Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Dzień Dziecka: 10 najlepszych piosenek z kreskówek Disneya (1)

Esensja.pl
Esensja.pl
Disneyowskie animacje często są utrzymane w stylistyce musicalu. Tańczyć i śpiewać mogą tam nie tylko ludzie, ale hipopotamy, ptaki, ryby, a nawet zastawa stołowa. Obok utworów zachwycających dopracowaną choreografią i dynamiczną melodyką są również inne – spokojniejsze, o mądrych, pięknych słowach, jak piosenki Pocahontas albo Esmeraldy.

Agnieszka ‘Achika’ Szady

Dzień Dziecka: 10 najlepszych piosenek z kreskówek Disneya (1)

Disneyowskie animacje często są utrzymane w stylistyce musicalu. Tańczyć i śpiewać mogą tam nie tylko ludzie, ale hipopotamy, ptaki, ryby, a nawet zastawa stołowa. Obok utworów zachwycających dopracowaną choreografią i dynamiczną melodyką są również inne – spokojniejsze, o mądrych, pięknych słowach, jak piosenki Pocahontas albo Esmeraldy.
Wybranie dziesięciu piosenek wcale nie było łatwe, bo co prawda kilka typów jest oczywistych – jak na przykład „Circle of Life” – ale trudno stwierdzić, czy bardziej udane jest „Under the Sea” z „Małej Syrenki” czy może utwory z „Księżniczki i żaby”: „Dig a Little Deeper” z fantastycznym baletem warzęch różowych, albo „Almost There”, zilustrowane dynamicznym teledyskiem stylizowanym na wycinankę. „Prince Ali” z „Aladyna” też zasługuje na uwagę…
1) I Just Can’t Wait to Be King / Strasznie już być tym królem chcę (Król Lew)
Ścieżka dźwiękowa do „Króla Lwa” jest jedną z najlepszych wśród disneyowskich kreskówek – nic dziwnego, skoro ręki przyłożyli do niej Hans Zimmer i Elton John. „I Just Can’t Wait to Be King” to śpiewana sprzeczka małego Simby z dzioborożcem Zazu, doradcą jego ojca, zakończona efektownym układem choreograficznym w wykonaniu wszystkich zwierząt sawanny.
2) Zero to Hero / Od zera do bohatera (Herkules)
„Od zera do bohatera” w wydaniu mitycznego herosa. Towarzyszący piosence teledysk jest niezwykle dynamiczny, a po tańczących żyrafach i zebrach z poprzedniego utworu przyjemnie jest popatrzeć na tańczące urodziwe dziewczęta w zwiewnych szatach.
3) Be Our Guest / Gościem bądź (Piękna i bestia)
„Piękna i Bestia” to baśń francuska, mamy tutaj zatem kabaretowy numer w najlepszym paryskim stylu, tyle, że w wykonaniu… naczyń stołowych. Znudzone bezużyteczną wegetacją w pałacu Bestii nakrycia tak się cieszą z przybycia gościa, któremu można usługiwać (po to przecież zostały stworzone), że dają wyraz swej radości śpiewem i dopracowanym choreograficznie tańcem.
4) Be Prepared / Przyjdzie czas (Król Lew)
Piosenka, w której Skaza, zły brat króla Mufasy, zdradza swoje plany sięgnięcia po władzę. Jak przystało na głównego antagonistę, robi to w otoczeni dymów i strzelających płomieni, zaś marsz oddziałów hien, do złudzenia przypominający hitlerowską paradę, na długo pozostaje w pamięci.
5) I’ll Make a Man Out of You / Mężczyzn zrobię z was (Mulan)
Obóz treningowy w chińskiej armii to nie przelewki! Szczególnie, jeżeli się jest dziewczyną. Na szczęście zgodnie z konwencją filmu disneyowskiego dzielna Mulan po początkowych niepowodzeniach odnajduje wiarę w siebie i wkrótce staje się świetnie wyszkolonym wojownikiem, „tajemniczym niby ciemna strona Księżyca”, jak głoszą słowa tej piosenki.
6) Circle of Life / Krąg życia (Król Lew)
Otwierająca „Króla Lwa” piosenka z pięknym wykorzystaniem tradycyjnych afrykańskich brzmień. Towarzyszy jej zapierający dech w piersiach przejazd kamery nad sawanną o wschodzie słońca. Widzimy kadry niczym z „National Geographic”: antylopy, surykatki, mrówki transportujące fragmenty liści, klucz ptaków nad olbrzymim wodospadem. W 1994 roku na dużym ekranie to naprawdę robiło wrażenie!
7) Hellfire / Z dna piekieł (Dzwonnik z Notre Dame)
Sędzia Frollo zdaje sobie sprawę ze swojej niebezpiecznej fascynacji piękną Cyganką Esmeraldą. Piosenka z modlitewnego pytania o własne uczucia przeradza się w oskarżenie dziewczyny o czary, zakończone wezwaniem „bądź moją lub spłoń!”. A z jaką namiętnością Frollo przyciska do twarzy jedwabny szaliczek Esmeraldy! Aż dziw, że taka scena znalazła się w filmie bądź co bądź dla dzieci.
8) Colors of the Wind / Kolorowy wiatr (Pocahontas)
John Smith ma do przyrody podejście utylitarne: niedźwiedź – zastrzelić, drzewo – zrąbać. Pocahontas uczy go patrzeć na świat swoimi oczami, ukazuje mu piękno i złożoność przyrody i tłumaczy, że każda skała i drzewo ma duszę. Ona umie „malować wszystkimi kolorami wiatru”, a tymczasem ludzie chcący zagarnąć na własność Ziemię w rezultacie pozostają z garścią ziemi przez małe z.
9) God Help the Outcasts / Modlitwa Esmeraldy (Dzwonnik z Notre Dame)
Przez katedrę Notre Dame przewijają się mieszkańcy Paryża, proszący o rozmaite łaski. I tylko Esmeralda modląc się nie chce nic dla siebie, lecz błaga Boga o opiekę nad swoim ludem – ubogim, uciśnionym, zepchniętym na margines społeczeństwa.
10) Under the Sea / Na morza dnie (Mała syrenka)
Krab Sebastian w rytmie reggae usiłuje przekonać Arielkę, że życie pod wodą ma znacznie więcej uroków, niż na powierzchni. Piosenka przyciąga uwagę mieszkańców oceanu i kończy się wspólnym muzykowaniem i tańcami. Rozgwiazdy pląsają, ryby grają na konchach, a ramiona ośmiornic służą jako harfa. Jest na co popatrzeć!
koniec
1 czerwca 2010

