Prezenty świąteczne 2011: 21 komiksów pod choinkęKupowanie komiksów na prezent wciąż w Polsce nie jest popularne. A szkoda, bo czy może być coś bardziej cieszącego niż pięknie wydany album o atrakcyjnej treści? Tak czy inaczej – od kilku lat walczymy o należne miejsce komiksów pod choinką. Zapoznajcie się z naszymi tegorocznymi propozycjami.
Esensja KomiksPrezenty świąteczne 2011: 21 komiksów pod choinkęKupowanie komiksów na prezent wciąż w Polsce nie jest popularne. A szkoda, bo czy może być coś bardziej cieszącego niż pięknie wydany album o atrakcyjnej treści? Tak czy inaczej – od kilku lat walczymy o należne miejsce komiksów pod choinką. Zapoznajcie się z naszymi tegorocznymi propozycjami. DLA WSZYSTKICH Jeden z najzabawniejszych komiksów wydanych w tym roku i, to trzeba przyznać, wydany bardzo ładnie w twardej okładce. Przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi inteligentnego, a chwilami absurdalnego humoru. Jedna uwaga – wrzuciliśmy do kategorii „Dla wszystkich”, ale ze względu na słownictwo pozycja nie do końca przeznaczona dla młodszych odbiorców. Gatunek: humor (westernowy) Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji Corto wrócił na nasz rynek po dłuższej przerwie i chwała mu za to. Dzięki temu jest okazja do sprawienia udanego prezentu nie tylko miłośnikom tajemniczego maltańczyka i talentu Hugo Pratta, ale także tym, którzy lubią po prostu kawał dobrej przygodowej opowieści z pełnokrwistymi bohaterami, rozgrywającej się w egzotycznych krainach. Gatunek: przygoda Wydanie: miękka okładka Czytaj recenzję w Esensji Był sobie kiedyś rysownik imieniem Osamu Tezuka, który – bagatela – zasłużył na tytuł ojca japońskiej mangi. Oprócz tego zasłynął przygodami chłopca-robota: Atoma Żelaznorękiego. I wreszcie jest Naoki Urasawa, również utalentowany mangaka, który postanowił współczesnemu czytelnikowi zaserwować je w nowej, ulepszonej formie. Z czegoś, co w zasadzie było sensacyjną historią dla dzieci, Naoki stworzył wciągający, fantastycznonaukowy kryminał z niezwykłymi bohaterami – androidami – oraz wspaniale skonstruowany i narysowany świat. Ta manga z każdym kolejnym tomem staje się lepsza. I bardzo ważna uwaga, to nie jest pozycja tylko dla wielbicieli mangi, to jest pozycja dla wielbicieli komiksów w ogóle. Gatunek: manga, sf Wydanie: miękka okładka Czytaj recenzję w Esensji ![]()
Wyszukaj / Kup Kroi się komiksowy prezent cykliczny, jako że tomów „Fistaszków” jest kilkadziesiąt, a ukazało się dopiero pięć. Czytać je można na okrągło – od początku, środka czy też od końca. Tych historyjek nie trzeba chyba polecać, bawią już od pokoleń. Nie martwcie się, że to piąty tom – paski komiksowe sprawdzają się w każdej porcji. A poza tym obdarować można od razu kompletem tomów (albo zachęcić obdarowanego do uzupełniania kolekcji). Gatunek: humor Wydanie: twarda okładka, obwoluta ![]()
Wyszukaj / Kup Dla wielbicieli piratów, dla fanów klasycznej komiksowej kreski, dla wszystkich tych, którzy lubią porządną przygodę – wciągającą powoli, ale wytrwale. To nie jest historia o metroseksualnej ekipie Kapitana Sparrowa, tutaj znajdziecie piratów z krwi i kości, ze słynnym Długim Johnem Silverem na czele. A ci, których piraci mniej interesują, mogą zawiesić oko na ślicznej Lady Hastings lub wspaniałych osiemnastowiecznych żaglowcach. Gatunek: przygoda Wydanie: miękka okładka • • • DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ![]()
