Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Pożegnania 2022 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)

W marcu:
2. – Alan Ladd Jr., amerykański producent filmowy, dzięki któremu powstały m.in. „Akademia policyjna”, „Vice versa” z 1988, „Braveheart – Waleczne Serce” (Oscar), „Człowiek w żelaznej masce” czy „Niedokończone życie”.
2. – Tony Walton, brytyjski scenograf i projektant kostiumów, pracujący m.in. przy „Mary Poppins” Stevensona (nominacja do Oscara), „451 stopniach Fahrenheita” Truffauta, „Morderstwie w Orient Expressie” Lumeta (nominacja do Oscara), „Jeźdźcu”, „Czarnoksiężniku z krainy Oz” Lumeta (nominacja do Oscara), „Całym tym zgiełku” (Oscar) i „Śmierci komiwojażera” Schlöndorffa (nagroda Emmy).
12. – Peter Mooney, bardziej znany jako Pete St John. Irlandzki piosenkarz folkowy i autor piosenek, z których jedna – „The Fields of Athenry” – stała się z czasem nieoficjalnym hymnem irlandzkich fanów piłki nożnej. Piosenka jest na tyle popularna, że doczekała się nawet wersji punkowej oraz reggae, a wśród dziesiątków wykonawców znalazł się m.in. Michael Jackson.
13. – William Hurt, amerykański aktor święcący triumfy głównie w latach 80., począwszy od debiutanckich „Odmiennych stanów świadomości” (nominacja do Złotego Globu), przez „Żar ciała”, „Park Gorkiego”, „Pocałunek kobiety pająka” (Oscar, BAFTA, nagrody główne w Cannes oraz Wenecji), aż po „Dzieci gorszego Boga”, „Telepasję” (w obu przypadkach nominacje do Oscara i Złotego Globu) oraz „Alicję” Woody’ego Allena.
koniec
« 1 2 3
8 lutego 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.