Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Prezenty świąteczne 2011: Książki pod choinkę – suplement

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Esensja

Prezenty świąteczne 2011: Książki pod choinkę – suplement

Literatura popularnonaukowa
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Richard Conniff ‹Poszukiwacze gatunków. Bohaterowie, głupcy i szalony pościg, by zrozumieć życie na Ziemi›
„Poszukiwacze gatunków” Richarda Corniffa to wśród tytułów popularnonaukowych pozycja rzadka – erudycyjna, a jednocześnie lekka i dowcipna, napisana z dbałością o czytelnika niekoniecznie zafascynowanego bataliami, które toczyli ze sobą przyrodnicy. To pozycja frapująca, w swojej kategorii wręcz doskonała, o ile uznamy, że jednym z głównych celów książek popularnonaukowych jest interesujące opowiadanie o rzeczach z zasady rzadko budzących ekscytację. Richard Corniff świetnie opanował sztukę prowadzenia narracji w sposób lekki i dowcipny. Przedstawia proces, który zamienił amatorskie badania w naukę, a pod osłoną anegdoty przemyca sporo ważkich myśli, z którymi warto się zmierzyć chociażby po obfitym obiedzie złożonym z tradycyjnego kotleta. I choćby dlatego, że myślenie sprzyja szybszemu spalaniu kalorii, warto po tę pozycję sięgnąć.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
R. Douglas Fields ‹Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie›
Jeśli wiedza na temat budowy naszego mózgu wydaje się Państwu niezbędna, a choćby tylko godna uwagi, „Drugi mózg” Fieldsa jest doskonałym medium, by przyswoić ją sobie bezboleśnie. No dobrze, nie ma co ukrywać – przez długie lata tkwiłem w przekonaniu, że jestem posiadaczem tylko jednego organu myślenia i w głowie mi nie postało, do jakiego stopnia tkwię w błędzie. Jeśli zatem i Wy, Szanowni Państwo, ulegaliście dotychczas temu powszechnemu mniemaniu, najwyższy czas sięgnąć po „Drugi mózg”.
• • •
Obyczajowe
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michael Cunningham ‹Nim zapadnie noc›
W swojej piątej powieści Michael Cunningham nie zaskakuje niczym nowym. Autor z sukcesem podąża szlakiem, gdzie skromna fabuła to jedynie tło dla przedstawienia świata uczuć i emocji postaci oraz tych ulotnych chwil, w których ich życie wyrywane jest z wytartych kolein i kierowane na nowe tory. „Nim zapadanie noc” to właściwie tylko kilkanaście scenek, retrospekcji, dialogów. To także historia tylko jednej postaci. Fabularnie to mniej i skromniej nawet w porównaniu z poprzednimi książkami autora i choć pozostawia z lekkim uczuciem czytelniczego niedosytu, to jednocześnie jest dzięki temu powieścią świetnie skomponowaną. O ile w „Domu na krańcu świata” czy „Z ciała i duszy” autor dawał się niekiedy ponieść literackiej materii, tutaj każda z przedstawionych scenek, rozmów, obrazów ma swój sens i znaczenie. Narracja w czasie teraźniejszym, szybki język dialogów czy długie zdania w malarskich wręcz opisach myśli i emocji płynnie w siebie przechodzą i tworzą całość. Literacko Cunningham jest coraz lepszy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jonas T. Bengtsson ‹Submarino›
Historie braci rozplatają się i splatają za sprawą precyzyjnie zorganizowanej narracji. Rzeczywistość obserwujemy najpierw z punktu widzenia jednego, potem drugiego, a we wszystko są jeszcze wkomponowane retrospekcje. Spojrzenia w przeszłość dotyczą traumatycznego pobytu chłopców u zastępczej matki, kiedy mieli okazję wejść do świata używek, w którym kobieta czuła się najswobodniej. Bendtsson chce tu pokazać coś, co równie świetnie opowiedział zeszłoroczny film Davida Michôda „Królestwo zwierząt” – że to środowisko w ogromnej mierze decyduje, kim się stajemy. Że raz obrana zła ścieżka prowadzi już tylko w dół. Takie jest też całe „Submarino” – rozwija się spokojnie, niespiesznie pokazuje kolejne zdarzenia, jakby przyzwyczajając czytelnika do sytuacji, oswajając go z myślą, że tu już się nic dobrego nie wydarzy. Defetyzm siedzi pod skórą tego tekstu na tyle głęboko, że nie sposób go wykorzenić i jednocześnie na tyle płytko, że doskonale go wyczuwamy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Aravind Adiga ‹Ostatni mieszkaniec›
