Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Marzec 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
Wśród dwudziestu siedmiu tytułów wybranych przez nas spośród marcowych propozycji wydawniczych wyraźnie przeważają nowości, ale i wśród wznowień znaleźliśmy kilka pozycji wartych polecenia.

Esensja

Do księgarni marsz: Marzec 2010

Wśród dwudziestu siedmiu tytułów wybranych przez nas spośród marcowych propozycji wydawniczych wyraźnie przeważają nowości, ale i wśród wznowień znaleźliśmy kilka pozycji wartych polecenia.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
‹Wielkie dzieło czasu›
Antologia opowiadań fantastycznych, których tematyka obraca się wokół kwestii czasu. Wśród autorów same tuzy, między innymi Kate Wilhelm, Cory Doctorow, Thomas M. Disch, Pat Cadigan, Lucius Shepard, Ted Chiang, John Crowley czy Kelly Link, a nad doborem tekstów czuwał Konrad Walewski mający w dorobku trzy tomy „Kroków w Nieznane”, od niedawna zaś czuwający nad polską edycją „Fantasy & Science Fiction”. Nie można przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
J.G. Ballard
‹Rzeźbiarze chmur›
Drugi (po „Ogrodzie czasu”) z trzech szykowanych przez krakowskie wydawnictwo zbiorów opowiadań zmarłego niedawno autora, znanego z sugestywnych antyutopii i prozy wojennej. Można oczekiwać gorzkiej ironii i wychodzenia poza fantastycznonaukowe szablony.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Lynn Barber
‹Była sobie dziewczyna›
Tak często bywa, że premiera filmu napędza zainteresowanie książką – i tak jest też w tym przypadku. „Była sobie dziewczyna” otrzymała oscarową nominację w najważniejszej kategorii (plus bardzo istotną nominację aktorską), więc od razu głośniej jest i o samej książce – ciekawej obyczajowej historii z Londynu lat 60. Zabawne – tytuł nawiązuje do Nicka Hornby’ego nie dlatego, by miał coś wspólnego z samą książką, ale dlatego, że pisał scenariusz filmu…
Trzy audiobooki słynnego (i kontrowersyjnego) angielskiego pisarza i poety, piewcy konserwatyzmu, mocno zaangażowanego religijnie. Tutaj polecamy jednak nie jego dzieła filozoficzne, komentarze na tematy społeczno-ekonomiczne czy inne „poważne” (choć pisane zawsze z humorem i na granicy satyry) książki. Wszystkie trzy pozycje to literatura gatunkowa, najbliższa powieści kryminalnej, zarówno tej bardziej klasycznej („Przygody księdza Browna”) jak i nietypowej, z pogranicza opowieści niesamowitej („Człowiek, który był Czwartkiem” określany czasem jako „metafizyczny thriller”).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arthur C. Clarke, Frederik Pohl
‹Ostatnie twierdzenie›
Ostatnia powieść wielkiego pisarza i futurologa, Sir Arthura C. Clarke (1917-2008), i ostatnia jak dotąd niewiele młodszego i niewiele mniej utytułowanego Frederica Pohla (ur. 1919): drugi z autorów kończył ją pod nadzorem starszego kolegi, któremu zdrowie nie pozwoliło kontynuować pracy. Nawet, jeżeli krytyka przyjęła „Ostatnie twierdzenie” dość chłodno, chyba warto się przekonać, co tak ważni dla fantastyki naukowej twórcy mają do powiedzenia po siedemdziesięcioletnich karierach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Umberto Eco
‹Apokaliptycy i dostosowani›
Rewolucyjne w swoim czasie dzieło włoskiego semiotyka o kulturze masowej. Późniejszy twórca „Imienia róży”, wtedy trzydziestodwuletni, opisuje raczkujące wówczas zjawiska i stawia tezy aktualne ponoć po dziś dzień. Znając dorobek autora – łatwo w to uwierzyć, upewnić się zaś proponujemy w księgarniach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dmitry Glukhovsky
‹Metro 2033›
Za tę powieść – opublikowaną pierwotnie w internecie z darmowym dostępem – Głuchowski otrzymał na Euroconie nagrodę dla najlepszego debiutu. Sama książka stała się bestsellerem, podobnie jak jej luźna kontynuacja „Metro 2034”, a na podstawie wykreowanego w powieściach świata powstaje gra komputerowa. I niezależnie od wszelkich nagród i ilości sprzedanych egzemplarzy książki, to ten świat – postatomowa Rosja – wzbudza największe zainteresowanie i zachęca do sięgnięcia po książkę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Peter F. Hamilton
‹Judasz wyzwolony. Pościg›
Pewnego dnia dwóch studentów otworzyło tunel podprzestrzenny na Marsa. Trzysta lat później tunele łączą ponad sześćset planet zamieszkałych przez ludzi, nawiązano tez kontakt z różnymi rasami obcych. Po raz pierwszy jednak ludzkość toczy z obcymi wojnę, i nie idzie jej najlepiej… Na domiar złego okazuje się że wyimaginowany Gwiezdny Podróżnik manipulujący Wpólnotą Międzyukładową jest jak najbardziej prawdziwy, i to on właśnie odpowiada za rozpętanie wojny. Kim okaże się być Gwiezdny Podróżnik i do jakiego celu dąży? Jak potoczą się losy wojny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w drugiej połowie drugiego tomu dylogii Petera F. Hamiltona.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
William Horwood
‹Wiosna›
Zaledwie miesiąc po światowej premierze trafi w nasze ręce polskie wydanie najnowszej powieści Williama Horwooda, autora „Lasu Duncton”. Tym razem pisarz stworzył klasyczną opowieść fantasy o świecie ludzi i świecie skrytów istniejących obok siebie od tysięcy lat. Teraz obu światom grozi zagłada, która powstrzymać mogą tylko przedstawiciele obu światów. Czy epickie opowieści o bohaterach naznaczonych przez przeznaczenie mogą nas jeszcze porwać? Przekonamy się już wkrótce.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arnaldur Indriðason
‹Grobowa cisza›
Kolejna powieść kryminalna islandzkiego twórcy nieźle ocenianego (także u nas) „W bagnie”. Recenzję (nad wyraz pozytywną) tej pozycji prezentowaliśmy już przedpremierowo w naszym serwisie, więc po prostu odsyłamy do niej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stephen King
‹Pod kopułą›
Stephen King wydaje się dziś mieć za sobą zarówno okres największej świetności, jak i plany przejścia na literacką emeryturę. Pisze dużo, regularnie – i na co najmniej przyzwoitym poziomie. Najnowsza jego powieść, „Pod kopułą”, przynajmniej gabarytami sprawia wrażenie próby powrotu do rozmachu „Bastionu” czy „Tego”. Warto się przekonać, czy króla horroru stać jeszcze na książki tej miary.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Astrid Lindgren
