Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 grudnia 2023
w Esensji w Esensjopedii

Lauren Schmidt
‹Wiedźmin›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWiedźmin
Tytuł oryginalnyThe Witcher
Dystrybutor Netflix
Data premiery20 grudnia 2019
TwórcaLauren Schmidt
ReżyseriaAlik Sakharov, Charlotte Brändström, Alex Garcia Lopez, Marc Jobst
ZdjęciaJean-Philippe Gossart, Gavin Struthers
Scenariusz
ObsadaHenry Cavill, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Tom Canton, Anya Chalotra, Eamon Farren, Björn Hlynur Haraldsson
MuzykaSonya Belousova, Giona Ostinelli
Rok produkcji2019
Kraj produkcjiPolska, USA
SerialWiedźmin, Sezon 1
Liczba odcinków8
Czas trwania odcinkaok. 60 min
WWW
Gatunekfantasy
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Wiedźmin #4: Życzę wam, szlachetni panowie, byście w chwili śmierci…
[Lauren Schmidt „Wiedźmin” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Czwarty epizod serialowego „Wiedźmina” oparty jest na jednym z najważniejszych opowiadań dla całego cyklu i przy okazji jest chyba najlepszym odcinkiem pierwszego sezonu.

Konrad Wągrowski

Wiedźmin #4: Życzę wam, szlachetni panowie, byście w chwili śmierci…
[Lauren Schmidt „Wiedźmin” - recenzja]

Czwarty epizod serialowego „Wiedźmina” oparty jest na jednym z najważniejszych opowiadań dla całego cyklu i przy okazji jest chyba najlepszym odcinkiem pierwszego sezonu.