Indyjski pisarz Aravind Adiga zadebiutował błyskotliwie powieścią „Biały Tygrys”, za którą otrzymał w 2008 roku nagrodę Bookera. „Ostatni mieszkaniec”, trzecia książka w jego dorobku potwierdza, że Adiga należy do grona interesujących światowych pisarzy, którzy zabierają głos na ważne społeczne tematy. „Ostatniego mieszkańca” można nazwać przypowieścią socjologiczną, odsłaniającą bezlitosne mechanizmy zmieniającego się szybciej niż kiedykolwiek świata. Okazuje się jednak, że nie my go zmieniamy, ale świat zmienia nas samych, co zwykle umyka naszej uwadze, gdy zapatrzeni w szklane budowle doświadczamy „powiewu nowoczesności”. Dowodem, że się zmieniliśmy może być to, że w tej powieści nie chodzi już wcale o odpowiedź na stare jak świat pytanie, czy w życiu człowieka najważniejsze są pieniądze, czy jednak może coś innego. Te dylematy – uświadamia nam Adiga – współczesny świat ma już za sobą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Chang-Rae Lee ‹Kiedy ulegnę›
Na okładce powieści Chang-Rae Lee straszy pretensjonalny slogan: „Miłość może zranić bardziej niż wojna”. Ten reklamowy frazes jest na szczęście nie tylko niedorzeczny, ale i całkowicie mylący. „Kiedy ulegnę” to bowiem znakomita proza, daleka od banału i schematów, twarda i szorstka, bolesna i pozbawiona konsolacji. Autor wprowadza nas w potworność niełagodzoną żadnymi sztuczkami stylistycznymi, które choćby na chwilę mogłyby odwrócić uwagę czytelnika. Proza Chang-Rae Lee nie kusi fajerwerkami, nie próbuje uwodzić. Jest prosta i dosadna, „nienacechowana”, nieposiadająca wręcz indywidualnego rysu. Amerykański pisarz używa „przezroczystej” frazy, której niemal się nie zauważa, jakby jego celem było zwrócenie uwagi na treść, a nie formę, w jakiej snuje tę opowieść. Język jest tu wehikułem historii, sam ma być jak arbiter na boisku piłkarskim – niezauważalny. A mimo to – albo dlatego – „Kiedy ulegnę” to lektura porażająca i bolesna.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cormac McCarthy ‹W ciemność›
Rinthy Holme, 19-letnia matka ze społecznego marginesu, jest jedyną jak dotąd w powieściach Cormaca McCarthy′ego pierwszoplanową postacią kobiecą. Pojawia się w wydanej niedawno po polsku drugiej książce autora. „W ciemność” to na pewnej płaszczyźnie paraboliczny utwór o rodzicach i ich dziecku; mroczny, a przy tym skrajnie oszczędny. Milczenie przeplata się z opowieściami, lapidarna proza z rozrośniętymi poetyckimi porównaniami, twardy realizm z symbolizmem, niezwykłe okrucieństwo z brutalną czasem, ale całkiem zwykłą codziennością. „W ciemność” powołuje do życia takiego McCarthy′ego, jakiego można poznać z późniejszych książek, a jaki w „Strażniku sadu” zdawał się jeszcze nie w pełni uformowany; wreszcie: takiego, który solidnie wstrząsa czytelnikiem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Doris Lessing ‹Drugie opowieści afrykańskie›
„Drugie opowieści afrykańskie” to znakomity epicki portret życia Brytyjczyków mieszkających przed stu laty w południowej Afryce. Ich życie codzienne wypełniała praca na farmie i życie towarzyskie, usilnie naginane do reguł obowiązujących w wyższych sferach w ich rodzimym kraju. Spod pióra Doris Lessing wyłania się obraz ludzi samotnych, często słabych, zmagających się z przerastającymi ich problemami, a nierzadko przegranych („List z domu”). Chciano widzieć w nich triumfujących kolonizatorów i zdobywców nowych terytoriów na chwałę swojego imperium. „Drugie opowieści afrykańskie” Doris Lessing stanowią swoiste świadectwo początku jego zmierzchu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ian McEwan ‹Na plaży Chesil›
Pisząc „Na plaży w Chesil” Ian McEwan wykorzystał swój bogaty warsztat do stworzenia studium niespełnionej miłości. Efektem jest książka prawdziwa, stawiająca pytania o wpływ otoczenia na naszą cielesność, a cielesności – na nas samych. McEwan pisze o miłości w sposób wyważony, z godną podziwu precyzją skupiając się na interesujących go aspektach tego uczucia. Nie wpadając w banał ani przesadyzm, kreśli obraz cielesnego niespełnienia, rodzącego poważnie konsekwencje w sferze duchowej. Trudno w jego powieści doszukać się choćby śladu optymizmu, zupełnie, jakby chciał nam powiedzieć, że bez próby porozumienia każda obrana droga okaże się ślepą uliczką. I ma rację.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arkadiusz Pacholski ‹Niemra›
Pacholski dociera w swojej powieści do sedna prawdy o człowieku w sytuacjach granicznych. Gdy zło przychodzi z zewnątrz – to jedno, ale problem polega też na tym, że zło tkwi wewnątrz człowieka i wtedy dochodzi do momentu próby. Autor dokonał w swojej powieści rozszczepienia świata o czarno-białych barwach na nieskończenie wiele odcieni szarości. Jego proza nabiera niepokojącej przenikliwości dzisiaj, gdy w cenie jest dokonywanie szybkich ocen, osądów i deklaracji. Na uwagę zasługują też zawarte w powieści dyskusje o przyszłości Polski po wyzwoleniu się spod okupacji. Dochodzą do głosu różne postawy i punkty widzenia. Szybko pryska złudzenie, że od tej pory wszystko będzie proste w wolnym (?) kraju. Zaczynają się rozrachunki, ideologiczne spory o Polskę i istotę polskości. Akcja „Niemry” toczy się podczas drugiej wojny światowej, ale czy poruszane w książce problemy choć trochę straciły na aktualności?