‹Kerstin i ja›
Niepublikowana w Polsce powieść Astrid Lindgren?! Czy to w ogóle możliwe?! Najwyraźniej tak, tym bardziej trzeba o niej wspomnieć. Z opisu taka opowieść o nieco dojrzalszych dzieciach z Bullerbyn, ale nie chcemy zapeszać…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Chuck Palahniuk
‹Niewidzialne potwory›
Pierwsze polskie wydanie trzeciej powieści autora „Fight Clubu” i „Rozbitka”. Jak zwykle spodziewać się można specyficznego, brutalnego poczucia humoru i wartkiej akcji. Książka napisana została jeszcze przed najsłynniejszym dziełem amerykańskiego pisarza, ale ze względu na kontrowersyjną treść została odrzucona przez wydawcę – do druku trafiła dzięki sukcesowi debiutu. Na ten rok planowana jest ekranizacja.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wawrzyniec Podrzucki
‹Mosty wszechzieleni›
Po ponad pięciu latach oczekiwania do księgarni trafi finalny tom trylogii „Yggdrasil”. Czy Wawrzyńcowi Podrzuckiemu uda się po tak długim czasie satysfakcjonująco zakończyć epicką historię ludzkości, która przeniosła się do Drzew, olbrzymich biologicznych struktur zapomniała o swoich ziemskich korzeniach? Jak potoczą się losy Thomasa Farquaharta, którego poznaliśmy młodszego konstabla w spokojnym, można rzec prowincjonalnym, New Chesire? W oczekiwaniu na odpowiedzi na te pytania przypomnijcie sobie nasze recenzje pierwszego i drugiego tomu, a może i same książki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip Roth
‹Przeciwżycie›
Powieść autorstwa jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z USA. Kontynuowane później w nagrodzonej Pulitzerem „Amerykańskiej sielance” „Przeciwżycie” opowiada o losach Nathana Zuckermana, bohatera wielu dzieł Rotha, a znane jest głównie dzięki oryginalnej, otwierającej pole do wielu interpretacji konstrukcji.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michael Marshall Smith
‹Za drzwiami›
Michael Marshall Smith ma wiele twarzy. Pod pełnym nazwiskiem tworzy powieści fantastyczne, jako Michael Marshall pisze powieści sensacyjne, zaś w oryginale „Za drzwiami” to pierwsza powieść trzeciego wcielenia pisarza – M.M. Smitha (choć jak widać na okładce polskie wydanie zostało podpisane pełnym nazwiskiem autora) tworzącego powieści… dla młodzieży. Fantastyczne utwory Smith wielokrotnie były nagradzane przez British Fantasy Society, można więc mieć nadzieję że twórczość przeznaczona dla młodszego czytelnika pozostaje na równie wysokim poziomie. Tym bardziej że „Za drzwiami” nie jest pozbawione elementów fantastycznych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Elif Şafak
‹Bękart ze Stambułu›
Modę na współczesną literaturę turecką wykreował niewątpliwie Nobel dla Orhana Pamuka i szereg jego wydanych, wysoko ocenianych pozycji, warto więc zobaczyć, co mają do zaprezentowania inni twórcy tego kraju. Powieść Elif Şafak zapowiada się bardzo ciekawie z kilku powodów – autorką jest kobieta, książka zyskała rozgłos na zachodzie, a w rodzinnym kraju wywołała duże kontrowersje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeff VanderMeer
‹Shriek: Posłowie›
Drugie po „Podziemiach Veniss” dzieło VanderMeera ukazujące się w serii „Uczta Wyobraźni”, a trzecie pojawiające się na polskim rynku. Dotychczas wydane u nas książki autora sugerują, że można spodziewać się niezwykle barwnych wizji, czarnego humoru i… w czarujący sposób opisanej brzydoty. Słowem: biegiem do księgarni!
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kazimierz Brandys
‹Matka Królów›
Kazimierz Brandys to twórca pierwowzorów literackich (a w jednym przypadku – także scenariusza) do dwóch bardzo istotnych polskich filmów – „Jak być kochaną” (ósme miejsce w naszym rankingu najlepszych filmów o miłości) i „Matki królów”. Książka prezentuje teksty, które stały się podstawą tych obrazów – na pewno warto je poznać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Orson Scott Card
‹Ksenocyd›
Wznowienie trzeciego tomu jednego z najważniejszych cyklów science fiction ostatnich dwu dekad poprzedniego wieku – sagi o Enderze. W 1992 powieść nominowano i do Hugo, i do Locusa. Czy trzeba coś dodawać?
Jedno z najważniejszych dzieł literatury dziecięcej, literatury fantastycznej, literatury w ogóle. „Alicja” wszak, wznowiona najpewniej z okazji ekranizacji Tima Burtona, to nie tylko psychodeliczna baśń, ale i kopalnia aluzji, parodii, zabaw matematycznych, filozoficznych i językowych. W marcu powinna pojawić się na rynku w dwu wersjach: w tłumaczeniu Marii Morawskiej – niedokładnym, za to znanym z wierszy świetnie przełożonych przez Antoniego Langego – i w nowszej, uwspółcześnionej translacji Jolanty Kozak – w tym wypadku razem z drugą, nie mniej ważną częścią: „Po drugiej stronie lustra”. Dodajmy jeszcze że pod koniec lutego niespodziewanie ukazało się nowe, ósme już polskie tłumaczenie Bogumiły Kaniewskiej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
James Jones
‹Wesoły miesiąc maj›
Autor „Stąd do wieczności” i „Cienkiej czerwonej linii” o paryskiej rewolucji studenckiej 1968 roku, a równocześnie o rewolucji seksualnej w Ameryce, którą tutaj symbolizuje żyjąca we Francji amerykańska rodzina. Książka nigdy nie zdobyła takiego uznania jak wymienione wcześniej bestsellery Jonesa, ale na jej korzyść przemawiają wywoływane kontrowersje i zdolność do skrajnej polaryzacji opinii krytyków.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ursula K. Le Guin
‹Świat Rocannona›
Powieściowy debiut autorki „Ziemiomorza” i zarazem pierwszy tom cyklu Ekumeny (Hain), którego akcja toczy się w łączącym cechy science fiction i fantasy świecie. Książce brak co prawda nagród późniejszych części serii – „Lewej ręki ciemności” i „Wydziedziczonych” – ale to dzieło ważne i godnie rozpoczynające nietuzinkową karierę Le Guin.
SPADKOWICZE:
Na marzec przesunęły się premiery następujących książek:
Zapraszamy Was serdecznie do nowo otwartego e-sklepu „Esensji”
koniec
1 marca 2010

