Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Kilkanaście tysięcy linków...

Esensja.pl
Esensja.pl
Po wstukaniu w przeglądarkę słów „Lara Croft” lub „Tomb Raider” otrzymujemy kilkanaście tysięcy linków. Nie sposób opisać je wszystkie. Poniższe omówienie kilku najciekawszych – naszym zdaniem – stron jest dobrym początkiem na poznanie Lary w Internecie. Znajdziecie tam sporo zdjęć i informacji, a także masę odnośników do innych stron.

Marcin Lorek

Kilkanaście tysięcy linków...

Po wstukaniu w przeglądarkę słów „Lara Croft” lub „Tomb Raider” otrzymujemy kilkanaście tysięcy linków. Nie sposób opisać je wszystkie. Poniższe omówienie kilku najciekawszych – naszym zdaniem – stron jest dobrym początkiem na poznanie Lary w Internecie. Znajdziecie tam sporo zdjęć i informacji, a także masę odnośników do innych stron.
Oficjalna strona gier komputerowych z serii Tomb Raider. Już po zajrzeniu na pierwszą stronę widać, że ktoś się porządnie przykładał do wykonania tej witryny. Przygotowana jest ona w kilku wersjach językowych oraz w wersji z wykorzystaniem techniki Macromedia Flash, a także w html. Po wybraniu odpowiedniej wersji docieramy wreszcie do „sedna sprawy”, czyli do informacji o grach. O ile grafice i wyglądowi strony zarówno w wersji Flash jak i tradycyjnej nie można absolutnie nic zarzucić (grafika jest zarówno piękna jak i dość praktycznie przemyślana), o tyle jeśli chodzi o zawartość informacyjną strony, szybko rzuca się w oczy, że niezbyt wiele tu tego jest. Same standardowe prezentacje produktów, jakimi są gry. Krótki opis, kilka screenów, możliwość ściągnięcia wersji demo. Do tego trochę informacji prasowych oraz linki do kilku innych miejsc w sieci związanych z Larą (m.in. do oficjalnej strony filmu fabularnego). I to w zasadzie tyle… Zdecydowanie, jak to często bywa w przypadku oficjalnych witryn, tu również znacznie większą wagę przyłożono najwyraźniej do oprawy wizualnej strony niż do jej zawartości.
Oficjalna strona filmu „Lara Croft: Tomb Raider”, podobnie jak oficjalna witryna gier, również przygotowana została w kilku wersjach językowych i wersji Flash (przygotowanej dla różnych szybkości połączenia) oraz tradycyjnej. Ponadto stronę tą również cechuje niezwykła dbałość o szatę graficzną. Witryna zwiera praktycznie wszystkie informacje dotyczące filmu. Od wprowadzenia fabuły, poprzez listę producentów i aktorów, aż do wywiadów z twórcami. Nie mogło oczywiście zabraknąć możliwości obejrzenia trailerów filmu, które dostępne są w wersjach dla odtwarzacza QuickTime, Real Player oraz Windows Media. Ponadto można stąd przejść do webringu Lary Croft oraz pobrać różne drobiazgi związane z filmem (tapety, screen saver itp.).
Są też aktualne informacje dotyczące filmu oraz chat. Ogólnie rzecz biorąc – moim zdaniem witryna ta została zdecydowanie lepiej przygotowana niż oficjalna strona gier i naprawdę warto tu zajrzeć.
Oficjalna strona producenta gier z cyklu Tomb Raider. Tradycyjnie już – strona wykonana w różnych wersjach językowych. Profesjonalna i bardzo obszerna prezentacja wszystkich gier wydawanych aktualnie przez Eidos Interactive, wśród nich oczywiście również Tomb Raider. Strona bardzo profesjonalna i ciekawa. Jej jedyną „wadą” jest to, że oprócz Lary Croft wiele uwagi poświęcono zupełnie innym grom ;-).
Polska strona o Tomb Raider zawiera chyba dosłownie wszystko, co na ten temat można powiedzieć. Dość ciekawa wizualnie strona, o popularnym ostatnio wyglądzie „portalowym”, prezentuje wszelkie informacje, które w jakikolwiek sposób są powiązane z Larą Croft. Oczywiście znaczną część witryny zajmują dokładne, ba, nawet niesamowicie szczegółowe opisy wszystkich wydanych gier z cyklu Tomb Raider. Można tu dowiedzieć się wszystkiego o tych grach – począwszy od recenzji, przez dane techniczne, aż do dokładnych opisów sposobu gry. Oczywiście świat Lary Croft to obecnie coś znacznie więcej niż tylko gry komputerowe. Dlatego na stronie nie zabrakło też informacji o filmie fabularnym z Angeliną Jolie czy też o komiksach z Larą. Ponadto można tu znaleźć zbiór informacji prasowych związanych z tematem (m.in. recenzje gier z różnych czasopism branżowych) i najświeższe newsy z Polski i świata. Poza tym internauta znajdzie tu liczne konkursy, screeny z gier, wywiady z twórcami gry i innymi osobami związanymi z Larą Croft oraz ogromny dział „Download”. Dla osób, którym ta zawartość nie wystarcza, autorzy strony pomyśleli o sporym zbiorze linków tematycznych. Krótko mówiąc – odwiedzenie tej witryny to chyba obowiązek każdego polskiego fana Tomb Raider! Polecam!
Serwis „TombManiak” to kolejna polska strona, również poświęcona wszystkiemu co jest związane z pojęciem „Tomb Raider”. Podobnie jak w poprzednim przypadku, witryna ta oferuje ogrom informacji na temat Lary Croft. Bardzo trudno jest stwierdzić, czy TombManiak zawiera więcej, czy mniej informacji niż wyżej opisana strona. Znaczniej prościej jest stwierdzić, że serwis ten również zasługuje na to, żeby polecić go każdemu fanowi serii „Tomb Raider"!
Jeszcze jedna polska witryna o Tomb Raider. Tym razem autor strony skupił się głównie na prezentacji grafik (zdjęcia, rysunki, screeny) związanych z Larą Croft. Internauta nie znajdzie tu na przykład zbyt szczegółowych informacji na temat gier. Na uwagę zasługuje dział newsów oraz dział poświęcony filmowi. Znajduje się tu również spora kolekcja tapet na pulpit Windows. Szata graficzna strony jest bardzo ciekawa i atrakcyjna, jednak opóźnia niestety czas ładowania, co należy uznać za poważną wadę.
Serwis w języku angielskim, którego celem jest udostępnienie fanom miejsca dla dyskusji związanych z „Tomb Raider”. Można tu więc porozmawiać o czymkolwiek co wiąże się z Larą Croft, poprosić ludzi o pomoc czy też zaprezentować tu swoją twórczość z zakresu fan-fiction.
„The Croft Times” to anglojęzyczny serwis informacyjny o Tomb Raider. Zawartość witryny zbliżona jest do tego, co można znaleźć na polskich witrynach o tej tematyce jak np. www.traider.pl czy TombManiak. Krótko mówiąc – doskonałe uzupełnienie do informacji prezentowanych na oficjalnych stronach Tomb Raider.
koniec
1 sierpnia 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Od Lukrecji Borgii do bitew kosmicznych
Agnieszka ‘Achika’ Szady

