Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 10 jeszcze bardziej twardzielskich wcieleń Nicolasa Cage’a

Esensja.pl
Esensja.pl
Poszukiwacz skarbów, policjant, mściciel, superbohater, piekielny demon – nie ma postaci, do której zagrania Nicolas Cage nie byłby dość twardy. Niektórzy twierdzą, że to zasługa jego niesamowitej fryzury (która doczekała się własnej filmografii i głębokich analiz), będącej – zdaniem miłośników teorii spiskowych – zmiennokształtnym obcym z kosmosu. Kiedyś w to nie wierzyliśmy, ale w miarę kolejnych filmów coraz bardziej skłaniamy się ku temu wyjaśnieniu…

Jakub Gałka

Weekendowa Bezsensja: 10 jeszcze bardziej twardzielskich wcieleń Nicolasa Cage’a

Poszukiwacz skarbów, policjant, mściciel, superbohater, piekielny demon – nie ma postaci, do której zagrania Nicolas Cage nie byłby dość twardy. Niektórzy twierdzą, że to zasługa jego niesamowitej fryzury (która doczekała się własnej filmografii i głębokich analiz), będącej – zdaniem miłośników teorii spiskowych – zmiennokształtnym obcym z kosmosu. Kiedyś w to nie wierzyliśmy, ale w miarę kolejnych filmów coraz bardziej skłaniamy się ku temu wyjaśnieniu…
1. Benjamin Franklin Gates, historyk, kryptolog, łowca przygód i poszukiwacz skarbów (Skarb Narodów, 2004 i 2007)
Zdawałoby się, że to tylko kolejne wcielenie Indiany Jonesa (zresztą niezbyt nowatorskie, bo długie włosy miała już Lara Croft), ale to tylko pozory. Szybko okazuje się, że dr. Jones nie umywa się do dr. Gatesa, który nie tylko każdy zagadkę rozwiązuje w trzy sekundy, ale także jest w stanie porwać prezydenta USA i przekonać, że to dla jego dobra oraz wykorzystać policyjny fotoradar do wykonania niezbędnego zdjęcia. Bohater okazał się tak twardy, że „Skarb narodów” jako jedyny film Cage′a – przynajmniej do czasu premiery sequela „Ghost Ridera” – doczekał się kontynuacji.
2. Yuri Orlov, handlarz bronią (Pan życia i śmierci, 2005)
Tu właściwie zbędne są wszelkie uzasadnienia – handlarz bronią, wzorowany zresztą na prawdziwej (i paskudnej) postaci Wiktora Buta, człowiek sprzedający śmiercionośne narzędzia dla zysku, nie interesujący się tym, kto z nich będzie korzystał – czy może być twardsza postać? A może znacie bardziej twardzielski tytuł niż „Lord of War"?
3. Edward Malus, policjant (Kult, 2006)
Nie będziemy strzępić języka, że policjant na tropie złowieszczego kultu porywającego małe dziewczynki, że dziarsko wymachuje pistoletem, że zna kung fu i dla dobra sprawy nie cofnie się przed niczym i pełną bezwzględnością będzie ścigał i karał złoczyńców, nie bacząc na ich płeć (właściwie jedyny słaby punkt bohater to irracjonalny lęk przed pszczołami). Po prostu zobaczcie sami – tylko ostrzegamy: to bodaj najbrutalniejsze wideo w historii kariery Nicolasa Cage′a.
4. Johnny Blaze / Ghost Rider, kaskader / superbohater (Ghost Rider, 2007)
Skórzana kurtka, zmierzwiony włos, i w-y-p-a-s-i-o-n-y motocykl [trawestując klasyka: to nie motocykl, to chopper – przyp. red. nacz.]. Że Johnny Blaze to twardziel widać już na pierwszy rzut oka. Ale okazuje się, że może być jeszcze twardszy gdy dopada go szatańska klątwa. Dzięki uzyskanym mocom Blaze zmienia się w rasowego superbohatera na jeszcze bardziej W-Y-P-A-S-I-O-N-Y-M motocyklu, który nie ma problemu, by skopać tyłki demonom z piekła rodem na czele z pierworodnym samego Mefistofelesa i uratować piękną Evę Mendes. Szkoda tylko, że Ghost Rider w pełnej krasie nie ma już fizjonomii Nicolasa Cage′a…
5. Dr. Fu Manchu, geniusz zbrodni (Grindhouse: Werewolf Women of the SS, 2007)
Szalony geniusz zła, którego złowieszczość kładła się cieniem na cały świat od ponad pół wieku tym razem wraz z nazistami tworzy potworne wilkołaki… Co prawda i historia (vide „Elza – wilczyca z SS”) i postać Fu Manchu są znane, ale Cage wprowadza tu nową jakość: brak skośnych oczu i niepowtarzalny złowieszczy śmiech. Zresztą posłuchajcie sami:
