Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Konwent jak się patrzy

Esensja.pl
Esensja.pl
Grzegorz Wiśniewski
Pyrkon, 15-17 marca 2002

Grzegorz Wiśniewski

Konwent jak się patrzy

Pyrkon, 15-17 marca 2002
Pratchettowskie czarownice prowadzą konkurs. Fot. Krzysztof ’Eloy’ Krzyżaniak
Pratchettowskie czarownice prowadzą konkurs. Fot. Krzysztof ’Eloy’ Krzyżaniak
Sam właściwie się sobie dziwię, że dotąd nie trafiłem na żaden konwent do Poznania. To najbliższa mojemu rodzinnemu miastu duża aglomeracja, a jakoś zawsze układało się tak, że jeździłem po rozmaitych Gdańskach, Elblągach czy Krakowach. Być może krok ten okazał się słuszny, bo ominęły mnie wczesne imprezy organizowane przez wielkopolski fandom i kiedy wreszcie wybrałem się na Pyrkon’2002 – trafiłem na imprezę zrealizowaną może i w małej skali, ale należycie dopracowaną i zrealizowaną z budzącą zazdrość rutyną.
Pyrkon zorganizowała w dniach 15 – 17 marca 2002 liga trzech klubów – Klubu Fantastyki „Druga Era”, Poznańskiego Fanklubu Star Wars oraz Klubu Mangi i Anime „Tsukamori”. Z góry mogę zaznaczyć, że jak na tak rozproszoną strukturę organizatorzy wykazali się wystarczającą sprawnością. W kwestii punktów programu, w których dane mi było uczestniczyć nie miałbym im właściwie nic do zarzucenia.
Konwent zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 na Dębcu, które to rozwiązanie miało i wady i zalety. Do wad zaliczyłbym niebagatelną w sumie odległość od centrum miasta, jednak zalety tej lokacji także są bezsporne – przestronny budynek, duża liczba sal, spora przestrzeń do rozgrywania LARPów, niedrogi hotel po drugiej stronie ulicy. Z powodów rozmiaru tej szkoły odnosiłem czasem – mam nadzieję że mylne – wrażenie, iż na konwent niemal nikt nie przybył. Takie to niestety czasy nastały.
Organizatorzy pomagają każdemu wybrać zbroję i miecz dla siebie. Fot. Paweł Pluta
Organizatorzy pomagają każdemu wybrać zbroję i miecz dla siebie. Fot. Paweł Pluta
Jak na konwent umiarkowanie duży, za który miałem Pyrkon – zaproponowano całkiem ciekawy i bogaty program imprezy. Wśród gości pojawili się m. in. Anna Brzezińska, Andrzej Pilipiuk, Rafał A.Ziemkiewicz, profesor Jakub Lichański, Marek Oramus i Jacek Inglot (o czwartej rano najdonośniejszy głos na konwencie). Odbyły się liczne konkursy (m. in.pratchettowski, starwarsowy, ogólny), niezbyt może trudne, ale dające sporo zabawy. W salach wideo trwały projekcje licznych filmów (i tu moje jedyne zastrzeżenie, z powodów nieznanych projekcja anime JINROH nie odbyła się, mimo, że specjalnie czekałem na nią dwie godziny).
Nie żałowali przybycia także gracze RPG rozmaitych proweniencji. Chyba nigdy dotąd nie widziałem w jednym miejscu tak dużej ilości graczy w karcianki. Wszyscy wyglądali ludzi, którzy nieźle się bawią.
Miło zauważyć, że Pyrkon osiągnął wysoki poziom profesjonalizmu i potrafi ciekawie prezentować interesujące treści. Życzę zatem organizatorom powodzenia oraz dalszych sukcesów. I pewnie – do zobaczenia za rok.
koniec
1 września 2002

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Czarne chmury a la Lucas
— Grzegorz Wiśniewski

Idzie ku lepszemu
— Grzegorz Wiśniewski

Klonowanie wyobraźni
— Grzegorz Wiśniewski

Przełom-off?
— Grzegorz Wiśniewski

Komiks 2001 w Polsce – dyskusja
— Artur Długosz, Marcin Herman, Paweł Nurzyński, Marcin Osuch, Grzegorz Wiśniewski

Konwent jak Konwent 20(0)01
— Grzegorz Wiśniewski

Jak ubić debiutanta
— Grzegorz Wiśniewski

Byłe imperium od kuchni
— Grzegorz Wiśniewski

No Spirit Within
— Grzegorz Wiśniewski

Smok najlepszym przyjacielem człowieka
— Grzegorz Wiśniewski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.