Wyszukaj / Kup Nie tak może popularny jak Asteriks, ale możecie nam wierzyć na słowo – równie zabawny. „Lucky Luke”, bo o nim oczywiście mowa, mimo że jest już klasyką, to nadal cieszy oko sprawnym rysunkiem i bawi inteligentnym humorem. Prezent idealny dla lekko podrośniętych dzieciaków, ale podejrzewamy, że niejeden rodzic rzuci okiem przed zapakowaniem. Gatunek: humor Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji Tej serii i jej bohaterów nikomu nie trzeba przedstawiać ani do niej zachęcać. Zwracamy jednak uwagę – w tym roku ruszyło kolejne wydanie całej serii (w roku 2010 pojawił się tylko pierwszy tom). Warto na nie zwrócić uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, cała seria ma zupełnie nowe kolory i pod tym względem prezentuje się o niebo lepiej od poprzednich wydań. Po drugie, jest nowe tłumaczenie i to całkiem udane, a w przypadku „Asteriksa i Gotów” wręcz rewelacyjne. Gatunek: humor Wydanie: okładka miękka Czytaj recenzję w Esensji ![]()
Wyszukaj / Kup Duża rzadkość na naszym komiksowym rynku – nowy komiks z definicji skierowany do młodego odbiorcy. Sympatycznie napisana i zgrabnie narysowana historia, pokazująca z perspektywy kilkunastoletniego chłopca życie i działalność naszego drugiego największego astronoma – Heweliusza. Komiks z tych, o których Tytus, Romek i A′Tomek mawiali, że „bawiąc uczy”. I już macie dwa dobre powody, aby go kupić dzieciom lub młodszemu rodzeństwu. Gatunek: historyczny Wydanie: miękka okładka Tadeusz Raczkiewicz jest znany przede wszystkim z komiksowych adaptacji prozy Juliusza Verne′a oraz inspirowanego „Funkym Kovalem” „Tajfuna”. Dzięki wydawnictwu „Ongrys” mamy okazję poznać nieznaną szerzej twarz tego rysownika. „Kuśmider i Filo” to, po wydanej w zeszłym roku „Planecie robotów”, kolejna pozycja „Ongrysa” skierowana do dzieci. I jak to u „Ongrysa”, bardzo solidne wydanie – twarda okładka, dużo materiałów dodatkowych w środku. Gatunek: humor Wydanie: kolekcjonerskie Znakomity prezent dla dużych dzieci. Pomoże przypomnieć sobie dawne czasy, kiedy w Polsce komiksów należało szukać ze świecą i co tydzień czekało się przed kioskiem w kolejce na kolejną porcję humoru i rysunków Janusza Christy. W tym albumie prototyp Kajtka – tego Kajtka ze sławnego marynarskiego duetu Kajtek i Koko – razem z tytułowym profesorem dzięki maszynie czasu rusza w podróż po Średniowieczu by wyrwać z łap Czarnego Rycerza księżniczkę Balbinę. Nagrodą jest miłość i, co najważniejsze, połowa królestwa. Gatunek: humor Wydanie: twarda okładka • • • DLA DOROSŁYCH ![]()
Wyszukaj / Kup „Amerykański wampir” to doskonały prezent dla miłośnika grozy, który niekoniecznie jest miłośnikiem komiksu. Prezent, który może go do dymków przekonać. Po pierwsze – bo współtwórcą komiksu jest sam Stephen King (jego nazwisko jest wyeksponowane zdecydowanie bardziej niż jego faktyczna rola, ale to nieistotne), a to nazwisko musi przyciągać uwagę. Po drugie – bo mamy po prostu do czynienia z zajmującą, drapieżną opowieścią, w której wampiry powracają do swego dawnego, okrutnego i bezkompromisowego wizerunku. Po trzecie – bo to album bardzo ładnie wydany. Uwaga! Nie nadaje się dla osób, które uważają, że Dzieci Nocy to smętni nudziarze, przeżywające ciągłe rozterki i które wciąż czekają na kolejne tomy cyklu Stephanie Meyer, ale kto by się nimi przejmował. Gatunek: horror Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji ![]()
