Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

W maju:
5. – Siergiej Diaczenko, ukraiński rosyjskojęzyczny pisarz, scenarzysta i redaktor, pracujący w duecie z żoną Mariną. Z pokaźnej spuścizny Diaczenków w Polsce wyszło 17 powieści i zbiorów opowiadań, spośród których najlepszym odbiorem cieszyła się dylogia „Wędrująca Iskra” („Waran” i „Miedziany król”) oraz powieści „Vita Nostra” (jedyny wydany tom trylogii „Metamorfozy”) i „Rytuał”.
6. – Patricia A. McKillip, amerykańska pisarka fantasy. Z 27 jej powieści wyszło w Polsce ledwie sześć: trylogia Mistrz Zagadek („Mistrz Zagadek z Hed”, „Dziedziczka morza” i „Harfista na wietrze”, uhonorowany nagrodą Locusa i nominowany do Hugo oraz World Fantasy Award), pierwsza część dylogii Cygnet („Czarodziejka i strażnik”, wydana w powieściowym dodatku „Nowej Fantastyki”) oraz dwie samodzielne historie – „Zapomniane bestie z Eldu” (nagroda World Fantasy Award, nominacja do Mythopoeic Award) i „Wieża w kamiennym lesie” (nominacja do Nebuli).
8. – Fred Ward, amerykański aktor obsadzany często w rolach twardzieli. Spośród jego kreacji warto wymienić Johna Anglina z „Ucieczki z Alcatraz”, Lyle’a Swanna z „Timeridera”, Remo Williamsa z „Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny”, detektywa H.P. Lovecrafta z „Zabójczego zaklęcia” i Earla Bassetta z pierwszych dwóch części „Wstrząsów”.
13. – Ricky Gardiner, szkocki gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu Beggars Opera, autor muzyki do „Passengera” Iggy’ego Popa.
15. – Jerzy Trela, aktor teatralny (wybitne kreacje w „Dziadach” (1973) i „Wyzwoleniu” (1974), później w „Warszawiance”, „Weselu”), filmowy („Królowa Bona”, „Anioł w szafie”, „Quo Vadis”, „Ubu król”) i telewizyjny (ponad 140 ról w Teatrze Telewizji), swego czasu nawet poseł.
16. – Josef Abrhám, czeski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, w Polsce znany przede wszystkim z roli dr Arnošta Blažeja z serialu „Szpital na peryferiach”, występował jednak też w „Haszku i jego Szwejku”, „Morgianie”, „Kelner, płacić!”, „Kafce” i… „C.K. Dezerterach”.
17. – Vangelis, w rzeczywistości Ewangelos Odiseas Papathanasiu. Grecki kompozytor muzyki elektronicznej, nagrywający albumy samodzielnie, jak i z Demisem Roussosem (Aphrodite’s Child) oraz Jonem Andersonem (Jon & Vangelis). Skomponował niezapomniane ścieżki dźwiękowe m.in. do „Rydwanów ognia”, „Łowcy androidów”, „Antarktyki” i „1492: Wyprawy do raju”. Trochę więcej o jego muzyce tutaj.
22. – Greg Jein, projektant i konstruktor miniaturowych modeli do filmów – m.in. statku do „Bliskich spotkań trzeciego stopnia” (nominacja do Oscara razem z Trumbullem, zmarłym 7 lutego), diabelskiego młyna do „1941” Spielberga (nominacja do Oscara), statków i broni do kilku filmowych „Star Treków”, robotów do „Bez baterii nie działa” oraz całych dioram do… erotycznego „Flesha Gordona”.
23. – Maja Lidia Kossakowska, autorka powieści i opowiadań fantastycznych przeważnie zgromadzonych w cykle: Zastępy anielskie, Upiór Południa i Takeshi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Zajdla – w 2006 r. za opowiadanie „Smok tańczy dla Chung Fonga” i w 2011 r. za powieść „Grillbar Galaktyka”.
23. – Peter Lamborn Wilson, amerykański anarchista, pisarz, historyk kultury, krytyk społeczny, tłumacz i poeta, używający pseudonimu Hakim Bey. Twórca teorii Tymczasowej Strefy Autonomicznej. Twórca i teoretyk SF. Po polsku wyszły cztery tomy esejów („Poetycki terroryzm”, „Millennium”, „Tymczasowa strefa autonomiczna” oraz „Obelisk i inne eseje”).
26. – Andrew Fletcher, brytyjski muzyk, współtwórca i wieloletni klawiszowiec i basista zespołu Depeche Mode.
26. – Ray Liotta, amerykański aktor, który dał się zauważyć w „Dzikiej namiętności” (nominacja do Złotego Globu), a podbił serca widzów rolami Bosonogiego Joego Jacksona w „Polu marzeń”, Henry’ego Hilla w „Chłopcach z ferajny” czy Gary’ego Figgisa w „Cop Land”.
26. – Alan White, wieloletni perkusista grupy Yes, pracujący z zespołem od roku 1972. Ponadto był członkiem Plastic Ono Band, a także współpracował m.in. z Joe Cockerem, George’em Harrisonem, Erikiem Claptonem, Ginger Baker’s Air Force i The Ventures. Nagrał też dwie płyty pod własnym nazwiskiem.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.