Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Ingmar Bergman

ImięIngmar
NazwiskoBergman

Ingmar Bergman 1918-2007

Esensja.pl
Esensja.pl
W wieku 89 lat w swoim domu w Szwecji zmarł jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych reżyserów wszech czasów, niekwestionowana legenda kina, wielki Ingmar Bergman.

Esensja

Ingmar Bergman 1918-2007

W wieku 89 lat w swoim domu w Szwecji zmarł jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych reżyserów wszech czasów, niekwestionowana legenda kina, wielki Ingmar Bergman.

Ingmar Bergman

ImięIngmar
NazwiskoBergman
Zamiast tradycyjnej notki biograficznej (przyjdzie na nią czas w osobnym artykule) prezentujemy trzy refleksje o Jego filmach autorstwa esensyjnych tetryków:
Jesienna sonata
Jeden z najbardziej mrocznych Bergmanów – pesymistyczny tym bardziej, im bardziej wierzy się, że ze wszystkich relacji na świecie relacja miedzy matką i dzieckiem zawsze ostoi się wobec wszelkich nieprawości świata. Nie trzeba jednak mieć doświadczeń tak traumatycznych jak bohaterka „Jesiennej sonaty”, żeby docenić siłę tego filmu i jego życiową mądrość. Jakkolwiek bowiem relacja matki i córki w „Sonacie” jest bez dwóch zdań patologiczna – w każdej, nawet najbardziej pełnej miłości i wzajemnego szacunku rodzinnej relacji bywają sytuacje, w których ktoś czuje się opuszczony i zdradzony przez najbliższych mu ludzi, a potem musi uczyć się żyć z tym, co czuje. Jak w wielu filmach Bergmana, zdumiewa głębokie zrozumienie damskiej psychologii przez tego twórcę – jednak bez wątpienia nie tylko empatia scenarzysty i reżysera, ale i wielki kunszt Liv Ullman oraz Ingrid Bergman decydują o niesamowitym autentyzmie postaci bohaterek. Ktokolwiek zamierza zabierać się – czy jako twórca, czy jako widz – za rodzinny dramat psychologiczny, powinien obejrzeć ten film, bo mało jest w historii kina obrazów tak mistrzowsko pokazujących samo życie w jego najbardziej gorzkich aspektach, przy tym bez epatowania melodramatycznym tragizmem.
Kamila Sławińska
Milczenie
To mój ulubiony film Bergmana. Świat rysowany na granicy surrealizmu spotyka się tu z tym, co dla mnie u Bergmana najważniejsze – pytaniem o granice porozumienia z drugim człowiekiem, o uczciwość w kontakcie. Kapitalny pomysł z militariami w obcym mieście to jedna z najlepszych metafor zagubienia, jakie widziałem w kinie – gdzieś tam za oknem jest świat nie tylko nieznany, ale i wrogi w niezrozumiały dla mnie sposób. Do tego kadrowanie i prowadzenie aktorów w taki sposób, żeby więcej było widać w ich oczach, niż wynika z dialogów. W gruncie rzeczy żeby niemal wszystko było jasne bez słów. Samo milczenie to też przecież destylat Bergmana, w zasadzie we wszelkich znaczeniach. Złośliwy powie, że Bergman oczekuje wtedy od widza dołożenia do filmu sensów. Jednak dla mnie to u niego stan, który z jednej strony pozwala mieć nadzieję, że ktoś rozumie coś bez słów, z drugiej – sugeruje strach, że przerwanie milczenia mogłoby obnażyć kompletny brak zrozumienia, z trzeciej – komentarz, że nie nie ma sensu mówić, bo porozumienie jest niemożliwe.
Michał Chaciński
Do dziś pamiętam ten dzień, prawie piętnaście lat temu, kiedy oglądałam „Milczenie” po raz pierwszy – i piorunujące wrażenie, jakie na mnie zrobił. Do dziś pamiętam też przepiękne zdjęcia Nykvista i „Wariacje Goldbergowskie”, i Ingrid Thulin, i Gunnel Lindblom, i chłopca, i nocnego portiera, i jego kolekcję fotografii. To jeden z tych gorzkich Bergmanów, w trakcie oglądania których człowiek dowiaduje się o sobie rzeczy, o jakich czasem wolałby nie wiedzieć – ale odwaga i artyzm wykonania są w „Milczeniu” do dziś tak porażające, że trudno oprzeć się magii tego filmu.
Kamila Sławińska
koniec
30 lipca 2007

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.