6. Joe, zawodowy zabójca (Ostatnie zlecenie, 2008)
Hitman na zlecenie zabijający ludzi. Wielu ludzi. Czasem wielu ludzi naraz. Ale my podziwiamy go za co innego: tylko prawdziwy twardziel ma dość siły, by odnaleźć w sobie ukryte pokłady dobra. Dzięki temu Joe odwzajemnia miłość głuchoniemej Tajki, daruje życie swojemu młodemu pomocnikowi, którego trenuje na następcę (obowiązkowe wspólne pompki!), a przede wszystkim decyduje się nie wykonać zlecenia gdy dowiaduje się, że cel jest dobrym, kochanym przez lud Tajlandii człowiekiem. Szkoda tylko, że odkupienie dla Joego przychodzi zbyt późno i bohater kończy marnie. Cóż, taka karma, a przecież mamy do czynienia z psychologicznym dramatem, a nie jakimś tam filmem rozrywkowym.
7. Terrence McDonagh, policjant (Zły porucznik, 2009)
Zgodnie z tytułem postać Cage′a to porucznik zły, ale nie tak zły jak pierwowzór (czyli Harvey Keitel z filmu Abla Ferrary), a zresztą zły z obiektywnych powodów: uratował kiedyś przestępcę od śmierci, przez co nabawił się urazu kręgosłupa, przez który musi brać do końca życia środki przeciwbólowe. To te ostatnie powodują uzależnienie Terrence′a i przejście na inne popularne środki pomagające w znoszeniu bólu: kokainę i marihuanę. W dodatku ćpunką jest też dziewczyna bohatera (prostytutka zresztą), a ojciec – leczącym się alkoholikiem. Oczywiście nie pochwalamy tego rodzaju twardzielskości, ale skorumpowany, przepity i zaćpany policjant zadający się z prostytutką, wchodzący w konszachty z bossami mafii narkotykowej, straszący staruszki i widzący nieistniejące iguany po prostu nie mógł nie znaleźć się w tym zestawieniu. No i koniec końców okazuje się być porządnym gliną.
8. Damon Macready vel „Big Daddy”, policjant / superbohater (Kick-Ass, 2010)
Wrobiony przez handlarzy narkotyków dobry i uczciwy policjant, który po wyjściu z więzienia przedzierzga się w zamaskowanego mściciela. Co prawda należy mu się -100 do lansu za beznadziejny wąs, pseudo-batmański strój i głupawą ksywę, ale Macready nadrabia to córeczką, którą wychował na prawdziwą maszynę do zabijania. Gdy Big Daddy i Hit Girl wkraczają do akcji to krew leje się strumieniami, a kończyny same odpadają.
9. Balthazar Blake, czarnoksiężnik (Uczeń czarnoksiężnika, 2010)
Co prawda Cage gra tutaj bohatera raczej drugoplanowego i to młodemu Jayowi Baruchelowi przypada w udziale pokonanie złego maga, ale to Balthazar Blake jest tu największym magicznym twardzielem. Nic dziwnego: żyje już tysiąc lat się nie starzejąc (tylko fryzura robi się z każdym stuleciem bujniejsza…), ma potężny smoczy pierścień, zabójcze spojrzenie i na prawo i lewo miota fireballami. Prawdziwego twardziela poznać jednak po tym, że się ze swoim twardzielstwem nie obnosi – Balthazar ubiera się jak ostatni łachmyta bo po co byle mugole mają wiedzieć z kim mają do czynienia?
10. Behmen, krzyżowiec (Polowanie na czarownice, 2010)
Nie lada gratka – twardziel w stylu retro. Bohaterem jest powracający (a właściwie dezerterujący) z krucjat rycerz, któremu przypada w udziale eskortowanie wiedźmy (ponoć) odpowiadającej (ponoć) za epidemię dżumy. Przyjdzie więc bohaterowi walczyć z demonami, szukać magicznych ksiąg, a przede wszystkim dziarsko wymachiwać mieczem. Za to ostatnie należy mu się miejsce na liście z automatu.
• • •
BONUS:
Milton, zabijaka z piekła rodem (Drive Angry, 2011)
Długowłosy, nieogolony zabijaka, który wyrwał się z piekła i daje łupnia samemu Szatanowi (oczywiście broniąc swoich bliskich i ratując piękną białogłowę). I to w jakim stylu: popalając cygaro, poprawiając niedbale fryzurę i strzelając zza pleców. Zresztą sami spójrzcie:
koniec
15 stycznia 2011

