Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta dymki: Marzec-kwiecień 2009
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Wzorem działu książkowego postanowiliśmy wprowadzić cykliczny zbiór krótkich notek opisujących ostatnio przeczytane komiksy. Mamy nadzieję, że będzie to wartościowe uzupełnienie naszych standardowych recenzji i pomoże czytelnikom poruszać się po polskim rynku komiksowym.

Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta dymki: Marzec-kwiecień 2009
[ - recenzja]

Wzorem działu książkowego postanowiliśmy wprowadzić cykliczny zbiór krótkich notek opisujących ostatnio przeczytane komiksy. Mamy nadzieję, że będzie to wartościowe uzupełnienie naszych standardowych recenzji i pomoże czytelnikom poruszać się po polskim rynku komiksowym.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Tytus, Romek i A′Tomek: Tytus harcerzem
Konrad Wągrowski [60%]
Marcin Osuch w swojej recenzji nie podjął się ocenienia pierwszego tomu Tytusa, zdając sobie sprawę, że ma on dla naszego pokolenia głównie wartość emocjonalną. I ma oczywiście rację, więc ja stwierdzę jedynie, że dając owe 60%, oceniam nie sam komiks, ale w dużej mierze ową wartość sentymentalną. Bo siląc się na obiektywizm, księga pierwsza to najsłabszy album Tytusa, aż gdzieś tak do XVIII-XIX. Bez spójnej linii fabularnej, chaotyczny i epizodyczny, mocno naznaczony potrzebą krzewienia (licznych) idei (od prac społecznych po zwalczanie zabobonów). Z drugiej jednak strony nie mogę ze wzruszeniem nie reagować na pomysły hodowania bakterii, ucieczki na Giewont, błędów Tytusa w biegu harcerskim… To nadal ma swój urok.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Tytus, Romek i A′Tomek: Księga III
Wojciech Gołąbowski [bez %]
Ponowna cykliczność plansz kolorowych i czarno-białych nie przeszkadza w odbiorze „kosmicznego” albumu. Świetne idee: sposób na (nie)płacenie składek, orbitowanie przez piwnicę, budowa rakiety na podwórku (ale gdzie teraz są takie podwórka…?), stacja astropolicji, humorometr. Plejada Obcych: kosmoczki, lunaszki, karbulot, turbomiot, peryskosmos, stworki na kleptosaurusie. Wizyta na obcej planecie, stanowiąca zapowiedź albumu „ekologicznego”. Niezrozumiałe obecnie: epoka Azotoxu, gra w rumpelkę. Czy trzeba pisać więcej? Dorośli i tak kupią (jeśli nie mają). A młodsi czytelnicy… Dostaną zapewne od swych rodziców.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Tytus, Romek i A′Tomek: Księga IV
Wojciech Gołąbowski [bez %]
Karuzeli kolorów ciąg dalszy. Tym razem głęboki ukłon w stronę Ludowego Wojska Polskiego. Kapitan A′Tomek (w zielonej bluzie i czerwonym berecie – jaka to formacja?), rakietomistrz Romek i rakietonier de Zoo wspólnie trenują i szpiegują Nieprzyjaciela, tj. „wojsko Lusiasia spod 16”. Nawet budują w tym celu rakietowóz (celny komentarz: „w szkole na zajęciach technicznych nie potrafimy zrobić mamie nawet deseczki do mięsa, a w domu budujemy wozy bojowe”). Niestety, wkrótce świetna zabawa się kończy, a młodzież postanawia zdobyć młodzieżową odznakę sprawności obronnej (MOSO), wydawaną przez LOK. Czyli: jak trzymać broń i co robić z niewypałami.
Akcja drugiej połowy albumu toczy się na poligonie wojskowym, gdzie trójka przyjaciół została zaproszona na ćwiczenia. Ogólna wymowa jest jasna jak słońce: w wojsku jest miło i przyjemnie, dni upływają na zabawach (ćwiczeniach) i pomaganiu cywilom. Cóż, propaganda jak na PRL przystało. Do tego zupełnie niekomiksowe rysunki czołgów, transporterów, wyrzutni, samolotów itp., wykaz stopni wojskowych wówczas obowiązujących (wkuwany także na lekcjach przysposobienia obronnego…) – oraz dziecięcy malunek „Wyzwolenie Warszawy”, za który Tytus, Romek i A′Tomek dostali w nagrodę owo zaproszenie. Chwała Bogu, obyło się bez Ruskich witanych kwiatami.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Lou #2: Na końcu świata
Konrad Wągrowski [80%]
Godna kontynuacja pierwszej części historii Lou, która pokazuje już, że autor nie ma zamiaru w kółko ogrywać kilku podobnych skeczy, ale jednak stawia na rozwój swoich bohaterów, którzy przechodzą nie tylko przemiany psychologiczne, ale – o zgrozo – przybywa im lat! Pamiętamy, że w pierwszym tomiku Lou zauważyła, że istnieją chłopcy i może być w nich coś interesującego. W drugim tomiku te obserwacje idą dalej – świat się nie kończy na jednym chłopaku, inni mogą być również ciekawi, choć zapewne w zupełnie inny sposób!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Lou #3: Cmentarzysko autobusów
