Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Raymond Burr

ImięRaymond
NazwiskoBurr

Kalendarium: Raymond Burr

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziś mija 15 lat od śmierci kanadyjskiego aktora znanego z seriali „Perry Mason” i „Ironside"

Esensja

Kalendarium: Raymond Burr

Dziś mija 15 lat od śmierci kanadyjskiego aktora znanego z seriali „Perry Mason” i „Ironside"

Raymond Burr

ImięRaymond
NazwiskoBurr
Raymond Burr (1917-1993) rozpoczął karierę aktorską w wieku 20 lat, już po kilku latach dostając angaże na Broadwayu. W 1946 roku rozpoczął karierę w studiu RKO Pictures – obok Warnera, MGM, Foxa i Paramountu największym w tamtych czasach – która trwała ponad dekadę, praktycznie do momentu upadku wytwórni. W tym czasie wystąpił aż w ponad 60 filmach, grywając raczej mniejsze rólki, choć czasem w bardzo głośnych i dobrych filmach, jak Hitchcockowskie „Okno na podwórze” (1954) czy „Miejsce pod słońcem” . We wczesnych latach 50-tych rozpoczął też flirt z nowo kształtującą się telewizją, których po upadku RKO Pictures przerodził się w stałą współpracę.
W 1956 roku Burr rozpoczął przesłuchania do serialu „Perry Mason” na podstawie powieści Erle Stanleya Gardnera. Choć Burr starał się o jedną z drugoplanowych ról, czuwający nad produkcją pisarz zażądał powierzenia mu postaci tytułowej. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę – aktor zdobył za tę rolę dwie statuetki Emmy, a serial kręcono przez dekadę. Przygody adwokata z niezwykłą skutecznością oczyszczającego swoich klientów z zarzutów okazały się jednym z najpopularniejszych seriali prawniczych w historii i prawdziwą wizytówką Raymonda Burra. Aktor powracał do roli Perry’ego Masona w krótkiej serii w latach 70-tych i w kilkunastu filmach telewizyjnych w kolejnej dekadzie.
Poza zakończeniu w roku 1966 pracy nad „Perry Masonem” Burr miał szczęście trafić na kolejny znakomity projekt serialowy – „Ironside”. Tytułowa postać sparaliżowanego policjanta utrzymała popularność Burra. Zapewne nie bez znaczenia był fakt, że serial jako pierwszy wykorzystał pomysł detektywa ułomnego fizycznie, odnoszącego sukces tylko dzięki błyskotliwemu umysłowi (zresztą wcześniej „Perry Mason” też wprowadzał wiele nowinek – to tam pojawiły się, dziś obowiązkowe, kredowe obrysy ciał i taśmy na miejscu zbrodni).
W międzyczasie Raymond Burr brał udział też w innych projektach telewizyjnych i filmowych, pracował też w radio a nawet jako rzecznik prasowy. W pamięci widzów zapisał się jednak jako Perry Mason i Robert T. Ironside – był jedną z najjaśniejszych gwiazd małego ekranu – w pamięci wielu innych jako filantrop i dobroczyńca. W 1993 roku zdiagnozowano u niego raka, zmarł po 10 latach choroby.
koniec
12 września 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Dostawca wody do firm - transport Gratis na terenie Polski

27 IV 2024

Rzetelny, terminowy dostawca wody do firm to oczekiwanie wielu firm oraz organizacji. Jeśli stoisz przed wyborem dostawcy wody mineralnej butelkowanej do firmy i Twoim celem jest zapewnienie pracownikom i klientom świeżej i zdrowej wody, jesteś we właściwym miejscu!

więcej »

Promocja: Czy zawód programisty to wciąż przyszłościowa profesja?

26 IV 2024

Od kilku lat w branży IT dało się zaobserwować pewien zastój w zapotrzebowaniu na informatyków i programistów. Wśród osób kształcących się w tym właśnie kierunku spowodowało to niemałą panikę. Czy jest się czego obawiać?

więcej »

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.