1 XII 2023

Czy Magda Kozak była pierwszą Polką w stanie nieważkości? Ilu mężów zabiła Lukrecja Borgia? Kto pomógł bojownikom Bundu w starciu z carską policją? I wreszcie zdjęcie jakiego tajemniczego przedmiotu pokazywał Andrzej Pilipiuk? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższej relacji z lubelskiego konwentu StarFest.

więcej »

Razem: Odcinek 3: Inspirująca Praktyczna Pani
Radosław Owczarek

16 XI 2023

Długie kolejki, brak podstawowych towarów, sklepowe pustki oraz ograniczone dostawy produktów. Taki obraz PRL-u pojawia się najczęściej w narracjach dotyczących tamtych czasów. Jednak obywatele Polski Ludowej jakoś sobie radzą. Co tydzień w Teleranku Pan „Zrób to sam” pokazuje, że z niczego można stworzyć coś nowego i użytecznego. W roku 1976 startuje rubryka „Praktycznej Pani”. A o tym, od czego ona się zaczęła i co w tym wszystkim zmalował Tadeusz Baranowski, dowiecie się z poniższego tekstu.

więcej »

Transformersy w krainie kucyków?
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 XI 2023

34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywał się w kompleksie sportowym zwanym Atlas Arena, w dwóch budynkach: w jednym targi i program, w drugim gry planszowe, zaś pomiędzy nimi kilkanaście żarciowozów z bardzo smacznym, aczkolwiek nieco drogim pożywieniem. Program był interesujący, a wystawców tylu, że na obejrzenie wszystkich stoisk należało poświęcić co najmniej dwie godziny.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Z tego cyklu

Recepta sukcesu
— Bartosz Kotarba

Komputerowy fenomen
— Bartosz Kotarba

Dobre strony filmu
— Artur Długosz

Dwa minusy to nie zawsze plus
— Artur Długosz

Lara niezdara
— Eryk Remiezowicz

Od zera do bohatera. A właściwie od zera i jedynki.
— Paweł Nurzyński

Okładki serii
— Esensja

Seria komiksowa
— Tomasz Sidorkiewicz

Manifestacje Lary Croft
— Paweł Nurzyński

Tegoż autora

Prima Aprilis w Mirmiłowie
— Marcin Lorek

LXG: Superbohaterowie końca XIX wieku
— Marcin Lorek

Bohater w czerni i bieli
— Marcin Lorek

Wojna z perspektywy
— Marcin Herman, Marcin Lorek

Krótko o komiksach: Sierpień 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Bartosz Jeziorski, Marcin Lorek, Piotr Niemkiewicz, Tomasz Sidorkiewicz

Sylwetka postaci: W sieci pająka
— Marcin Lorek

Motyl przebity szpilką
— Marcin Herman, Marcin Lorek

Raj dla nieumarłych
— Marcin Lorek

Wakacyjna rozrywka
— Marcin Lorek

Dwa oblicza duetu Adler/Piątkowski
— Marcin Lorek

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.