Komentarze

16 I 2011   00:34:36

Aż strach się bać tych macho wcieleń Pana Klatki!

20 II 2011   20:55:25

Co do punktu nr.3 to w "Kick Ass" jest najbrutalniejsza scena kiedy strzela do dziewczynki http://www.youtube.com/watch?v=BHibGwuLtSg

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wilcze jagody niosą śmierć
Sebastian Chosiński

25 VI 2024

Barbarę Gordon zna każdy szanujący się wielbiciel peerelowskich „powieści milicyjnych”. Augusta Kowalczyka – aktora i reżysera (teatralnego) – każdy, kto ma jako takie pojęcie o polskiej sztuce filmowej poprzednich dekad. Ona napisała „Filiżankę czarnej kawy”, on natomiast podjął się wyreżyserowania na jej podstawie spektaklu na potrzeby telewizyjnego Teatru Sensacji „Kobra”. Efekt – świetny!

więcej »

Z filmu wyjęte: Walka o duszę
Jarosław Loretz

24 VI 2024

Dzisiaj proponuję trzeci i ostatni kadr z nakręconego w 1982 roku w Hong Kongu filmu "To Hell with Devil". I jeśli poprzednie dwa kadry dotyczyły przerośniętych siekaczy (mocowanych do dolnej bądź górnej szczęki aktora), to ten prezentuje niebanalną wyobraźnię scenarzysty i ogólnie ekipy realizatorskiej. Otóż bowiem finałowe starcie między diabłem i księdzem zrealizowano w konwencji… gry na (...)

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Czy dojdzie do trzeciego morderstwa?
Sebastian Chosiński

18 VI 2024

Nazwisko Francisa Durbridge’a przez długie lata było gwarancją sukcesu artystycznego. Nic więc dziwnego, że po dzieła brytyjskiego pisarza i scenarzysty współpracującego z BBC sięgali twórcy teatralni i telewizyjni w całej Europie. Polska Ludowa nie była wyjątkiem. Reżyser Jan Bratkowski, który jako pierwszy zmierzył się z literacką wyobraźnią twórcy z Wysp, na dobry początek wybrał „Szal”. I trafił idealnie!

więcej »

Polecamy

Walka o duszę

Z filmu wyjęte:

Walka o duszę
— Jarosław Loretz

Gryzoń z Piekła rodem
— Jarosław Loretz

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.