Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

W czerwcu:
2. – Ken Kelly, amerykański grafik i malarz specjalizujący się w heroic fantasy, bratanek żony Franka Frazetty. To on zacementował wygląd Conana jako półnagiego siłacza, ale najbardziej znany był z okładek płyt dla zespołów Kiss („Destroyer” i „Love Gun”), Rainbow („Rising”), a przede wszystkim Manowar („Fighting the World”, „Kings of Metal”, „The Triumph of Steel”, „Louder than Hell”, „Gods of War” i „The Lord of Steel”).
3. – Ann Turner Cook, amerykańska nauczycielka, której twarz z okresu niemowlęctwa niemal od stu lat firmuje produkty koncernu Gerber.
4. – George Lamming, barbadoski pisarz, eseista i poeta, uniwersytecki wykładowca w wielu krajach. Autor 6 powieści, w tym słynnego debiutu „In the Castle of My Skin”, będącego na wpół autobiograficzną opowieścią o dzieciństwie na Barbadosie, oraz fantastycznej „Natives of My Person”, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym świecie przypominającym XIX-wieczną Ziemię, podzielonym między dwa mocarstwa: Antarktydę i Królestwo Wapiennego Kamienia. W Polsce ukazało się jedno jego opowiadanie w antologii „Opowiadania z Wysp Karaibskich”.
9. – Julee Cruise, amerykańska piosenkarka i aktorka, która wdarła się na panteon światowej muzyki wykonując utwór „Falling”, czyli motyw przewodni serialu „Miasteczko Twin Peaks”.
17. – Jean-Louis Trintignant, francuski aktor, reżyser, scenarzysta i producent, który grał u największych francuskich reżyserów, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia („Człowiek, który kłamie”), nagrodę w Cannes („Z”) i Césara („Miłość”; za „Trzy kolory. Czerwony” miał nominację), a do tego nakręcił przeuroczo groteskową komedię kryminalną „Dobrze wypełniony dzień”.
20. – Janusz Kępski, kompozytor, pianista i aranżer. Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Stan Borys, Stenia Kozłowska, Jerzy Połomski, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Partita czy Filipinki.
23. – Massimo Morante, włoski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel grupy Goblin, z którą stworzył jedne z bardziej niepokojących ścieżek dźwiękowych w historii kina – do „Głębokiej czerwieni”, „Odgłosów” i „Ciemności” Dario Argento oraz do „Świtu żywych trupów” George’a A. Romero.
23. – Jurij Szatunow, rosyjski piosenkarz, który największe sukcesy odnosił jako wokalista boysbandu „Łaskowyj Maj”, z którym śpiewał (on i jego kilku dublerów) między innymi królujące swego czasu w naszych dyskotekach „Biełyje rozy”. Cztery miesiące później, 7 listopada, zmarł również założyciel zespołu i kompozytor, Siergiej Kuzniecow.
27. – Joseph Turkel, amerykański aktor specjalizujący się w drugoplanowych rolach charakterystycznych. Zagrał m.in. Tiny’ego w „Zabójstwie” Kubricka, szeregowca Pierre’a Arnauda w „Ścieżkach chwały”, Paxtona Warnera w „Ciemnej stronie Księżyca”, ale przede pamiętany jest z ról barmana Lloyda w „Lśnieniu” oraz Eldona Tyrella w „Łowcy androidów”.
28. – Cüneyt Arkın, w rzeczywistości Fahrettin Cüreklibatır. Turecki aktor, reżyser i scenarzysta, poza Turcją postrzegany jako tytan kina kiczu i obciachu. Zagrał w blisko trzystu filmach i serialach, spośród których najbardziej chyba znanym na świecie jest „Dünyayı Kurtaran Adam”, czyli „Tureckie Gwiezdne Wojny” – film wypchany po brzegi scenami, dźwiękami i muzyką rżniętymi żywcem z „Gwiezdnych Wojen”, „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, „Flasha Gordona” czy serialu „Battlestar Galactica”.
29. – Sonny Barger, amerykański motocyklista, który doprowadził do zrzeszenia się rozsianych po USA stowarzyszeń w potężny klub motocyklowy Hells Angels. Uważany był za nieformalnego prezydenta klubu.
koniec
« 1 2 3
9 lutego 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.