Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Subiektywny Przegląd Premier (2), czyli co nam zimą w kinach zagra

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Grudzień, jak to zwykle bywa, zapowiada się bardzo skromnie, ale już początek przyszłego roku (tak też zwykle bywa) niesie ze sobą sporo ciekawych filmów. Summa summarum zimą będzie co oglądać w polskich kinach.

Jakub Gałka

Subiektywny Przegląd Premier (2), czyli co nam zimą w kinach zagra

Grudzień, jak to zwykle bywa, zapowiada się bardzo skromnie, ale już początek przyszłego roku (tak też zwykle bywa) niesie ze sobą sporo ciekawych filmów. Summa summarum zimą będzie co oglądać w polskich kinach.
Grudzień:
Kropka.com / Papryka, sex i rock′n′roll
Nieco egzotyki od Vivarto, o dziwo na wesoło, a w jednym przypadku (ten o debilniejszym tłumaczeniu tytułu) również muzycznie. Pierwszy to nowoczesna Portugalia (rzecz idzie o stronę o bój małej wioski z dużą korporacją o stronę internetową), a drugi to komunistyczne Węgry (i ówczesny rock’n’rollowy bunt).
Ślepy los
Dokument z gatunku zaangażowanych (a to są inne?): historia niewidomego chłopaka, który zasłynął zdobyciem Mount Everestu, a teraz sam pomaga niewidomym w Tybecie.
Avatar
Po pierwszych zwiastunach wszystko już wiemy: będzie sztampowa historyjka o odzieranym ze złudzeń młodzieńcu, który odwraca się od wrednej korporacji by pomagać maluczkim w rytm „They may take our lives, but they′ll never take our freeeeeedoooom!”. Ale u zdolnego reżysera ten schemat może się zamienić w emocjonującą, epicką rozrywkę – i właśnie na to wskazują trailery. No i największa niewiadoma: czy pokaz w systemie 3D wpłynie (a jeśli tak, to czy pozytywnie?) znacząco na odbiór filmu?
Templariusze. Miłość i krew
Najdroższa produkcja skandynawska (ale doniesienia o najdroższej produkcji europejskiej są mocno przesadzone – Francuzów ciężko przebić), co oczywiście nie oznacza, że europejczycy nauczyli się kręcić rozrywkowe superprodukcje. Co prawda do kostiumów i scenografii ciężko się przyczepić, a i bitew kilka się znajdzie – szwankuje jednak historia oparta na kiepskiej książce.
• • •
Styczeń:
Wrota do piekieł
Sama Raimiego powrót do kina grozy – ponoć udany, jak twierdzą krytycy i wyniki finansowe. Tym dziwniejsze, że polska premiera jest ciągle przekładana.
Artur i zemsta Maltazarda
Kolejna odsłona historii dla dzieci opowiadanej przez Luca Bessona. Przy pierwszej części tetrycy twierdzili, że Francuz jest jeszcze bardziej infantylny niż myśleli, a do tego wtórny. Co nie znaczy, że im się nie podobało.
Raj dla par
Zaledwie 12% pozytywnych recenzji i ocena 3,6/10 na RottenTomatoes i żenujący trailer – ta komedia raczej nie będzie śmieszna.
Daybreakers
O wampirach – tym razem nie love story, ale też nie horror. Ze zwiastuna wynika bardziej coś w stylu „Underworld” czy „Blade’a” (a tematycznie – „Matrix”). Obsada niezgorsza (Willem Dafoe, Sam Neill, Ethan Hawke), ale nie wiem dlaczego każdy wymienia ten film jako jedną z najciekawszych zapowiedzi przyszłego roku. Moim zdaniem wygląda to miernie, a skromne doświadczenie rodzeństwa reżyserów i dwa lata leżenia na półce (film był gotowy pod koniec 2007 roku) zdają się to potwierdzać.
Parnassus
Terry Gilliam zebrał w obsadzie znakomite nazwiska, ale sam film ponoć nieco rozczarowuje. Oczywiście tylko fabularnie, bo o wizualnej maestrii świadczy już sam zwiastun. No i to ostatni występ Heatha Ledgera, więc dla fanów Jokera to raczej must-watch.
Ciacho / Randka w ciemno
Polskie komedie romantyczne – jedna z Pawłem Małaszyńskim i Martą Żmudą-Trzebiatowską, a druga z Borysem Szycem i Katarzyną Maciąg. I wszystko jasne.
Głód
Nagradzany na festiwalach i dobrze oceniany przez krytyków film mało znanego (wbrew nazwisku) angielskiego reżysera o strajku głodowym w Irlandii.
1 2 3 »

Komentarze

09 XII 2009   10:15:13

Będzie ciekawie :)

09 XII 2009   15:30:57

Tak tylko zauważę że Holmes BYŁ świetnym szernierzem i bokserem... :)

10 XII 2009   19:01:09

No ale zwykle nie to było eksponowane w jego filmowych wcieleniach :)

13 XII 2009   13:40:24

a u mnie tam jeszcze Terminatora4 nie było ani StarTreka,
t4 już widziałem z wypożyczalni, hehe,
ktoś mówił o niechodzeniu do kina...?

14 XII 2009   11:01:21

Cyt.: "My name is Khan
Komedie romantyczne na Walentynki – Bradley Cooper, Jessica Alba, Meryl Streep i… Shahrukh Khan (zgadnijcie w którym filmie?)." Tak się składa, że ostatni film to z pewnością nie będzie komedia romantyczna, tylko film obyczajowy! (nie ma to jak polecieć po stereotypach)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Android starszej daty
Jarosław Loretz

29 IV 2024

Kości pamięci, silikonowe powłoki, sztuczna krew – już dawno temu twórcy filmowi przyzwyczaili nas do takiego wizerunku androida. Początki jednak były dość siermiężne.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Polecamy

Android starszej daty

Z filmu wyjęte:

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ludzie jak krewetki
— Jakub Gałka

Katana zamiast pazurów
— Jakub Gałka

Trzy siostry Thorgala
— Jakub Gałka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.