Lauren Schmidt
‹Wiedźmin›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWiedźmin
Tytuł oryginalnyThe Witcher
Dystrybutor Netflix
Data premiery20 grudnia 2019
TwórcaLauren Schmidt
ReżyseriaAlik Sakharov, Charlotte Brändström, Alex Garcia Lopez, Marc Jobst
ZdjęciaJean-Philippe Gossart, Gavin Struthers
Scenariusz
ObsadaHenry Cavill, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Tom Canton, Anya Chalotra, Eamon Farren, Björn Hlynur Haraldsson
MuzykaSonya Belousova, Giona Ostinelli
Rok produkcji2019
Kraj produkcjiPolska, USA
SerialWiedźmin, Sezon 1
Liczba odcinków8
Czas trwania odcinkaok. 60 min
WWW
Gatunekfantasy
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
„Kwestia ceny” – od tego opowiadania wszystko się zaczęło. No dobra, dokładnie to samo można powiedzieć o „Wiedźminie” (od którego zaczęło się naprawdę wszystko), czy „Ostatnim życzeniu” (w którym początek ma historia relacji Geralta i Yennefer)1). Ale od „Kwestii ceny” zaczęły się wydarzenia, które zdeterminowały losy bohaterów zarówno w „Mieczu przeznaczenia”, jak i w całej późniejszej pięciotomowe sadze o wiedźminie. To w tym tekście zapoznajemy się z Pavettą, jej matką Calanthe (zwaną „lwicą z Cintry”), jej wybrankiem Jeżem z Erenwaldu i całą koncepcją dziecka-niespodzianki.
Miło mi stwierdzić, że serial podąża za fabułą opowiadania dosyć wiernie, a poprawki i zmiany specjalnie nie szkodzą, a nawet czasem dodają uroku – jak na przykład pomysł, by powodem obecności Geralta na uczcie u Calanthe była rola jego ochraniarza dla głównej wokalnej gwiazdy tej imprezy, czyli Jaskra, obawiającego się zemsty zdradzonych mężów. Ale zanim zawitamy do Cintry, znów obejrzymy epizod z losów Yennefer – tym razem całkowicie wykraczający poza literacki pierwowzór, ale dosyć ciekawy i efektowny. Yennefer, po odmowie wyprawy na służbę do Nilfgaardu, stała się nadworną czarodziejką w Lyrii. Spotykamy ją, gdy towarzyszy Kalis, królowej Lyrii i jej córce w podróży. Minęło już 30 lat na tej służbie (rzecz jasna, upływu czasu po Yennefer nie widać) i nasza Yen, wydaje się być nieco już znużona swym obecnym życiem. Na nudę podczas tej wyprawy narzekać nie będzie jednak mogła. Karoca, którą podróżują, zostanie zaatakowana przez bezwzględnego zamachowca, pragnącego zgładzić królową wraz z potomstwem ze względów, zapewne, dynastycznych. I otrzymujemy tu bardzo efektowną scenę, pełną nie tylko walki, ale też ucieczki przez różne scenerie, do których Yennefer przenosi się za pomocą naprędce tworzonych portali2). Nie zabraknie też chwili wzruszenia w finale.
Ale oczywiście to, co najważniejsze, dzieje się w Cintrze (jak już się domyślamy – w zupełnie innym czasie). Calanthe wydaje ucztę, na której książęta będą starali się o rękę Pavetty, przybędzie Jeż… i mniej więcej wiemy, co będzie dalej (z kilkoma kosmetycznymi zmianami). Przyjęcie ma kilka niekwestionowanych zalet. Po pierwsze – humor. Aż chce się zakrzyknąć: nareszcie! Bo przecież zabawne teksty, dowcipne dialogi są cechą rozpoznawczą prozy Sapkowskiego, a do tej pory w serialu było jej na lekarstwo. Co więcej, owe żarty nierzadko pochodzą od scenarzystów serialu, a potrafią trzymać niezły poziom. Bawi tu relacja Jaskra z obecnymi na uczcie mężami jego dawnych kochanek, bawi to, w jaki sposób rozmawia o tym z Geraltem, ale i sam wiedźmin ma kilka niezłych wejść w dworskich rozmowach, na czele z zacytowanym w tytule tej recenzji toastem. Jest więc całkiem lekko, dowcipnie i… dworsko.
Drugim atutem jest sam Henry Cavill, który w innym niż zazwyczaj stroju trochę nie pasuje do tanecznego parkietu i królewskiej uczty, ale potrafi się na niej odnaleźć, okazując jednocześnie swą odmienność, ale też doskonale potrafiąc udowodnić swą charyzmę i wyjątkowość – nie dziwimy się więc, że wzbudza duże zainteresowanie samej Calanthe. I to też chyba najlepszy występ wiedźmina w całym serialu.
A jeśli chodzi o fabułę, to wypada nadmienić, że, mimo pewnych zmian (wiedźmin znajduje się na balu przypadkowo, a nie na zlecenie Calanthe, sam nie traktuje zbyt serio koncepcji dziecka-niespodzianki, czyjaś inna niż w książce ręka, próbuje zabić Jeża), wierna jest zasadniczo pierwowzorowi literackiemu, a i cała intryga zostaje przedstawiona raczej przejrzyście i zrozumiale nawet dla widzów, którzy stykają się z nią po raz pierwszy za pośrednictwem serialu.
koniec
28 stycznia 2020
1) Uczciwie mówiąc, z Yennefer to wszystko zaczęło się od „Granicy możliwości”, bo to było pierwsze opowiadanie, w którym się pojawiła. „Ostatnie życzenie” można potraktować jako napisany później prequel.
2) Łatwość tworzenia portali i późniejszego przenoszenia się przez nie każe sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle czarodzieje w serialu podróżują w inny sposób. Można by to pewnie wytłumaczyć jakimś kosztem energetycznym, czy czymś, ale niestety nie zadbano o to.

Komentarze

« 1 2 3
01 II 2020   23:29:02

Hłe hłe, ktoś, jak widać poczuł się dotknięty...

Tylko że my tutaj tworzymy z potrzeby serca zazwyczaj a nie dlatego, że teraz koniecznie trzeba coś wrzucić na temat X.

Obecny świat zaś - bywa różny - nie zawsze oczywiście, ale często promuje miałkość, największą popularnością zdają cieszyć się osoby lansujące produkty, wmawia się ludziom, że ich posiadanie uczyni ich lepszymi, zdrowszymi, podziwianymi. Wszystko to jest chore - ludzie wydają pieniądze na bezwartościowe rzeczy, których wyprodukowanie i dystrybucja zanieczyszcza środowisko, a które wkrótce potem wyrzucą.

02 II 2020   14:41:36

Bezdzietną blogerką pracującą w archiwum jest niejaka Katarzyna Czajka i to do niej konkretnie piłam, jak ktoś zresztą bystrze zauważył. Ale bardzo interesujące, że ktoś inny obraził się za opis, który go w ogóle nie dotyczy...

