Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Październik 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Esensja

Do księgarni marsz: Październik 2010

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Orhan Pamuk
‹Cevdet Bej i synowie›
Pierwsza wydana powieść Orhana Pamuka. Na szczęście w późniejszych autor zrezygnował z tytułów, na których można połamać sobie język. Z drugiej jednak strony trudno znaleźć tureckie nazwisko łatwe do wymówienia dla Europejczyka. Pewnie podobny problem mają Turcy z „Buddenbrookami” Manna – powieścią, z którą „Cevdet Bej i synowie” mają podobno sporo wspólnego. Po Pamuku można spodziewać się sporo solidnej rozrywki intelektualnej. Z taką też nadzieją udamy się do księgarni pytając o jego najnowszą powieść na naszym rynku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Yoani Sánchez
‹Cuba libre. Notatki z Hawany›
Kuba zapewne nie kojarzy się już nikomu tylko ze „słoneczną, piękną wyspą” (choć z pewnością piękna i słońca tam nie brakuje), ale mało kto też zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę wygląda tam życie. Książka Yoani Sánchez, która przez Fidela Castro uważana jest za „osobistego wroga” odmalowuje ten świat szczerze i bez sentymentów, ale z ironią i humorem (cokolwiek czarnym). My, mający również nadal wspomnienia realnego socjalizmu, z pewnością możemy tę książkę zrozumieć lepiej niż wielu innych odbiorców z całego świata.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Georges Simenon
‹Wdowa Couderc›
Georges Simenon to absolutny klasyk powieści kryminalnej, niejednokrotnie już na naszych łamach recenzowany. „Wdowa Couderc” rozgrywa relacje między tytułową wdową, a jej kochankiem, ekswięźniem i mordercą. O znaczeniu powieści może świadczyć choćby fakt nakręcenia jej ekranizacji z Alainem Delonem w roli głównej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hanna Świda-Ziemba
‹Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii›
Wiekowa, doświadczona i uznana (członkostwo w PAN i – swego czasu – w Trybunale Stanu) profesor socjologii opowiada o młodości w latach PRL-u. Nie tylko z punktu widzenia naukowca, ale też przez pryzmat własnych wspomnień, z punktu widzenia człowieka, który sam wchodził w dorosłość w czasach socjalizmu. Zapowiada się wyjątkowo intrygująco, ale też uczciwie przestrzegamy, że PRL to temat na którym wielu powinęła się noga.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jack Vance
‹Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata›
Pierwsze dwa tomy cyklu, który w leksykonie Andrzeja Sapkowskiego znalazł się na miejscu szóstym listy najważniejszych dzieł fantasy. Czyli – żelazny kanon, rzecz którą każdy szanujący się fan fantastyki powinien znać. Warto też dodać, że „Umierająca Ziemia” była jedną z inspiracji Gene’a Wolfe’a gdy ten tworzył świat „Księgi Nowego Słońca”. I już to samo powinno wystarczyć za rekomendację.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stefan Żeromski, Kamil M. Śmiałkowski
‹Przedwiośnie żywych trupów›
Już zestawienie autorów musi budzić szok. Stefan Żeromski, postrach polskich maturzystów i Kamil Śmiałkowski, dziennikarz, znawca popkultury razem? Cóż, „Przedwiośnie żywych trupów” jest polską odpowiedzią na „Dumę i uprzedzenie i zombi” – żartobliwym mash-upem klasycznej literatury z kanonami popkultury – w tym przypadku zombimi (tak to się odmienia?). Zobaczymy jak Cezary Baryka będzie radził sobie z żywymi trupami i oczekujemy na dużo dobrej zabawy.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Norman Davies
‹Boże Igrzysko. Historia Polski›

Norman Davies
‹Europa. Rozprawa historyka z historią›
Dwie najsłynniejsze prace Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który pokochał kontynent a w szczególności Polskę. W sumie prawie 3000 stron lektury intrygującej nie tylko dla studentów historii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
William Gibson, Bruce Sterling
‹Maszyna różnicowa›
Nominowana do Nebuli książka, od której zaczęła się trwająca do dziś moda na steampunk i jednocześnie wciąż najsłynniejsze dzieło tego gatunku. Wiktoriańska Anglia przeżywająca rewolucję komputerową, intrygi oraz bohater przypadkowo wplątany w spisek – samo krótkie streszczenie brzmi zachęcająco, a przecież „Maszyna…” to już klasyka SF. Jednym słowem pozycja, której nie można przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marvin Harris
‹Krowy, świnie, wojny i czarownice. Zagadki kultury›
Jedna z wcześniejszych książek słynnego antropologa, jednego z twórców materializmu kulturowego – teorii według której wzorce kulturowe zależą w dużej mierze od środowiska naturalnego. Na pewno chętnie dowiemy się jak z naukowego punktu widzenia tłumaczy się dziwne awersje i afekty do czworonożnej mięsiny (patrz: wieprzowina u Żydów i krowy u Hindusów), ale najbardziej intryguje nas jakie jest wytłumaczenie na wojny o kobiety wybuchające pomiędzy prymitywnymi plemionami. Bo my mamy własną teorię na ten temat.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dennis Lehane
‹Wypijmy, nim zacznie się wojna›
Zebrało się wydawcom na nadrabianie literackich zaległości w tym miesiącu. Będziemy mieli debiut Cormacka McCarthy’ego, czeka nas też wydanie debiutu Dennisa Lehane’a (a właściwie wznowienie wydania z 2005 roku). „Wypijmy, nim zacznie się wojna” to także pierwsza opowieść z detektywami Kenziem i Gennaro (znanymi choćby z „Gdzie jesteś, Amando?”), z tego powodu widać, że warto sięgnąć po tę powieść.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Andrzej Pilipiuk
‹Kuzynki›

