Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gry

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks DriveThruRPG.com Skapiec.pl

Nowości

growe

  • Vow of Absolution
    Calum Collins, Christopher Colston, Chris Edwards, Christopher Handley, Jordan Goldfarb, Pádraig Murphy
więcej »

Zapowiedzi

growe (wybrane)

więcej »

Pożegnania 2020 (2/4)

« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)

W maju:
3. – Dave Greenfield, brytyjski klawiszowiec i wokalista, od 1975 roku aż do śmierci związany z zespołem The Stranglers. Współautor muzyki do wielu przebojów grupy, w tym „Golden Brown”, „Always the Sun”, „Peaches” i „Big Thing Coming”.
5. – Millie Small, jamajska wokalistka i autorka piosenek. W historii muzyki rozrywkowej zapisała się tak naprawdę jednym przebojem, „My Boy Lollipop”, ale za to w jakim stylu! Utwór dotarł do samych szczytów list przebojów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, sprzedając się w zawrotnej liczbie siedmiu milionów kopii i czyniąc z dziewczyny, mającej wówczas ledwie 16 lat, pierwszą międzynarodową gwiazdą rodem z Karaibów.
9. – Little Richard, jeden z pionierów rock and rolla, na przełomie lat 50. i 60. podbijający serca słuchaczy dynamicznymi, krzykliwymi hitami w rodzaju „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, „Good Golly Miss Molly”, „Lucille”, „Keep A-Knockin’” czy „Baby Face”.
12. – Michel Piccoli, francuski aktor włoskiego pochodzenia, czterokrotnie nominowany do Cezara („Dziwna sprawa”, „Przekątna gońca”, „Milou w maju”, „Piękna złośnica”), nagrodzony Złotą Palmą („Skok w pustkę”), mający na swoim koncie występy w filmach Godarda („Pogarda”), Buñuela („Dziennik panny służącej”, „Dyskretny urok burżuazji”), Hitchcocka („Topaz”), Chabrola („Krwawe gody”), Ferreriego („Wielkie żarcie”) i Leloucha („Rozstania i powroty”), a także rolę w zupełnie zwariowanym „Themrocu”.
14. – Henryk Jaskuła, żeglarz, kapitan jachtowy. Pierwszy Polak i zarazem trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Rejs na „Darze Przemyśla” trwał 344 dni – od 12 czerwca 1979 do 20 maja 1980. Trzy lata później ukazała się autorska relacja z podróży, „Non stop dookoła świata”.
29. – Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (za tomik poezji „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”), Paszportu „Polityki” (za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność”) oraz Nagrody Literackiej Nike (za powieść „Pod Mocnym Aniołem”). Na podstawie jego prozy powstał „Spis cudzłożnic” Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, zaś według jego scenariusza nakręcono dwa filmy z serii Święta polskie: „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

25 IV 2024

Na trzeci numer „Magii i Miecza” trzeba było poczekać zdecydowanie dłużej, niż na drugi, ale warto było. Po raz pierwszy bowiem pojawił się w niej artykuł poświęcony systemowi Warhammer, a także opublikowano pierwszą przygodę z prawdziwego zdarzenia.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 III 2024

Drugi numer „Magii i Miecza” ukazał się na zasadzie siły rozpędu. Jeśli wierzyć informacji zawartej we wstępniaku, miał premierę dwa tygodnie po pojawieniu się numeru pierwszego.

więcej »

Polecamy

Wyrzuty sumienia kanciarza

W świecie pdf-ów:

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.