Komentarze

01 VI 2010   11:30:31

Zdaje mi się, że ktoś tu zapomniał o Tarzanie.

01 VI 2010   11:58:05

Proszę się nie denerwować - jedyneczka w tytule jest postawiona nie bez powodu...

01 VI 2010   13:06:31

Pamiętam, że w czasach, gdy Król Lew królował na ekranach, dzieciarni najbardziej podobała się piosenka z refrenem "Hakuna matata"... jeszcze dziś zdarza się ją słyszeć, gdy towarzystwo spożyje nieco napojów wyskokowych.

Mnie osobiście najbardziej chyba podobały się "Kolory wiatru" z Pocahontas i piosenka z Mulan, gdzie patrząc w lustro bohaterka zastanawia się, jaką drogę życia wybrać.

01 VI 2010   14:54:30

http://www.youtube.com/watch?v=JIVaUcE4kAM
Mam nadzieję, że ta piosenka znajdzie się w następnej części. :)
Tak poza tym to lista świetna, aż się łezka w oku kręci.

01 VI 2010   14:56:47

Zapomniałem dodać, że osobiście wolę polską wersję "kolorów wiatru".

02 VI 2010   14:41:03

Nie tak dawno miałam okazję posłuchać oryginału "Kolorów..." i muszę przyznać, że piosenka była IMO bardzo dobrze przetłumaczona. W ogóle tłumacze disneyowskich piosenek odwalali kawał dobrej roboty.

26 IX 2011   16:35:04

A może by tak piosenkę z "Zaplątani" ?. Nie tylko moim zdaniem zasługuje na wyróżnienie.

26 IX 2011   18:09:49

Zaplątani mieli premierę pół roku po opublikowaniu tego rankingu.

26 IX 2011   21:16:26

No to suplement prosimy:-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Esensja gra z dziećmi
— Miłosz Cybowski, Alicja Kuciel, Marcin Mroziuk

10 najlepszych piosenek z kreskówek Disneya (2)
— Kamil Witek

Książki naszego dzieciństwa
— Esensja

Wszystko i jeszcze więcej
— Agnieszka Szady

My nie chcemy do pudełka!
— Agnieszka Szady

Tegoż twórcy

O półbogu, który chciał mieć szacun na dzielni
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (15)
— Jakub Gałka

Książę i kelnerka
— Agnieszka Szady

Reklamowy dwór
— Jarosław Loretz

Krótko o filmach: Styczeń 2002
— Eryk Remiezowicz

Porządny poziom
— Eryk Remiezowicz

Tegoż autora

Po komiks marsz: Maj 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Po komiks marsz: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Po komiks marsz: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o filmach: Walka Thora z podwodnym Sauronem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Weekendowa Bezsensja: Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Esensji (31)
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

I gwiazdka z nieba nie pomoże, kiedy brak natchnienia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Tajemnica beczki z solą
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Serializacja MCU
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Półelfi łotrzyk w kanale burzowym
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.