Konrad Wągrowski [100%]
Tomik trzeci „Lou” to na razie dzieło zdecydowanie najlepsze w całym cyklu, wręcz ocierające się o genialność. Temat – bolesne dojrzewanie. Lou, dziewczynka inteligentna, wchodzi w pewien trudny wiek, nazywany właśnie powszechnie okresem dojrzewania. Wszystkie sprawy – relacje z chłopakami, przyjaźń, koleżanki, stosunki z własną matką, kwestia braku ojca – zaczynają zmieniać się w ogromne życiowe problemy. Fenomenalnie ukazane jest to w prostym przecież z pozoru komiksie – zwróćcie uwagę na maestrię tworzenia plansz przez Juliena Neela, na zróżnicowane pomysły narracyjne, począwszy od wielkich, statycznych, pięknie rozplanowanych kadrów (jak choćby ukazanie tytułowego cmentarzyska autobusów jako odzwierciedlenia stanu duszy bohaterki) aż po dynamiczne historyjki rozpisane na kilkadziesiąt (!) malutkich kadrów na jednej planszy. A przy tym ujęciu poważnych tematów przecież jest to „Lou” nadal zabawna, dowcipna, z galerią barwnych postaci (dodatkowy bonus ma ode mnie za postać rozrywkowej matki, która nie rozumie swej córki, bo… sama w gruncie rzeczy nigdy nie dorosła). Moi drodzy – niepozorne zeszyty zalegające w kioskach to arcydzieło sztuki komiksu. Nie każcie im zbyt długo tam pozostawać i dajcie wydawcy możliwość wydawania kolejnych tomików. Nikt mi nie zapłacił za ten apel – ja po prostu sam czekam na każdą nową „Lou” z ogromną niecierpliwością.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Lou #4: Sielanka
Konrad Wągrowski [80%]
Jak sama nazwa wskazuje – sielanka. Wyjazd wakacyjny dla Lou i jej koleżanek daje szansę na odejście od ponurej tematyki poprzedniego tomu i powrót do tematyki damsko-męskiej, a właściwie dziewczęco-chłopięcej. Wakacyjne manewry miłosne są rozpisane na kilkanaście chyba postaci (dorosłych i dziecięcych) i pogubienie się w tym nie jest trudne, dlatego zalecam ponowną lekturę tego sympatycznego albumiku. Bo w ten sposób można się delektować tym, co w „Lou” chyba najlepsze – scenariuszem. A poza tym te kolorowe obrazki nieubłaganie przywołują na myśl dni, w których samemu przeżywało się pierwsze miłosne katusze, gdy strach „a czy mi nie odmówi” paraliżował podejmowanie bardziej stanowczych kroków wobec płci odmiennej. Wielkie podziękowania za ten wehikuł czasu… Szkoda tylko, że z uporem godnym lepszej sprawy tłumaczka wciąż na siłę próbuje wszystko spolszczać…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Gang Hemingwaya
Marcin Osuch [90%]
Polecaliśmy ten komiks w naszym cyklu „Po komiks marsz”. I słusznie zrobiliśmy. Przyznaję, że twórczość Jasona wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Zwłaszcza jego minimalizm, zarówno graficzny, jak i werbalny, kontrastujący z emocjami, które towarzyszą jego historiom. A odpadłem zupełnie, gdy okazało się, że Hemingway, Joyce i kilku innych sławnych twórców, parają się rysowaniem komiksów. Wczytajcie się w ten dialog:
Hemingway: Przyszło coś w tym tygodniu?
Sprzedawczyni: Niewiele. Mamy nowe wydanie „Wojny i pokoju”.
Hemingway: Och? To porządny rysownik, ale jego postacie wyglądają jednakowo. Wszystkie mają tę samą twarz i te rosyjskie imiona… Nigdy nie pamiętam, kto jest kim. Ale „Zbrodnia i kara” to dobry komiks. Za to nigdy nie przebrnąłem przez „Braci” – ten długi wątek w monastyrze… Uff…
WASZ EKSTRAKT:
35,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Thorgal: Tarcza Thora
Marcin Osuch [60%]
„Thorgal” jako seria od dłuższego już czasu rozczarowuje. Nowy scenarzysta Sente w pierwszym swoim albumie nie błysnął. Naiwna historia połączona z kolejnym „powrotem” Kriss de Valnor, spowodowały, że do „Tarczy Thora” podszedłem jak pies do jeża. I muszę przyznać, że miło się rozczarowałem. Owszem, cały wątek z Jolanem jest dokładnie tak samo naiwny i schematyczny jak w poprzednim albumie, większość kwestii jest rozwiązywana na zasadzie deus ex machina, a jedyny ciekawy motyw to „żyjąca armia Manthora”. Jednak rozgrywająca się równolegle historia Thorgala i pozostałych członków jego rodziny nawiązuje do najlepszych momentów serii z takich albumów jak „Wilczyca” czy też trylogia Brek Zarith. Problem w tym, że obydwa wątki prędzej czy później będą musiały się spotkać – pytanie czy będzie równanie do lepszego, czy gorszego?
1 2 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Zagubiony w samym sobie
Andrzej Goryl