• • •
Dla młodego czytelnika
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa ‹Fonsito i księżyc›
W przypadku takiej książki jak „Fonsito i księżyc” można mieć poważne wątpliwości, czy nie pozostałaby niezauważona na półkach z literaturą dziecięcą, gdyby widniałoby na niej inne nazwisko autora. Tymczasem jest to pozycja niezwykła nie tylko w dorobku Maria Vargasa Llosy, ale i wśród lektur adresowanych do młodych czytelników. Zarówno treść, jak i sposób wydania sprawiają, że wyjątkowo trafia mi do przekonania sugestia z tylnej strony okładki, że „Fonsito i księżyc” to znakomity prezent dla ukochanej osoby. Wychodzi na to, że twórca „Pochwały macochy” został autorem ekskluzywnej walentynki – czyż to nie wspaniały triumf miłości i literatury?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ursula Poznanski ‹Erebos›
„Erebos” to thriller, w którym główne role przypadły licealistom, książka powinna więc spodobać się młodszemu pokoleniu. Jednocześnie powieść Ursuli Poznanski pisana jest w najzupełniej „dorosły” sposób, bez uproszczeń i taryfy ulgowej dla bohaterów, dlatego mogą ją polubić i starsi czytelnicy. Zaletą są także przekonująco przedstawione portrety współczesnych nastolatków. Nick, ze swoją fascynacją grą, dla której (do czasu, na szczęście) jest w stanie poświęcić bardzo dużo, na dobrą sprawę jest antypatyczny, lecz dzięki temu bardziej wiarygodny. Jego późniejsza przemiana również jest prawdopodobna. Niestety, Nick po przemianie staje się dość sztampowym „bohaterem pozytywnym” i trudno zrozumieć, co widzi w nim pewna bardzo sympatyczna i rezolutna dziewczyna. Jest to jednak jedyna bodaj wada książki, którą wypada ocenić jako literaturę rozrywkową z wyższej półki – taką z niebanalnym pomysłem, wciągającą akcją i świetnie stopniowanym napięciem. Jeśli szukacie czegoś, co na kilka godzin oderwie was od rzeczywistości i pozwoli miło spędzić czas, „Erebos” może okazać się dobrym wyborem.
• • •
…oraz bonus dla obdarzonych poczuciem humoru
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacques-Louis Doussin-Dubreuil ‹Niebezpieczeństwa onanizmu›
Żeby onaniście pomóc, trzeba onanistę rozpoznać. Powyższe stwierdzenie, jakkolwiek bardzo logiczne, wydaje się jednak trudne do wprowadzenia w życie. Wszak zdecydowana większość osób z lubością oddających się masturbacji czyni to w zaciszu domowym, przez nikogo nieniepokojona. Tu z pomocą przychodzi Doussin-Dubreuil, udostępniając szczegółową listę objawów onanizmu. Większość z nich umiejscowiona jest w okolicy twarzy: „Oko błędne, przyćmione, słabe i często zaczerwienione, obolałe, kaprawe, zawsze spuchnięte (…) skłonność do rzygania częsta, a rzygi tłuste (…) kaszel urywany, suchy, nieodkrztuśny, stękania, częste ziewania”.
Jak widzimy, oznaki samogwałtu są dość łatwe do rozpoznania, należy jednak uważać. Jak ostrzega autor, te same symptomy mogą pojawiać się u osób prowadzących siedzący tryb życia bądź spędzających dużo czasu na… lekturze.
• • •
Prezenty świąteczne w „Esensji”:
koniec
« 1 2
12 grudnia 2011

Komentarze

18 XII 2011   12:41:09

Jeżeli szukasz prezentu dla swojego mężczyzny a on interesuje się piłką nożną i lubi czytać to idealnym prezentem dla niego będzie książką pt. "Spowiedź Fryzjera" autorstwa Adama Godlewskiego. Świetna lektura dla kibica na zimowe wieczory!

18 XII 2011   14:25:47

Jako mężczyzna interesujący się piłką nożną ostrzegam, że "Spowiedź Fryzjera" to żenująca próba wybielenia się przez przestępcę, spisana przez koniunkturalnego zadufańca. Gdybym dostał to w prezencie, delikatnie mówiąc nie byłbym zadowolony.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Całe życie Rolanda
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Reacher Yojimbo
— Konrad Wągrowski

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Stworzony na obraz i podobieństwo człowieka
— Marcin Mroziuk

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

Motel na uboczu
— Konrad Wągrowski

Wybawca lekki jak piórko
— Dominika Cirocka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.