjalnie o logikę. Częstym motywem są hipotetyczne związki uczuciowe między bohaterami, również tej samej płci, a także najrozmaitsze ataki Voldemorta na Harry’ego i jego przyjaciół. Może się również zdarzyć, że rozmaite postaci niespodziewanie okażą się być spokrewnione ze sobą.
Ilustracja: Silene
Ilustracja: Silene
Opowiadania znanej polskiej pisarki fantasy ukrywającej się pod pseudonimem Toroj należą zdecydowanie do fanfików kanonicznych. Autorka konsekwentnie wykorzystuje postacie i wątki wymyślone przez Joanne Rowling i opisuje zdarzenia, które w zasadzie mogłyby mieć miejsce w piątym tomie cyklu. Główni bohaterowie to Mistrz Eliksirów – Severus Snape, oraz jego kłopotliwa uczennica z pierwszego roku Domu Slytherin, obdarzona łobuzerskim wdziękiem dziecka ulicy, jedenastoletnia Sirith Lestrange. Autorka, a wraz z nią czytelnik, doskonale wczuwa się zarówno w postać zgorzkniałego nauczyciela o mrocznej przeszłości, jak i sprytnej, nieco bezczelnej dziewczynki. Od strony psychologicznej bohaterowie są dopracowani wiarygodnie i szczegółowo; mają swoje upodobania, odruchy i nałogi, po prostu ŻYJĄ. Bardzo obrazowe są też wszelkie opisy miejsc: czy będzie to odświętnie udekorowany Wielki Hall w Hogwarcie, ulica ogarniętego gorączką świątecznych zakupów Glasgow, czy ponure, skaliste wybrzeże u stóp Azkabanu.
Ilustracja: Silene
Ilustracja: Silene
Cykl rozpoczyna się zabawnym opowiadaniem „Trick or treat czyli Halloween Severusa Snape’a”. Poznajemy w nim Siri, dziecko zdecydowanie niebanalne. Jako jedyna w całej szkole nie boi się Snape’a – ba, wręcz go lubi, uważając, że jest „normalnie słodki” i „ma imidża”. Profesor z początku nie znosi irytującego dzieciaka, ale po pewnym czasie ze zdumieniem zdaje sobie sprawę z faktu, że zaczyna się do swojej podopiecznej przywiązywać. Szczególnie, kiedy mała wyciąga go z tarapatów na posterunku policji po dramatycznej w skutkach wizycie w Azkabanie („Expecto Patronum czyli jasna strona duszy”). W kolejnych tekstach poznajemy przygody Siri próbującej zemścić się na dokuczającym jej Malfoyu, oraz perypetie Snape’a, wysłanego przez Minervę McGonagall z poleceniem kupienia dziewczynce gwiazdkowego prezentu. W krótkich, acz świetnie zarysowanych scenach pojawiają się postacie z książki: Fred i George Weasleyowie, profesor Dumbledore, a na chwilę nawet sam Harry Potter. Toroj wprowadza też do fabuły Alexę Toran, będącą alter ego autorki.
Ilustracja: Silene
Ilustracja: Silene
Snape’owe fanfiki Toroj są – podobnie jak jej „oficjalna” twórczość – pełne ciepła, optymizmu i wiary w ludzi. Wiele fragmentów wzrusza do głębi, jak choćby piękna scena rozmowy Snape’a i Siri pod choinką (i komentarz Krwawego Barona: „Najlepszą rzeczą dla nich jest to, że się sobie przytrafili”) albo zawarte w „Expecto Patronum” przemyślenia ponurego profesora na temat tego, jakie miłe wspomnienia mogą posłużyć mu do przywołania patronusa. Często pojawia się błyskotliwy, niewymuszony humor („Severus musiał przyznać, że medytacja w pozycji lotosu rzeczywiście trochę pomaga opanować stres. Zwłaszcza, jak przy tym rzuca się nożem w szafę”), ale w kolejnych opowiadaniach narastaatmosfera grozy, związana z rosnącym w siłę Voldemortem oraz szpiegowskimi zadaniami Snape’a jako członka Zakonu Feniksa.
Ilustracja: Silene
Ilustracja: Silene
Muszę przyznać, że mnie osobiście „fanfiki” Toroj podobają się jeszcze bardziej niż twórczość Joanne Rowling. Ku swojemu zdziwieniu uświadomiłam sobie, że… zaczynam lubić Snape’a, choć oczywiście wcale nie miałabym ochoty spotkać go w realnym życiu. Mistrzowskiego zaiste pióra trzeba, aby tak niesympatyczną w istocie postać usympatycznić i nadać jej jakieś „ludzkie” cechy. Obecnie z niecierpliwością czekam na nowy odcinek i kolejne przygody Mistrza Eliksirów.
koniec
1 marca 2004

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Z tego cyklu

Zmęczenie Userów
— Qualis

Deszczowcy, mypingi i UFO
— Joanna Słupek

Rodem zza wschodniej granicy
— Paweł Laudański

Piłkarskie święto
— Bartosz Kotarba

Piłkarski koszmar
— Bartosz Kotarba

Krótko o...
— Magda Fabrykowska, Wojciech Gołąbowski

Z Internetem dookoła świata
— Bartosz Kotarba

Niezakładanie grup dyskusyjnych w pl.*: mini-HOWTO
— Jacek Kawa

„Bunt” w szklance wody
— Łukasz Kustrzyński

Uzależnieni od wszechstronności
— Bartosz Kotarba

Tegoż autora

Po komiks marsz: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Po komiks marsz: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o filmach: Walka Thora z podwodnym Sauronem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Esensji (31)
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

I gwiazdka z nieba nie pomoże, kiedy brak natchnienia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Tajemnica beczki z solą
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Serializacja MCU
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Półelfi łotrzyk w kanale burzowym
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Zwariowane studentki znów atakują
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.