Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Pożegnania 2021 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)

W marcu:
2. – Bunny Wailer, w rzeczywistości Neville O’Riley Livingston, ostatni z założycieli zespołu The Wailers (Bob Marley zmarł w 1981, a Peter Tosh w 1987). Po odejściu z zespołu rozpoczął karierę solową, zdobywając w latach 1990, 1994 i 1996 nagrody Grammy za najlepszy album reggae.
11. – Norman J. Warren, brytyjski reżyser znany z dość kiczowatych horrorów „Satan’s Slave”, „Prey”, „Terror”, „Inseminoid” czy „Przeklęty Nowy Rok”,
12. – Ronald DeFeo Jr., morderca, którego zbrodnia (pewnej nocy zaszlachtował swoich rodziców i czwórkę rodzeństwa) przyczyniła się do powstania i rozrośnięcia się legendy o przeklętym domu w Amityville. Do dziś powstało przynajmniej dziesięć powieści i 33 filmy fabularne, w ten czy inny sposób powiązane z domem rodziny DeFeo.
15. – Yaphet Kotto, amerykański aktor filmowy i telewizyjny, który zapadł w pamięć przede wszystkim rolami Kanangi w „Żyj i pozwól umrzeć”, prezydenta Idiego Amina w „Ataku na Entebbe” (za tę rolę był nominowany do nagrody Emmy), Dennisa Parkera w „Obcym – 8. pasażerze Nostromo”, Williama Laughlina w „Uciekinierze” i Resslera we „Władcy marionetek”.
16. – Krystyna Konarska, polska piosenkarka i aktorka, zagranicą występująca jako Cristina. Jej bardziej znane piosenki to „Jesienny pan”, „Spalona ziemia”, „Piosenka z przedmieścia”, „Powracająca melodyjka” czy „Doliny w kwiatach”.
18. – Jerzy Prokopiuk, polski gnostyk, antropozof, religioznawca, pisarz oraz tłumacz literatury naukowej i pięknej, wieloletni redaktor periodyku „Gnosis”. Popularyzator dokonań Carla Gustava Junga, tłumacz Freuda, Eliadego, Fromma, Goethego, Runcimana i wielu innych. Spolszczał też prozę fantastyczną – głównie opowiadania do „Problemów”, ale oprócz tego i powieść „Królestwo bezprzestrzenne. Kronika osobliwych zdarzeń” Bruno Goetza.
21. – Adam Zagajewski, polski poeta, prozaik, tłumacz i eseista, laureat Międzynarodowej Nagrody Neustadt (2004), Griffin Poetry Prize Lifetime Recognition Award (2016), Nagrody Księżnej Asturii (2017). Uznawany za czołowego poetę Pokolenia ’68 oraz jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych.
25. – Larry McMurtry, amerykański pisarz, eseista, scenarzysta i antykwariusz. Akcja jego powieści – a napisał ich ponad 30 – rozgrywa się głównie na Dzikim Zachodzie. Słynny z uhonorowanej Pulitzerem sagi „Na południe od Brazos” (miniserial na jej podstawie zgarnął dwa Złote Globy i 7 nagród Emmy), zekranizowanych powieści „Ostatni seans filmowy” i „Czułe słówka”, a także scenariusza do „Tajemnicy Brokeback Mountain”, za który otrzymał Oscara. W Polsce wyszło 9 jego powieści.
25. – Bertrand Tavernier, francuski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, w roku 2015 nagrodzony Złotym Lwem za całokształt twórczości. Spośród filmów jego autorstwa warto wymienić „Zegarmistrza od świętego Pawła” (Srebrny Niedźwiedź), „Niech się zacznie zabawa” (Cezar za reżyserię i scenariusz), „Niedzielę na wsi” (Złota Palma, Cezar za scenariusz), „Śmierć na żywo”, „Przynętę” i „Kapitana Conana”.
27. – Lucyna Arska, zapomniana już polska piosenkarka i aktorka, której szczyt aktywności przypadł na lata 60. i 70. Swego czasu przylgnęła do niej łatka wykonawczyni romansów cygańskich, bowiem to właśnie one stanowiły trzon jej repertuaru zarówno podczas występów krajowych, jak i zagranicznych.
28. – Olgierd Buczek, polski piosenkarz, aktywny zawodowo od połowy lat 50. po wczesne 70. Miał szeroki repertuar, w którym znajdowały się m.in. „Oczy czarne”, „Czy pani mieszka sama?”, „Warszawski dorożkarz”, „Wieczorna fajka”, „Księżyc nad Tahiti” czy „Co nas obchodzi”, którą zaśpiewał w komedii Stanisława Barei „Mąż swojej żony”.
koniec
« 1 2 3
22 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

11 IV 2024

Wiosna w pełni także na rynku komiksowym. Jest z czego wybierać i aż strach pomyśleć, co będzie się działo w maju.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.