Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Przegląd fanzinów

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
„Miesięcznik” 134 i 135

Konrad Wągrowski

Przegląd fanzinów

„Miesięcznik” 134 i 135
Ilekroć wpada mi w ręce jakiś numer „Miesięcznika”, fanzinu Śląskiego Klubu Fantastyki, zastanawiam się dlaczego tak znakomity magazyn jest jedynie fanzinem. Tym razem były to numery 133 (marzec 2001) i 134 (kwiecień 2001), a w nich to wszystko, co decyduje o jakości „Miesięcznika”. Po pierwsze niebywale obszerny przegląd wydarzeń związanych z fantastyką na całym świecie - książki, filmy, seriale, gry, muzyka, nagrody, zgromadzone pieczołowicie przez Piotra W. Cholewę. Do tego recenzje - Janusz A. Urbanowicz pisze o serialu „Diuna" i komiksie „Straine”, Romuald Pawlak recenzuje (bardzo pochlebnie, ale nie to jest powodem moich zachwytów „Miesięcznikiem" :->) pierwszy numer papierowej „Framzety”, Iwona Gierasimiuk opisuje tegorocznego debiutanta - miesięcznik „Science Fiction”, January Weiner zachwyca się (i słusznie) „Przyczajonym tygrysem, ukrytym smokiem” Anga Lee. Oprócz tego, znajdujemy recenzje książkowe napisane przez Tadeusza Olszańskiego, Magdalenę Filar, Eryka Remiezowicza i Zuzankę Krzyżaniak. Przyznam, że lubię recenzje fanzinowe. Pisane są zwykle przez ludzi młodych, ale znających się na rzeczy, oczytanych, z wyrobionymi poglądami na fantastyczną literaturę. Recenzje ich są nie mniej fachowe niż zawodowych krytyków, a często bardziej szczere, gdyż recenzenci z poważniejszych pism, czasem, niestety, kierować mogą się sympatiami i antypatiami z małego, bądź co bądź, fantastycznego świata literackiego.
„Miesięcznik” to pismo fanowskie, nie może więc w nim zabraknąć relacji z imprez - tym razem m.in. Krakon 2001 i Elizjum - zlot weteranów. I znów - nie są to suche relacje, lecz teksty lekko napisane, wciągające, okraszone anegdotami. Przyjemna lektura, choć przypomina mi, ile tracę, nie jeżdżąc prawie na konwenty. Polecam „Z kapowniczka Achiki” - wybrane cytaty z imprez, spisane przez Agnieszkę Szady.
Kilka osobnych słów należy się felietonom Rafała A. Ziemkiewicza, który przeniósł swój cykl „RAZ prawą” z "Nowej Fantastyki” właśnie do „Miesięcznika”. Zwykle zaczynam od nich, bowiem RAZ, niezależnie od tego czy ma w moim mniemaniu rację, zawsze ma do powiedzenia coś ciekawego. Tym razem nie zostawia suchej nitki na zamieszczonej w "Feniksie” recenzji „Grombelardzkiej legendy” Feliksa W. Kresa autorstwa Różowej Luli, a także porusza problem braku poważnej krytycznej dyskusji nad fantastyką - ani nie ma chętnych do takiej dyskusji, ani nie ma pism, na łamach których mogłaby się ona odbyć. „Nowa Fantastyka” nie zamieści niczego, co nie jest zgodne z poglądami redakcji, a "Fenix” nie jest zainteresowany taką tematyką. Próbowano podjąć taką dyskusję na łamach fanzinu „Fantom”, ale umarła ona z braku zainteresowania potencjalnych autorów. Szkoda.
Reasumując, ostatnie „Miesięczniki” to znów mnóstwo interesującej lektury, zawartej w małych przecież zeszycikach. Na dodatek wydawanych w małym nakładzie i dostępnych jedynie dla członków Śląskiego Klubu Fantastyki. A szkoda, bardzo szkoda, bo moim zdaniem brakuje na polskim rynku pisma krytyczno-informacyjnego poświęconego fantastyce. Jego profil wyobrażałbym sobie dokładnie tak jak „Miesięcznika” - przegląd wydarzeń w świecie fantastyki, recenzje, krytyka, dyskusje oraz sprawy fandomowe. Na zachodzie takie magazyny istnieją („Locus”), może i w Polsce byłoby dla nich miejsce? Piotrze, co Ty na to?
Może warto spróbować?
Na szczęście „Miesięczniki” pojawiają się z ok. dwumiesięcznym opóźnieniem na sieci, dzięki czemu szersze grono czytelników może z nimi zapoznać. Szczerze zachęcam - znajdziecie je tutaj.
W tekście będącym wstępem do cyklu przeglądu fanzinów, zapowiedziałem recenzję „NOLa” - literackiego dodatku „Miesięcznika” ŚKF. Tak się jednak złożyło, że w międzyczasie pojawił się literacki dodatek do poznańskiego fanzinu „Inne planety” i stwierdziłem, że lepiej będzie opisać obydwa fanziny literackie razem. Ale później pojawił się drugi numer NOLa i szkoda go było pominąć. Recenzję całej trójki napiszę więc do następnej „Esensji”, o ile nie pojawi się jakiś nowy fanowski magazyn literacki…
koniec
1 czerwca 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.