Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Wrzesień 2016
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Prognozy mówią że w weekend nadejdzie pogoda iście jesienna, więc to dobry moment na wybranie ksiązki do kocyka i herbaty. Nasz przegląd wrzesniowych lektur może to wam ułatwić.

Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Wrzesień 2016
[ - recenzja]

Prognozy mówią że w weekend nadejdzie pogoda iście jesienna, więc to dobry moment na wybranie ksiązki do kocyka i herbaty. Nasz przegląd wrzesniowych lektur może to wam ułatwić.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Loretz [50%]
Ekstremalne SF tylko z nazwy. Pierwszy tom proponuje teksty na ogół przeciętne i szybko ulatujące z głowy, i to niezależnie od renomy, jaką cieszą się ich autorzy. Nie ratuje ich ani wyuzdana erotyka (autorzy dwóch opowiadań opaczne zrozumieli „ekstremalność”), ani wartka fabuła (co czytelnikowi po niej, skoro z pomysłami średnio), a już na pewno nie pomagają przeciętne, niekiedy pospiesznie klecone zakończenia.
Z ogólnej liczby dziesięciu tekstów warte uwagi są dwa, w porywach trzy. Na pewno nie zawadzi rzucić okiem na „Działo Merlina” Alistaira Reynoldsa – mięsistą, wartką i ciekawie napisaną space operę, opartą na interesującym pomyśle i proponującą pełnokrwistych bohaterów. Podobnie ma się rzecz z „Zagadką Pacyfiku” Baxtera, rozgrywającą się w alternatywnej rzeczywistości w której II wojna światowa na kontynencie europejskim zakończyła się separatystycznym pokojem Wielkiej Brytanii z Niemcami. Naziści mogą więc spokojnie zbudować gigantyczny latający pancernik i wyruszyć w rejs do Ameryki – przez Pacyfik. Rzecz jest napisana zgrabnie i z jajem, choć mimo wszystko bawi założenie, że wojny globalnej uniknięto wyłącznie dzięki nadprzyrodzonemu zachowaniu Pacyfiku.
Od biedy ujdzie też najdłuższa, stustronicowa „Śmierć w ziemi obiecanej” Pat Cadigan, będąca czymś w rodzaju cyberpunkowego kryminału. Niestety, z biegiem czasu jej fabuła zaczyna się rozmywać, detale przestają mieć większy sens, a sam finał rozczarowuje, nie do końca przystając do ustaleń poczynionych przez bohaterkę w świecie wirtualnym. Reszta opowiadań niekoniecznie jest warta lektury, a już całą pewnością pamiętania.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [70%]
Nic wielkiego, ale jednak ładna i przyjemna rzecz, polecana zwłaszcza miłośnikom podróży po atlasie i marzących o dalekich lądach. Viviano Domenici opowiada historie, które pozbierał sam podczas własnych podróży. Motywem przewodnim są wyspy (których w książce pojawi się aż 27), ale to nie one są głównym tematem tej książki. Autor nie opowiada historii lądów ze wszystkich stron otoczonych wodą, ale przedstawia opowieści, które są z konkretnymi wyspami związane, które na różnych lądach zasłyszał. Wyspy są jedynym ograniczeniem dla autora, bo poza tym przeskakuje on w czasie całe stulecia, opowiada historie głośne, ale też (chyba częściej) opowieści lokalne, zapomniane, gdzieś tam zagubione między prawdą a legendą. Nie jest ambicją autora dokładne oddzielanie faktów od zmyśleń, docieranie do źródeł największych tajemnic, raczej chodzi o tworzenie klimatu danego lądu, o poruszenie wyobraźni (nie traktowałbym więc „Wysp nieznanych” jako dzieła popularnonaukowego). Domenici z oczywistych względów koncentruje się na historiach powiązanych ze swymi rodakami (a świat wydaje się być u niego pełen włoskich rozbitków), niektóre tematy traktuje dosyć pobieżnie, ale rekompensuje te braki poetycki momentami styl opowieści i ładne wydanie książki. Warto przeczytać, nieźle też mogą się też „Wyspy nieznane” jako prezent.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Loretz [70%]
Bardzo fajnie napisana książka, z doskonale skrojonymi dialogami i wiarygodnymi, „namacalnymi” postaciami, których nie sposób nie polubić. Świetnie jest też wykreowany świat będący niejako podszewką naszej rzeczywistości – tajemniczy, niebezpieczny, zasnuty mrokiem i zaludniony budzącymi dreszcze stworami. To się naprawdę czyta z przyjemnością, nawet gdy trafia się akcent grozy czy budzący odrazę detal. Szkoda tylko, że cała ta maestria, przejawiająca się w pracowicie cyzelowanych zdaniach i niegrzęznącej w mieliznach fabule, ma tak marne zamknięcie.
Książka, której od początku do niemal samego końca chciałem wystawić mocne 8/10, z tak pracowicie zbudowaną intrygą, na finiszu niespodziewanie zarabia kopa w krocze i wali się na pysk, przygnieciona kikutami rżniętych tępą maczetą wątków i dognieciona kilkoma warstwami bezczelnych deus ex machina, zbitych z pulpą w jedność grubym drzewcem wielkiej flagi „happy end”. Tak się nie robi czytelnikowi. Nawet, jeśli autor już się zmęczył bohaterem.
Mimo to wciąż uważam lekturę za udaną i zapewne kiedyś chętnie ją powtórzę. Nawet jeśli finał opowieści ma smak – nomen omen – popiołu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [90%]
„Tor! Historia niemieckiej piłki nożnej” Ulricha Hesse to z pewnością jedna z najlepszych książek o piłce nożnej, spośród tych, które ukazały się w Polsce. Oczekiwałem tu opowieści o wzlotach i upadkach (a pewnie, były i upadki) niemieckiego futbolu, a dostałem przy okazji kawał społeczno-politycznej historii Niemiec, na dodatek sprzedany w formie wartkiej, wciągającej opowieści. Krótko mówiąc, książka o piłce, której – no, fragmenty – mogłyby z zainteresowaniem przeczytać nawet osoby na co dzień futbolem się nie interesujące. Wszak cytaty w stylu „Często używane tłumaczenie „my tylko wypełnialiśmy rozkazy” maskuje przerażający fakt, że nazyfikacja niemieckich klubów była przeprowadzana przez ludzi, którzy chętnie wykonywali rozkazy, zanim zostały one wydane” świadczą, że to nie książka o tym kto i w której minucie strzelił. Znajdziemy w „Tor!” takie tematy jak futbol a pruski kult gimnastyki, burżuazyjne a robotnicze pochodzenie niemieckich klubów, naziści a piłka nożna, jedyny mecz Hitlera, genialnie opisany „Cud w Bernie” (czyli zwycięstwo Niemców nad Węgrami w 1954 r. w finale mistrzostw świata) jako wydarzenie założycielskie współczesnych Niemiec, dlaczego całe Niemcy nienawidzą Bayernu (będzie tu uroczy fragment opisujący sytuację, gdy autor słyszy okrzyki radości z sąsiednich mieszkań, gdy FC Porto strzela gola Bawarczykom w 1987 r.), analiza, dlaczego w latach 80. i 90. świat niemieckiej piłki nie znosił (ustawiony mecz z Austrią w 1982 r., faul Toniego Schumachera na tym samym turnieju), aż do współczesnej wieloetnicznej reprezentacji. Świetna rzecz, która też po 2014 roku doczekała się osobnego suplementu, będącego idealnym zwieńczeniem tej historii.
Szczególnie zaś podobają stwierdzenia w rodzaju (parafrazując): „Zdobyte wicemistrzostwo świata nie powinno przysłonić kryzysu, jaki dotykał wówczas niemiecki futbol”. O rany, jakie to szczęście, że żadne wicemistrzostwo świata nigdy nie przykrywało kryzysu polskiego futbolu.
1 2 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

