Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)

W sierpniu:
5. – Judith Durham, australijska piosenkarka, wieloletnia wokalistka zespołu The Seekers, z którym zaśpiewała m.in. „I’ll Never Find Another You”, „A World of Our Own”, „The Carnival Is Over” i „Georgy Girl”, a każda z tych piosenek rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie.
5. – Clu Gulager, właściwie William Martin Gulager. Amerykański aktor filmowy i telewizyjny, grywający przeważnie pośledniejsze role w mniej ambitnych produkcjach m.in. westernowych. W latach 80. zaczął występować w horrorach, zaliczając całkiem udane występy w „Inicjacji”, „Powrocie żywych trupów”, „Koszmarze z ulicy Wiązów 2”, „Od szeptu w krzyk” i „Ukrytym”.
7. – David McCullough, amerykański historyk, dwukrotny zdobywca Pulitzera (za biografie Harry’ego Trumana oraz John Adamsa, drugiego prezydenta USA). W Polsce wyszły dwie jego książki: „Bracia Wright” i „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”.
8. – Olivia Newton-John, australijsko-brytyjska piosenkarka, autorka tekstów piosenek i aktorka, wnuczka fizyka Maxa Borna. Miała na swoim koncie szereg popularnych przebojów, ale tym, co ją rzeczywiście unieśmiertelniło, był występ w dwóch musicalach: „Grease” i „Xanadu”. Śpiewana w duecie z Johnem Travoltą piosenka z „Grease”, „You’re the One That I Want”, stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.
8. – Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, więźniarka obozów w Auschwitz i Ravensbrück. Autorka wspomnień („Znam katów z Belsen…”), blisko tuzina powieści, szeregu słuchowisk oraz wieloletnia scenarzystka radiowej powieści „W Jezioranach”. Na bazie jej słuchowiska „Pasażerka z kabiny 45” powstał film w reżyserii Andrzeja Munka. Sfilmowano też jej słuchowisko „Mały”.
9. – Nicholas Evans, angielski pisarz i scenarzysta, który zdobył światową sławę „Zaklinaczem koni”. Przez dekadę książka sprzedała się w 15 milionach egzemplarzy w 40 wersjach językowych i doczekała się ekranizacji w reżyserii Roberta Redforda. Później Evans napisał jeszcze cztery powieści, wszystkie wydane w Polsce: „W pętli”, „Serce w ogniu”, „Przepaść” i „Odważni”.
12. – Wolfgang Petersen, niemiecki reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Uznanie światowe zdobył wojennym dramatem „Okręt” (nominacje do Oscara za scenariusz i reżyserię, nominacja do nagrody BAFTA za sam film), a swoją pozycję ugruntował kolejnymi doskonałymi filmami: „Niekończącą się opowieścią”, „Moim własnym wrogiem” (nominacja do nagrody Hugo), „Na linii ognia” i „Troją”.
16. – Hans Peterson, szwedzki pisarz specjalizujący się w prozie dla dzieci i osób mających problemy z czytaniem. Z jego blisko 250 utworów wyszło w Polsce pięć części przygód Magnusa („Magnus i wiewiórka”, „Magnus w porcie”, „Magnus, Mateusz i koń”, „Magnus w niebezpieczeństwie”, „Magnus i pies pokładowa Jack”) i dwie Piotrusia („To ja, Piotruś”, „Piotruś na wsi”).
17. – Jean-Jacques Sempé, francuski rysownik, autor ilustracji do cyklu historyjek o Mikołajku, napisanych przez René Goscinnego. Zilustrował też m.in. „Historię pana Sommera” Patricka Süskinda, „Błędne ogniki i grzyby atomowe” Georges’a Charpaka oraz „Katarzynkę” Patricka Modiano.
21. – Alexei Panshin, amerykański pisarz i krytyk SF. Istnieje szansa, że jego najważniejsza, nagrodzona Nebulą powieść „Rite of Passage”, wyjdzie niedługo po polsku. Oprócz tego Panshin napisał z żoną Cory „The World Beyond the Hill”, nagrodzone nagrodą Hugo studium historii i teorii science fiction.
22. – Jerry Allison, współzałożyciel, wieloletni perkusista i ostatni żyjący członek oryginalnego składu zespołu The Crickets, grający z nim do rozpadu grupy w 2016 roku, czyli przez 59 lat. Współautor hitów Buddy Holly’ego „That’ll Be the Day” i „Peggy Sue”.
23. – Gerald Potterton, kanadyjski reżyser, scenarzysta i animator, który dwa razy otarł się o Oscara za swoje animacje (w 1963 za „My Financial Career” i w 1964 za wyreżyserowany na spółkę z trzema innymi osobami, w tym Normanem McLarenem, „Christmas Cracker”). Zapamiętano go jednak głównie za reżyserię animowanej antologii „Heavy Metal”.
30. – Michaił Gorbaczow, radziecki polityk, który zakończył zimną wojnę i – wbrew pierwotnym zamierzeniom – zdemontował ZSRR. Świat odetchnął z ulgą, a Gorbaczow stał się ulubieńcem artystów, żeby wspomnieć Andrzeja Rosiewicza („Wieje wiosna od wschodu”), Ninę Hagen („Michail, Michail”) i „Nagą broń”, gdzie Frank Drebin zmywał znamię z ciemienia Gorbaczowa. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.