Wyszukaj / Kup Kolejna pozycja, której przedstawiać nie trzeba. Monumentalnie dzieło Śledzia przez wielu jest uważane za najważniejszy komiks, jaki powstał w wolnej Polsce. Popularność dzieła okazała się tak wielka, że poprzednie wydanie (dwa lata temu) zniknęło błyskawicznie z półek księgarskich. I teraz wystarczy sobie wyobrazić minę fana „Osiedla…”, który wtedy się spóźnił, a pod choinką znajdzie najnowsze wydanie. Gatunek: obyczaj magiczny Wydanie: okładka miękka Pozycja ta może okazać się ciekawym prezentem dla wielbicieli nieszablonowych historii sensacyjnych. Jeśli uważacie, że motyw płatnego zabójcy to temat ograny już ze wszystkich stron, to jest duża szansa, że po lekturze „Zabójcy” zmienicie zdanie. Komiks wciąga, zmusza do myślenia, a jednocześnie jest bardzo sprawnie narysowany. Znawcy dobrej sensacji będą usatysfakcjonowani. Gatunek: sensacyjny Wydanie: miękka okładka Czytaj recenzję w Esensji „Wojna Sambre’ów” to jeden z najładniej rysowanych komiksów, jakie mieliśmy okazję czytać w ostatnich latach. XIX-wieczna historia o obsesji i szaleństwie oddana zostaje nie tylko z ogromną szczegółowością, troską o detale, ale także w pięknych kolorach, z cudowną grą świateł, oddaniem różnych pór dnia, pór roku – cudo… Z pewnością jeden z najbardziej wartych uwagi komiksów ostatnich miesięcy na naszym rynku, jedno z najładniejszych wydań – prezent idealny. Gatunek: historyczny Wydanie: twarda okładka Komiksowy czarny kryminał w scenerii miejskiej kanalizacji – brzmi zachęcająco? Powinno, bo „Kraken” to bardzo solidna propozycja dla dorosłych, komiks o solidnym scenariuszu (a właściwie scenariuszach, ponieważ „Kraken” to zbiór nowel), z emocjami, zdradami, morderstwami i… potworem. A także z możliwością różnorodnych, wcale nieoczywistych interpretacji. Gatunek: fantastyka/ sensacja / groza Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji Japońskie miasteczko zostaje zaatakowane przez tajemnicze zjawisko – zjawiska i przedmioty zaczynają układać się w spirale. Mamy zatem dym, wiry i sprężyny oraz ludzi. W tym ostatnim przypadku naturalny opór materii zostaje przezwyciężony ze skutkiem śmiertelnym. W końcu to horror. Tę mangę można by podarować dziecku, by wywołać u niego niechęć do spirali na resztę życia. Na szczęście jest w dziale „Dla dorosłych” i dorośli mogą dzięki temu zracjonalizować, czemu nie chce im się np. ubierać choinki (żadne tam lenistwo – łańcuchy na choinkach układają się spiralnie!). Gatunek: Horror Wydanie: miękka okładka • • • DLA KONESERÓW ![]()