O miłości, owszem, o detektywach – niekoniecznie
Wojciech Gołąbowski

16 V 2024

Parker Pyne, Hercules Poirot, Harley Quin i pan Satterthwaite… Postacie znane miłośnikom twórczości Agaty Christie wracają na stronach wydanych oryginalnie w Wielkiej Brytanii w 1991 roku zbiorze „Detektywi w służbie miłości” – choć pod innym tytułem.

więcej »

Alchemia
Joanna Kapica-Curzytek

15 V 2024

„Rozbite lustro” to saga rodzinna, ale przede wszystkim proza o najwyższych walorach językowych i literackich.

więcej »

Przeżyj to jeszcze raz
Miłosz Cybowski

14 V 2024

Nagrodzona World Fantasy Award „Powtórka” Kena Grimwooda to klasyka gatunku i jedna z lepszych powieści wydanych w ramach serii „Wehikuł Czasu” wydawnictwa Rebis.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Vivat Academia, vivant cantatrices!
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Doskonały przepis na placek po bretańsku
— Zofia Marduła

Całkiem zwyczajny czarodziej
— Magdalena Kubasiewicz

Fantastyczne antologie: Podróże – część pierwsza
— Beatrycze Nowicka

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Co leży Pomiędzy?
— Magdalena Kubasiewicz

Tym razem wygrali Polacy
— Daniel Markiewicz

Życie współczesnego Charona
— Maciej Dzierżek

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Nie ma łatwych dróg
— Magdalena Kubasiewicz

Szpiedzy, smoki i różniczki
— Anna Nieznaj

Długa droga do Avalonu
— Zofia Marduła

Vivat Academia, vivant cantatrices!
— Anna Nieznaj

Kopiuj-wklej, nielegalna kaszanka i antypolskie spiski
— Beatrycze Nowicka

Doskonały przepis na placek po bretańsku
— Zofia Marduła

Całkiem zwyczajny czarodziej
— Magdalena Kubasiewicz

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Co leży Pomiędzy?
— Magdalena Kubasiewicz

Przeczytaj to jeszcze raz: Bliżej nas bale naszej wyobraźni
— Beatrycze Nowicka

Tegoż autora

Przeżyj to jeszcze raz
— Miłosz Cybowski

Po komiks marsz: Maj 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Sukcesy hodowcy drobiu
— Miłosz Cybowski

W krainie Wojennego Młota: Kwiecień 2024
— Miłosz Cybowski

Z filmu wyjęte: Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Krótko o komiksach: Zimno i do Wrót Baldura daleko
— Miłosz Cybowski

Z filmu wyjęte: Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Kraina bez gwiazd
— Marcin Osuch

Ten okrutny XX wiek: Budowle muszą runąć
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.