Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2019 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Jarosław Loretz

Pożegnania 2019 (1/4)

21. – Peter Tork, muzyk, kompozytor i aktor, święcący największe triumfy jako klawiszowiec i basista The Monkees. Zespół pierwotnie był fikcją stworzoną na potrzeby sitcomu o tym samym tytule. Po jego skasowaniu w 1968 roku grupa usamodzielniła się i kontynuowała działalność przez kolejne trzy lata, zyskując międzynarodowy sukces i sprzedając ponad 75 milionów płyt. Spośród jej hitów warto wymienić „Last Train to Clarksville”, „Pleasant Valley Sunday”, „Daydream Believer” i „I′m a Believer”.
25. – Janet Asimov, psychiatra, psychoanalityk, pisarka i wreszcie wdowa po Isaacu Asimovie. Autorka czterech powieści SF i współautorka – z mężem – 11-tomowego cyklu młodzieżowego „Norby Chronicles”, z którego jeden tom wyszedł u nas jako klubówka („Norby, zwariowany robot”).
25. – Mark Hollis, współzałożyciel, wokalista i autor piosenek zespołu Talk Talk. Na swoim koncie miał wiele przebojów, w tym „It’s My Life”, „Life’s What You Make It”, „Living in Another World” czy „Such a Shame”. Swoją karierę muzyczną zamknął solowym albumem „Mark Hollis”.
25. – Tadeusz Raczkiewicz, rysownik i scenarzysta komiksowy, autor m.in. spaceoperowej serii o Tajfunie, tajnym agencie kosmicznych służb specjalnych.
27. – Janusz Skowron, międzynarodowej sławy muzyk jazzowy, pianista i kompozytor, wieloletni współpracownik Krzesimira Dębskiego, Tomasza Stańki i Zbigniewa Namysłowskiego, nagrywający utwory z wieloma polskimi i zagranicznymi wykonawcami.
W marcu:
4. – Keith Flint, początkowo tancerz, później wokalista zespołu Prodigy. To właśnie jego głos możemy usłyszeć w przebojach „Firestarter” i „Breathe”.
9. – Bernard Binlin Dadié, iworyjski pisarz, poeta i działacz społeczno-kulturalny. Po polsku wyszedł jego zbiór bajek i baśni „Legendy afrykańskie” oraz pojedyncze utwory w antologiach „Poezja Czarnej Afryki” i „Na południe od Sahary: Opowiadania afrykańskie”.
12. – Věra Bílá, pokaźnej postury romska piosenkarka folkowa z Czech, okrzyknięta Ellą Fitzgerald cygańskiej muzyki. Początkowo grająca na weselach i zabawach, po wydaniu w 1996 roku albumu „Rom-Pop” zaczęła robić międzynarodową karierę. Wśród wykonawców, z którymi śpiewała, znaleźli się m.in. Kayah i Maciej Maleńczuk.
12. – John Kilzer, wokalista i autor piosenek, który w historii muzyki rockowej zapisał się jednym jedynym przebojem – „Red Blue Jeans”.
12. – Leopold Kozłowski-Kleinman, pianista, kompozytor, dyrygent, ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce. Uczestnik obrony Hanaczowa przed zmasowanymi atakami UPA w 1944 roku. Kierownik muzyczny pierwszego festiwalu w Kołobrzegu, kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma, autor muzyki do „Austerii”, „Skrzypiec Rotszylda” i polskiej sekwencji „Wichrów wojny”, autor sześciu wersji muzycznych „Skrzypka na dachu”.
13. – Zofia Czerwińska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Najbardziej znana jako Zosia Nowosielska z „Czterdziestolatka”, Balcerkowa z „Alternatywy 4” i Malinowska ze „Świata według Kiepskich”. Oprócz tego zagrała m.in. w „Eroice”, „Rejsie”, „Poszukiwanym, poszukiwanej”, „Brunecie wieczorową porą” i „Misiu”.
18. – John Carl Buechler, scenarzysta i reżyser horrorów klasy dalece niższej niż B. Spod jego ręki wyszły takie knoty, jak „Władca podziemi”, „Troll”, „Mieszkaniec podziemi” (w oryginale „Cellar Dweller”), „Z lodowej otchłani” oraz siódma część „Piątku trzynastego”, trzecia „Ghoulies” i czwarta „Watchersów”. Kilkakrotnie podjął się też występów aktorskich – w produkcjach jedynie o włos lepszych od jego własnych („Wagon sypialny”, „Nie z tej ziemi” i dwie części „Topora”).
22. – Noel Scott Engel, bardziej znany jako Scott Walker. Wokalista i autor piosenek, współzałożyciel i członek zespołu The Walker Brothers, święcącego triumfy w połowie lat 1960. Przez pewien czas zespół cieszył się nawet większym gronem fanów niż Beatlesi – aczkolwiek tylko w Wielkiej Brytanii.
23. – Larry Cohen, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, spod ręki którego wyszedł szereg popularnych, przeważnie związanych z fantastyką obrazów klasy B. Spośród nich warto wymienić „God Told Me To”, „Q – skrzydlatego węża”, „Substancję” (oryginalnie „The Stuff”), „Powrót do miasteczka Salem”, „Ambulans” oraz trzy części „A jednak żyje” (z morderczym oseskiem). Oprócz tego napisał scenariusze m.in. do „Powrotu siedmiu wspaniałych”, trzech części „Maniakalnego gliny” oraz „Telefonu” z Colinem Farrellem i Kieferem Sutherlandem.
23. – Maria Iwaszkiewicz, wieloletnia redaktorka Czytelnika, felietonistka „Przekroju”, a także autorka szeregu książek o tematyce gastronomicznej oraz dwóch tomów wspomnień.
26. – Kenichi Hagiwara, japoński wokalista i aktor. Frontman działającego w latach 1960. zespołu The Tempters, później członek supergrupy PYG. Swego czasu bożyszcze nastolatków płci obojga. W latach 1970. rozpoczął karierę aktorską, występując m.in. w „Sobowtórze” Kurosawy.
26. – Morten Mabunda Lindberg, bardziej znany jako Master Fatman. Duński celebryta, imający się w życiu przeróżnych zajęć, wart jednak pamiętania ze względu na zrealizowanie absolutnie zwariowanej, krótkometrażowej parodii kina SF, noszącej wszystko mówiący tytuł: „Gayniggers from Outer Space”. Tak, z kosmosu przylatują na Ziemię czarnoskórzy geje. Pochodzą z planety Anus i ich zadaniem jest fizyczna likwidacja ziemskich kobiet, żeby ziemscy mężczyźni mogli wreszcie osiągnąć pełnię rozwoju i szczęścia. Film jest w całości dostępny na Youtubie.
26. – W. H. Pugmire, jeden z ciekawszych pisarzy grozy i weird fiction, specjalizujący się w lovecraftianach i Mitologii Cthulhu. Autor 13 zbiorów opowiadań i jednej powieści. Mormon, gej, a do tego niezwykle barwna postać konwentowa. W Polsce zasadniczo nieznany.
29. – Allan Cole, pisarz SF i fantasy, scenarzysta serialowy i reporter śledczy. W Polsce znany głównie z napisanego z Chrisem Bunchem ośmiotomowego cyklu „Sten”. Prócz tego wyszyły u nas dwa z czterech tomów cyklu „Anteros”, również napisanego z Bunchem, oraz dwie z trzech części „Safar Timura”, sygnowane już wyłącznie nazwiskiem Cole’a.
29. – Shane Rimmer, aktor, scenarzysta i piosenkarz, którego kariera utknęła na poziomie ról epizodycznych, często nie uwzględnianych nawet na liście płac. Zaliczył jednak występy w „Doktorze Strangelove”, trzech Bondach („Żyje się tylko dwa razy”, „Diamenty są wieczne” i „Szpieg, który mnie kochał”), „Rollerballu”, „Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei”, trzech pierwszych „Supermanach”, „Ludziach, o których zapomniał czas”, „Psach wojny”, „Zagadce nieśmiertelności”, „Pakcie Holcrofta”, „Pożegnaniu z Afryką”, „Kowbojach przestrzeni”, „Batmanie – Początku” i „Mrocznych cieniach”. Podkładał też głos do Scotta Tracy’ego w serialu „Thunderbirds”.
koniec
« 1 2
8 stycznia 2020