02 II 2020   18:18:24

Poza tym przecież chyba nikt z nas nie ma nic do blogerów. To inna specyfika, która ma zarówno swoje plusy (wszystko zależy od autora), jak i minusy (np. brak redakcji i korekty). Blogi są rozmaite, jak i ludzie, którzy je piszą. Dobry blog wymaga bardzo dużego zaangażowania.

03 II 2020   11:37:12

Blogerzy też tworzą z potrzeby serca, a ze przy okazji są popularni i im się to opłaca, to przecież trudno ich za to winić :) A przedstawianie Esensji jako ostatniego bastionu nie skażonego komercją... trudno w to uwierzyć mając na głównej te wszytskie reklamy randek, tabletek czy innych pasozytów, które mają ze mnie wyjsc

03 II 2020   12:05:02

Nikt nie twierdzi, że Esensja to nieskażony komercją bastion prawd półostatecznych. Trzeba jednak zauważyć, że nawet wydawnictwa, z którymi współpracują, nie mają widocznego wpływu na powstające recenzje.
PS- jeżeli reklamy na ból przestrzeni międzypośladkowych komuś uwłaczają, ma dwa rozwiązania:
a)- zgłosić reklamę przez AdSense
b)- zastosować adblokera do tej konkretnej ramki (serwer trzeba z czegoś utrzymać)

03 II 2020   23:48:59

lol kuźwa... "hurr durr, Esensja publikuje recenzje staroci, jest reliktem którego nikt nie czyta! okropieństwo! wejdę tam raz jeszcze, żeby im to napisać i znowu ponarzekać!"
Czy tylko ja czegoś tutaj nie rozumiem? Zastanawiam się czasem, czy to ludzie są dzisiaj tak pokręceni, czy to ja jestem dziwny i do tego świata nie pasuję. Na ten przykład nie angażując się masochistycznie w coś, co mi się nie podoba.

29 V 2020   18:55:05

hue hue, według Esensji 1 sezon "Wiedźmina" miał tylko 4 odcinki ;)

« 1 2 3

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

East Side Story: Depresja gangstera
Sebastian Chosiński

3 XII 2023

Po uwolnieniu z rosyjskiej kolonii karnej ukraiński reżyser Ołeh Sencow dokończył swój filmowy projekt, do którego przymierzał się jeszcze przed Euromajdanem. Nie nakręcił jednak wcale filmu patriotycznego, ku pokrzepieniu serc, ale dramat gangsterski, który przenosi widzów w okrutne i szalone lata 90. ubiegłego wieku. Tym samym „Nosorożca” można uznać za ukraińską odpowiedź na rosyjskie „Brata” czy „Córki mafii”.

więcej »

Klasyka kina radzieckiego: Dziki Wschód w obronie Stalingradu
Sebastian Chosiński

29 XI 2023

Druga odsłona trzyczęściowego uzbeckiego miniserialu „Tu jest granica” wyreżyserowana została już nie przez Jurija Stepczuka, lecz Eduarda Chaczaturowa. Z poprzednią powiązana jest miejscem akcji (pogranicze z Afganistanem) oraz głównymi bohaterami (Koriesznikow, Łozowoj, Swietłana, Talibchan, Abzał). Choć czas już nieco inny, trwa bowiem druga wojna światowa, a Niemcy zacięcie atakują Stalingrad.

więcej »

East Side Story: Dlaczego go nie udusiła!?
Sebastian Chosiński

26 XI 2023

O uzbeckim gwiazdorze współczesnego kina obyczajowego Ahadzie Kajumie pisałem już parokrotnie. Zawsze źle. Przy okazji „Zdradzającej panny młodej” autorstwa Jułduz Saidowej również nie stwierdzę nic dobrego. To, mimo intrygującego tematu, film nadzwyczaj kiepski, na dodatek utrwalający stereotypy.

więcej »

Polecamy

Dysonans motoryzacyjny

Z filmu wyjęte:

Dysonans motoryzacyjny
— Jarosław Loretz

Obrandowani
— Jarosław Loretz

Na wywczasie
— Jarosław Loretz

W kupie raźniej
— Jarosław Loretz

Proszę szanownej wycieczki
— Jarosław Loretz

Och jej, ja tu faktycznie mam tatuaż
— Jarosław Loretz

Proszę oddać mi kapelusz. W środku tkwi połowa mojego czerepu
— Jarosław Loretz

Superman z napędem kobiecym
— Jarosław Loretz

Warzywny dramat
— Jarosław Loretz

Międzygwiezdne fotele w natarciu
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.