Wyszukaj / Kup Wręczanie na prezent części szóstej jakiegoś cyklu może wydać się dziwne, ale w przypadku „Rewolucji” nie ma raczej problemu. „Na morzu” jest w pełni samodzielnym bytem, nie ma żadnych odniesień do wcześniejszych części, a – w przeciwieństwie do pierwszych pięciu zeszytów „Rewolucji” – mamy tu do czynienia z wydaniem twardookładkowym. A jako prezent sprawdzi się znakomicie – pokaże, że Polacy nie gęsi i swój steampunk mają, czytelnika zainteresuje odwołaniami do „Titanika” i „Ptaków”, ujmie ciekawym rozwiązaniem klasycznej opowieści grozy, zainteresuje też zapewne całością serii. Warto. Gatunek: steampunk / groza Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji To nie jest łatwa lektura, bo też czytanie (komiksu czy książki) o Zagładzie nigdy łatwym nie będzie. Ale zasłużony rozgłos, jaki zebrał przez lata „Maus”, uczynił z niego jeden z najważniejszych (jeśli nie najważniejszy) komiks w historii. W tym roku ukazało się jego wznowienie – tym razem w jednym tomie, ze sztywną oprawą. W takiej właśnie wersji powinien stać na półce każdego szanującego się miłośnika komiksu. Gatunek: opowieść biograficzna Wydanie: twarda oprawa Czytaj recenzję w Esensji Uwspółcześniona wersja baśni Carlo Collodiego to wielokrotnie nagradzany, jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych komiksów, jakie pojawiły się na polskim rynku w tym roku. Frapujący graficznie, doskonały scenariuszowo – żywy dowód dla każdego, że komiks może być niekwestionowanym dziełem sztuki. Idealny prezent zarówno dla koneserów (jeśli jeszcze go nie nabyli), jak i dla osób, które należy przekonać, jak bardzo ambitna może być komiksowa opowieść. Gatunek: trudno powiedzieć Wydanie: twarda okładka Czytaj recenzję w Esensji ![]()
Wyszukaj / Kup To, że polecamy „Tintina”, nie powinno budzić żadnych wątpliwości, tym bardziej że mowa o albumach, które dotychczas nie miały okazji pojawić się w naszym kraju. Ale dlaczego w kategorii „Dla koneserów”? Ano dlatego, że jako pierwszy album o sympatycznym dziennikarzu w ogóle, „Tintin w kraju Sowietów” mocno się różni od późniejszych dzieł Hergégo. Kreska niewiele ma wspólnego ze słynną „ligne claire”, rysunek czarno-biały, a dowcip mało subtelny. Z drugiej strony pierwszy z epizodów zaskakuje niestandardowym (jak na owe czasy) i być może dużo bliższym prawdy wizerunkiem ZSRS. Do tego znajdziecie w zbiorze „Tintina w Kongo”, jeden z najbardziej kontrowersyjnych albumów Hergégo, dziś mocno krytykowany za kolonialne spojrzenie na Czarny Ląd. Choć ideologicznie niedzisiejszy, ciekawy jako znak swoich czasów. Gatunek: przygoda Wydanie: twarda okładka „Mglisty Billy” to wspaniały prezent dla koneserów komiksu. To podróż w przeszłość, w czasy dzieciństwa, ale ze wspomnieniem tylko jego mrocznych stron. Tytułowy Billy lubi noc i mrok, widzi wszędzie duchy i zjawy, myśli wciąż o śmierci i straszy swą młodszą siostrę. Ma w sobie dużo z Calvina (tego od Hobbesa), ale wśród przyjaciół nie ma pluszowego tygrysa, lecz raczej dziewczynkę z nożem w plecach. Komiks Bianco jest niebywale klimatyczny, ma mnóstwo kapitalnego czarnego humoru, ale też przekazuje niemało dorosłych egzystencjalnych lęków i prawdziwie filozoficznych pytań. Arcydzieło. Gatunek: trudno powiedzieć Wydanie: twarda okładka ![]() 25 listopada 2011 |
Jak zwykle fanboje trykotów i innych komiksów amerykańskich muszą trollować w komentarzach i nie potrafią zrozumieć, że to co jest popularne niekoniecznie musi być najlepsze.
Nie twierdzę, że tytuły które podałeś są złe, ale trzeba umieć uzasadnić dlaczego są takie dobre, a nie pluć jadem tak jak Ty to zrobiłeś.