Komentarze

08 I 2020   15:19:25

Może to głupie ale Michel Legrand najbardziej kojarzy mi się z magiczną czołówką "Białego Delfina Uma"

08 I 2020   17:53:54

Przyznam, że przez chwilę kusiło mnie, żeby wstawić klip właśnie z Delfina...

08 I 2020   18:35:49

:-) to było jedno z większych przeżyć mojego dzieciństwa, do dzisiaj pamiętam słowa lektora: "muzyka - Michel Legrand", chyba nawet "Załoga G" nie pozostawiła takich wspomnień

08 I 2020   20:36:34

Michel Legrand stworzył tez znakomitą muzykę do serii "Był sobie..." co jakiś czas słucham sobie kawałków z "Był sobie kosmos", bo to mój ulubiony serial animowany z dzieciństwa. No, obok "Szagmy albo zaginione światy", zresztą tam jest chyba jeszcze lepsza muzyka, tym razem Vladimira Cosmy.

10 I 2020   09:10:46

Ugluk, Jale, zyx => dzięki za przypomnienie, to wspaniałe muzyczne wspomnienia z dzieciństwa :-)

14 I 2020   13:03:21

Jakby ktoś chciał sobie niedrogo zalegalizować nostalgię to muzykę z „Szagmy” można kupić tu: https://play.google.com/store/music/album/Vladimir_Cosma_Les_mondes_engloutis_Biniki_le_drag?id=Bi3xxpt5zubzikchmhfh6xbxjny

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.