Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 10 najbardziej morderczych zabawek

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
Z okazji premiery „Toy Story 3D” my – jak przystało na ten dział – przekorni. Poznajcie najbardziej mordercze filmowe zabawki.

Konrad Wągrowski

Weekendowa Bezsensja: 10 najbardziej morderczych zabawek

Z okazji premiery „Toy Story 3D” my – jak przystało na ten dział – przekorni. Poznajcie najbardziej mordercze filmowe zabawki.
Laleczka Chucky (Child′s Play, 1988)
Chucky to jedna z bardziej znanych morderczych zabawek, od niej więc wypada rozpocząć nasze zestawienie. Tak naprawdę Chucky jest Bogu ducha winny – to w zabawkę wciela się dusza seryjnego mordercy Charlesa Lee Raya dzięki zaklęciu voodoo. Lalkę kupuje mama swojemu synkowi (zważywszy na urok zabawki, zapewne był niegrzeczny) no i się zaczyna. Na razie na 5 części.
Barbarella (1968)
Chucky może jest najbardziej znaną zabójczą zabawką, ale z pewnością nie pierwszą. Upiorne lalki-mordercy pojawiły się już w 20 lat wcześniejszej kultowej „Barbarelli”. Stanowczo jednak lalki te nawet nie udawały, że powinno się je wozić w wózeczku i poić zabawkowym mleczkiem.
Ukochana laleczka (Dolly Dearest, 1992)
Bogaty amerykański przedsiębiorca przenosi się wraz z żoną i córką do Meksyku by tam rozpocząć nową inwestycje – produkcje lalek dla dzieci. Fabryka nie jest może umieszczona na starym indiańskim cmentarzu, ale z pewnością na najbliższym odpowiedniku takiego miejsca. Trudno więc się dziwić, że w postać lalki wciela się Coś Paskudnego.
Magia (Magic, 1978)
Czy marionetkę można zaliczyć do zabawek? Jeśli bawi się nią dziecko – zapewne tak, jeśli bawi się nią dorosły – może jednak to bardziej narzędzie pracy. Ale i tak nam pasuje do rankingu. W filmie „Magia” w nie byle jakieś obsadzie, bo z Anthonym Hopkinsem zabija marionetka. A właściwie nie ona, tylko związane z nią alter ego… Czy jakoś tak.
Szatańskie zabawki (Demonic Toys, 1992)
Kolejna z familijnych opowieści o małym chłopcu (będącym tak naprawdę demonem) i jego krwiożerczym zabawkach. Cała ta rozrywkowa ekipa będzie przez całą noc osaczać czwórkę ludzi, którzy przypadkiem trafili do pewnego magazynu.
Władca lalek (Puppet Master, 1989)
Ożywione za pomocą tajemnej staroegipskiej formuły lalki, bronią sekretu ich stwórcy – każdy kto chce posiąść sekret musi zginąć. Lalki z tego cyklu są więc o tyle inne, że nic się w nie nie musiało wcielać, by zabijać. One były od samego początku złe. A wracały na ekran już dobre 10 razy.
Duch (Poltergeist, 1982)
„Duch” Tobe Hoopera cudownie rozgrywa klasyczny dziecięcy strach – że któryś z przedmiotów umieszczonych w pokoju nagle ożyje. Zabawkowy klaun jest tu idealną kandydaturą – jak powszechnie wiadomo (choćby ze Stephena Kinga) klauni z natury są złowrodzy. Poważnie się zastanowimy, zanim jakiegoś sprawimy swojemu dziecku.
Pinocchio′s Revenge
Kolejna wariacja na temat, z tą różnicą, że morduje popularny Pinokio. Tatuś dostaje lalkę, córeczka zaczyna się nią bawić… Może fakt, że lalkę przekazał prawnikowi skazany seryjny morderca coś powinien zasugerować… Pamiętajcie, aby nie przyjmować podarków od seryjnych morderców. Zwłaszcza zabawek.
Mali żołnierze (Small Soldiers, 1998)
Mali żołnierze może nie są zabójczy (przynajmniej w tym filmie), ale mogliby być. W końcu maja dość wszechstronne uzbrojenie. Lepiej ten temat rozegrał Stephen King, w którym wojna armii małych żołnierzyków z ich właścicielem kończy się… zdetonowaniem zabawkowej bomby atomowej w mieszkaniu.
Amityville: Drzwi do piekła (Amityville Dollhouse, 1996)
O złowrogiej roli domku dla lalek pisaliśmy już w jednej z wcześniejszych „Bezsensji”. Tu więc tylko odnotujmy go jako kolejny ciekawy typ morderczej zabawki. Swoją drogą czemu zabijają głownie lalki? A co z misiami, pieskami, grzechotkami, matami edukacyjnymi?
Świat Dzikiego Zachodu (Westworld, 1973)
Na koniec wersja dla dorosłych. Bo skoro „Świat Dzikiego Zachodu” to park rozrywki, to jego wyposażenie należy określić jako zabawki. Całkiem celnie strzelające.
koniec
6 lutego 2010

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.