25 IV 2024

„Czarny Młot” to seria, która miała bardzo intrygujący początek, ciekawie się rozwijała, ale jej zakończenie było co najmniej rozczarowujące. Po drodze ukazało się też kilka komiksów pobocznych, które w większości nie prezentowały zbyt wysokiego poziomu. Podobnie sprawa się ma z najnowszą publikacją z tego uniwersum – albumem „Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie”.

więcej »

Dyskretny urok showbiznesu
Paweł Ciołkiewicz

24 IV 2024

Nestor Burma to prywatny detektyw, który ma skłonność, naturalną chyba u prywatnych detektywów, do wpadania w tarapaty. Po „Mgle na moście Tolbiac”, „Ulicy Dworcowej 120” oraz „Awanturze na Nation” dostajemy kolejny album z jego przygodami. „Chciałeś mnie widzieć martwą?” to opowieść o intrydze rozgrywającej się w świecie musicali.

więcej »

Przygody małych króliczków
Maciej Jasiński

23 IV 2024

„Opowieści z Bukowego Lasu” to kolejna już seria dla dzieci, którą od roku 2021 publikuje wydawnictwo Egmont. Tym razem mamy do czynienia z cyklem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie komiksu.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Miejska pułapka
— Paweł Ciołkiewicz

Tytus, Romek i A’Tomek: Odrobić lekcje i powiadomić rodziców, że się wyrusza na wojnę
— Konrad Wągrowski

Kadry, które mnie zachwyciły
— Agnieszka Szady

Gagarin na okruszkach
— Konrad Wągrowski

Takiej nudy nam trzeba!
— Daniel Markiewicz

Tytus dla dorosłych
— Marcin Osuch

Ten straszliwy wiek dojrzewania
— Agnieszka Szady

Gang Jasona
— Paweł Sasko

Czy Tomoe kocha się w Usagim?
— Agnieszka Szady

Wakacje, słodkie wakacje
— Agnieszka Szady

Z tego cyklu

Luty 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Luty 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Styczeń 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Styczeń 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Grudzień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (2)
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Hola, hola, panie Straczynski!
— Marcin Knyszyński

Straczynski Odnowiciel
— Marcin Knyszyński

Niech prezydent się tym zajmie
— Marcin Osuch

Inne czasy, inni samuraje
— Andrzej Goryl

Miejska pułapka
— Paweł Ciołkiewicz

Usagi w kolorze
— Andrzej Goryl

Wyłącz ten telewizor!
— Marcin Osuch

Pająk (mój totem)
— Marcin Knyszyński

Baśń z truchłem wielkiego kraba w tle
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wariactwo jakieś
— Marcin Knyszyński

Tegoż autora

Uczmy się języków!
— Marcin Osuch

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

„Szalony Kojot” przez dwie chmury?
— Marcin Osuch

Aparat, góry, człowiek
— Marcin Osuch

Niech prezydent się tym zajmie
— Marcin Osuch

Po komiks marsz: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Po komiks marsz: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ratunek czy porwanie?
— Marcin Osuch

Zatrzymane w słowach
— Marcin Osuch

Broń i pieniądze
— Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.