Andrzej Pilipiuk
‹Księżniczka›

Andrzej Pilipiuk
‹Dziedziczki›
Kwintesencja rozrywkowej urban fantasy na wysokim poziomie, jeden z najpopularniejszych cykli polskiej fantastyki, choć skierowany do nieco młodszego czytelnika. Jednak dwie nominacje do Zajdla (nagrodę zdobyło opowiadanie będące zaczątkiem cyklu), trzy do Nautilusa, i trzecie już wznowienie na przestrzeni niecałej dekady mówią same za siebie. Zresztą przeczytajcie nasze recenzje „Kuzynek”, „Księżniczki” i „Dziedziczek. Zachęcamy też do zapoznania się z publikowanym w Esensji fragmentem „Księżniczki”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jerzy Stefan Stawiński
‹Obywatek Piszczyk›
Nie lada gratka: cała historia Jana Piszczyka, rozsławionego przez filmy „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka i „Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotowskiego w jednym tomie (w oryginale były to trzy powieści). Stawiński, uczestnik Powstania Warszawskiego i jeden z najpłodniejszych twórców poruszających ten temat, sam adaptował swoje powieści na scenariusze, więc ci, którym podobały się filmy, nie powinni narzekać również na jakość literackiego pierwowzoru. Choć pewnie znajdą się i tacy, którzy uznają, że bez Bogumiła Kobieli i Jerzego Stuhra historia Piszczyka jest cokolwiek niepełna.
koniec
« 1 2
1 października 2010

Komentarze

01 X 2010   17:22:38

Mieville, Vance, Gibson & Sterling, McCarthy do kupienia. Obfity miesiąc.

01 X 2010   22:21:00

a ja rok temu męczyłem się z "maszyną..." po angielsku, Mag mógłby szybciej swoje plany publikować :)

A czy redakcja Esensji wie co z wydaniem Cryptonomiconu przez Maga?

02 X 2010   09:52:15

Będzie 5 listopada :)

02 X 2010   22:49:23

"Miasto i miasto" to książka wybitna. Spokojnie można ją postawić na tym samym poziomie, co "Związek żydowskich policjantów" Chabona, a może nawet wyżej, bo kreacja świata, jego podstawowe założenia i wynikające z nich, konsekwentnie stosowane potem reguły sprawiają, że nie można się od tego oderwać. Ciekawi mnie, jak tłumacz poradził sobie z pewnymi zastawionymi na niego przez autora pułapkami.

03 X 2010   10:57:16

A, niestety, właśnie przesunęli na 19 listopada. Z kolei cena jest odstraszająca.

03 X 2010   20:10:40

Cóż, to nie pierwsze przesunięcie, marzec już raz był ostatecznym terminem :/

Cena wydania Prószyńskiego na serwisach aukcyjnych jest jeszcze gorsza, 2 lata temu (przed informacją o wydaniu Maga) łatwo było wypatrzeć oferty w okolicach 300zł (!) a po sieci krążyły całkiem popularne skany, a później pdf tej powieści. Zresztą nie dziwie się, jest znakomita.

04 X 2010   00:15:22

Do kupienia na pewno "Maszyna różnicowa" bo stare wydanie dosłownie mi się rozpadło na kawałki.

04 X 2010   18:26:54

z ceną "Cryptonomiconu" nie jest najgorzej, zwłaszcza gdy spojrzy się na ceny na serwisach aukcyjnych, jak zauważył Dul. Jeśli MAG wyda to w takim formacie jak "Peanatemę" i na takim papierze, to cena okazuje się niewygórowana. Bądź co bądź mamy tu 1200 stron naprawdę niezłej prozy. Swoją drogą ceny książek to osobny temat i może ktoś z redaktorów Esensji pokusi się o jakiś felietonik? :-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Czerwiec 2013
— Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Marcin Mroziuk, Agnieszka Szady

Esensja czyta: Październik 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Esensja czyta: Listopad 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – listopad 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIV – październik 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – październik 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIII – wrzesień 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – wrzesień 2011
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XII – sierpień 2011
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.