A ja myślę, że użytkownik qazqaz ma trochę racji. Wśród redaktorów esensji da się zauważyć faworyzowanie frankofońskich komiksów. Dobrze, że chociaż manga przestała być ostatnio ignorowana. I qazqaz trafił w sedno z brakiem obeznania bo Detektyw Fell czy Byłem bogiem to nie trykoty! A taki Amerykański wampir to zwykły infantylny mainstreamowy komiks przy powyższych.
Alejandro Jodorowsky i Jean Giraud (czyli Moebius, bo z Jororowskym współpracowało to właśnie twórcze alter ego Girauda) stworzyli swego czasu „Incala”, jeden z najsłynniejszych komiksów w historii medium. O dziwo, sukces ten nie przyczynił się wcale do ich częstej współpracy w przyszłości. Trzyczęściowa opowieść „Szalona z Sacré-Coeur” jest drugim owocem ich kooperacji – jednym z najlepszych, przy jakich zarówno Chilijczyk, jak i Francuz pracowali.
więcej »Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.
więcej »Jesienią, jak śpiewał Muniek, lubimy „myśleć o latach tak starych, jak te kamienice”. Zapewne dlatego w październikowym – osiemnastym – zestawieniu najchętniej kupowanych komiksów, tworzonym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, spotykamy tak wielu znajomych bohaterów.
więcej »„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński
Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński
Nowe status quo
— Marcin Knyszyński
Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński
Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński
Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński
Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński
Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński
Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński
Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński
Po komiks marsz: Listopad 2020
— Esensja Komiks
Sześćdziesiąt lat minęło a niebo wciąż na swoim miejscu...
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Asteriks chronologicznie: Część I
— Marcin Knyszyński
Mój przyjaciel Stalin
— Marcin Osuch
Po komiks marsz: Październik 2018
— Esensja Komiks
Nie przegap: Styczeń 2017
— Esensja
Folwark zwierzęcy
— Paweł Ciołkiewicz
Po komiks marsz: Listopad 2016
— Esensja
Esensja czyta dymki: Styczeń 2016
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch
Prezenty świąteczne 2015: 33 komiksy pod choinkę
— Esensja Komiks
Książki pod choinkę – suplement
— Esensja
70 pomysłów na filmowy prezent!
— Esensja
Muzyczne zachcianki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Gry planszowe od Gwiazdora
— Esensja
Komiksowe pożegnanie
— Marcin Osuch
Magiczna opowieść złożona z niemagicznych elementów
— Marcin Osuch
Zbrodnia nie popłaca
— Maciej Jasiński
Strach się nie bać
— Sebastian Chosiński
Laboratorium gagów
— Marcin Knyszyński
Demony i halucynogenne grzybki
— Sebastian Chosiński
Nierówno pod skalpem
— Marcin Knyszyński
Co łączy Forda Falcona z Czerwonym Baronem?
— Marcin Osuch
Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski
Kajko i Kokosz dla zaawansowanych i nie tylko
— Marcin Osuch
Antologia poświęcona Tadeuszowi Baranowskiemu - konkurs
— Esensja Komiks
KOMIKSoTEKA podczas Komiksowej Warszawy
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2022 roku
— Esensja Komiks
Komiks Roku 2022 – nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2022: Prezenty komiksowe
— Esensja Komiks
Spotkania autorskie podczas „Niech żyje komiks!”
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2021: Komiksy
— Esensja Komiks
Po komiks marsz: Sierpień 2021
— Esensja Komiks
Jak zwykle komiksy z pewnych wydawnictw zostały zupełnie pominięte. Ja rozumiem, że można nie lubić amerykańskich komiksów, nie znać się na nich, ale Byłem bogiem, Detektyw Feel czy New Avengers są pozycjami lepszymi od większości (3/4) powyższych typów a już na pewno od żenująco słabego Amerykańskiego wampira czy frankofońskich tytułów z Taurusa.