Komentarze

01 III 2010   16:49:58

a na podstawie wykreowanego w powieściach świata powstaje gra komputerowa.

Już powstała, za dwa tygodnie trafia do sklepów. Tym niemniej już od dobrych paru dni leży w tłoczni.

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

W podziemnym kręgu: Imitacje
— Marcin Knyszyński

Do księgarni marsz: Marzec 2021
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek

Do księgarni marsz: Sierpień 2016
— Esensja

50 książek, które wstrząsną Gwiazdką
— Esensja

Do księgarni marsz: Listopad 2012
— Esensja

Zbrodnicze antidotum na współczesność
— Łukasz Bodurka

Esensja czyta: Wrzesień 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Szable do boju, lance korpuskularne w dłoń
— Miłosz Cybowski

Bez zbędnych słów
— Beatrycze Nowicka

Nominacje do Książki Roku 2010
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Tysiąc lat później
— Miłosz Cybowski

Europa da się lubić
— Miłosz Cybowski

Powrót na „Discovery”
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Oko w oko z nieznanym
— Miłosz Cybowski

Bywało lepiej
— Miłosz Cybowski

Sześć światów Hain: Świat szósty – dwugłos
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka

Krótko o książkach: Koty, słowa, literatura
— Miłosz Cybowski

Sześć światów Hain: Świat piąty
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Interpretacja interpretacji
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.