Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

W czerwcu:
2. – Ken Kelly, amerykański grafik i malarz specjalizujący się w heroic fantasy, bratanek żony Franka Frazetty. To on zacementował wygląd Conana jako półnagiego siłacza, ale najbardziej znany był z okładek płyt dla zespołów Kiss („Destroyer” i „Love Gun”), Rainbow („Rising”), a przede wszystkim Manowar („Fighting the World”, „Kings of Metal”, „The Triumph of Steel”, „Louder than Hell”, „Gods of War” i „The Lord of Steel”).
3. – Ann Turner Cook, amerykańska nauczycielka, której twarz z okresu niemowlęctwa niemal od stu lat firmuje produkty koncernu Gerber.
4. – George Lamming, barbadoski pisarz, eseista i poeta, uniwersytecki wykładowca w wielu krajach. Autor 6 powieści, w tym słynnego debiutu „In the Castle of My Skin”, będącego na wpół autobiograficzną opowieścią o dzieciństwie na Barbadosie, oraz fantastycznej „Natives of My Person”, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym świecie przypominającym XIX-wieczną Ziemię, podzielonym między dwa mocarstwa: Antarktydę i Królestwo Wapiennego Kamienia. W Polsce ukazało się jedno jego opowiadanie w antologii „Opowiadania z Wysp Karaibskich”.
9. – Julee Cruise, amerykańska piosenkarka i aktorka, która wdarła się na panteon światowej muzyki wykonując utwór „Falling”, czyli motyw przewodni serialu „Miasteczko Twin Peaks”.
17. – Jean-Louis Trintignant, francuski aktor, reżyser, scenarzysta i producent, który grał u największych francuskich reżyserów, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia („Człowiek, który kłamie”), nagrodę w Cannes („Z”) i Césara („Miłość”; za „Trzy kolory. Czerwony” miał nominację), a do tego nakręcił przeuroczo groteskową komedię kryminalną „Dobrze wypełniony dzień”.
20. – Janusz Kępski, kompozytor, pianista i aranżer. Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Stan Borys, Stenia Kozłowska, Jerzy Połomski, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Partita czy Filipinki.
23. – Massimo Morante, włoski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel grupy Goblin, z którą stworzył jedne z bardziej niepokojących ścieżek dźwiękowych w historii kina – do „Głębokiej czerwieni”, „Odgłosów” i „Ciemności” Dario Argento oraz do „Świtu żywych trupów” George’a A. Romero.
23. – Jurij Szatunow, rosyjski piosenkarz, który największe sukcesy odnosił jako wokalista boysbandu „Łaskowyj Maj”, z którym śpiewał (on i jego kilku dublerów) między innymi królujące swego czasu w naszych dyskotekach „Biełyje rozy”. Cztery miesiące później, 7 listopada, zmarł również założyciel zespołu i kompozytor, Siergiej Kuzniecow.
27. – Joseph Turkel, amerykański aktor specjalizujący się w drugoplanowych rolach charakterystycznych. Zagrał m.in. Tiny’ego w „Zabójstwie” Kubricka, szeregowca Pierre’a Arnauda w „Ścieżkach chwały”, Paxtona Warnera w „Ciemnej stronie Księżyca”, ale przede pamiętany jest z ról barmana Lloyda w „Lśnieniu” oraz Eldona Tyrella w „Łowcy androidów”.
28. – Cüneyt Arkın, w rzeczywistości Fahrettin Cüreklibatır. Turecki aktor, reżyser i scenarzysta, poza Turcją postrzegany jako tytan kina kiczu i obciachu. Zagrał w blisko trzystu filmach i serialach, spośród których najbardziej chyba znanym na świecie jest „Dünyayı Kurtaran Adam”, czyli „Tureckie Gwiezdne Wojny” – film wypchany po brzegi scenami, dźwiękami i muzyką rżniętymi żywcem z „Gwiezdnych Wojen”, „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, „Flasha Gordona” czy serialu „Battlestar Galactica”.
29. – Sonny Barger, amerykański motocyklista, który doprowadził do zrzeszenia się rozsianych po USA stowarzyszeń w potężny klub motocyklowy Hells Angels. Uważany był za nieformalnego prezydenta klubu.
koniec
« 1 2 3
9 lutego 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.