Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 czerwca 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Popkuriozum III kwartału 2008 – nominacje

Esensja.pl
Esensja.pl
Zapraszamy do kolejnej edycji naszych antynagród za najbardziej kuriozalne teksty prasowe (i nie tylko) dotyczące kultury popularnej. Tym razem przedstawiamy Wam 5 nominacji za III kwartał 2008 i zachęcamy do typowania zwycięzcy.

Esensja

Popkuriozum III kwartału 2008 – nominacje

Zapraszamy do kolejnej edycji naszych antynagród za najbardziej kuriozalne teksty prasowe (i nie tylko) dotyczące kultury popularnej. Tym razem przedstawiamy Wam 5 nominacji za III kwartał 2008 i zachęcamy do typowania zwycięzcy.
Przypominamy zasady antynagrody „Popkuriozum”:
  1. Nagrody przyznajemy co kwartał.
  2. My nominujemy – ale to wy wybieracie! Zawsze będziemy mieli na kogo zwalić gniew „nagrodzonych” publicystów i dziennikarzy.
  3. Jedynym miejscem, w którym można zgłaszać Wasze (i nasze) propozycje do nominacji, jest Forum Esensji (kategoria: Popkuriozum).
Oto nominacje za III kwartał 2008 roku:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
1. Redakcja „Gazety Wyborczej” – nominacja zbiorowa. Za szereg zabawnych i mniej zabawnych błędów, które w tym okresie pojawiły się w dodatkach „Co jest grane” i „Gazeta Telewizyjna”
„Co jest grane”:
a. Recenzja „Wojen klonów” (Paweł Mossakowski):
Nie lepiej jest z fabułą. „Wojny Klonów” rozgrywają się gdzieś pomiędzy drugim a trzecim epizodem „Gwiezdnych wojen”. Republika wciąż walczy z niecnymi Separatystami, w związku z tym armia Klonów (nasi) przetacza się po ekranie na przemian z armią niedorozwiniętych umysłowo Druidów (nie nasi).
O rany. Wyobraziliśmy sobie armię Panoramiksów (z „Asteriksa”) szturmujących pozycje Rycerzy Jedi i spadliśmy z krzesła. Niedorozwiniętych umysłowo Panoramiksów, oczywiście. Warto wspomnieć, że „Gazeta” jest konsekwentna – w 1999 roku w recenzji „Mrocznego widma” również byli Druidzi. Nie podejrzewamy jednakowoż Pawła Mossakowskiego o taki błąd, sądzimy, że droidów na druidów poprawił mu redaktor tekstu.
b. Recenzja „Z Archiwum X: Chcę wierzyć” (Paweł Mossakowski)
Agenci Muldner (Duchovny) i Scully (Anderson) znów jednoczą siły, choć wcale się do tego nie kwapią i choć oboje znajdują się już właściwie poza służbą. (…)Muldner i Scully wciąż mają się ku sobie.
Muldner? I to dwa razy? Nikt tego nie zauważył? Poza tym nie „mają się ku sobie”, tylko po prostu „są parą”.
„Gazeta Telewizyjna”:
c. Opis filmu „Kosmiczne jaja”:
Imperium chce ukraść powietrze z planety Kosmojaja (…)
To Kosmojajo jest właściwie odpowiednikiem Imperium, a chce ukraść powietrze z planety Druidia.
d. Opis filmu „Zemsta Sithów”:
Waleczni rycerze Jedi wracają z odbitym (w „Ataku Klonów”) kanclerzem (…)
Niezupełnie. Oni dopiero w „Zemście Sithów” (na początku) go odbijają, w „Ataku klonów” nie ma mowy nawet jeszcze o porwaniu.
W sumie (może poza Druidami) nie ma tu nic, co samodzielnie kwalifikowałoby się na wyraźne popkuriozum, ale gdy zbierze się wszystko do kupy, reprezentacja jest całkiem silna.
2. Artykuł z Polityki 32/2008 Tomasza Zalewskiego „Batman jest zmęczony”
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Aby zwiększyć efekt realizmu, twórcy dopisali mu (Jokerowi) biografię – koszmarne dzieciństwo w patologicznej rodzinie.
Na ekranie widocznie działo się zbyt dużo i recenzent przeoczył historię Jokera.
Ledger (…) przedawkował środki nasenne i narkotyki.
Skoro autor ma takie sensacyjne wiadomości, może powinien to gdzieś zgłosić?
Aluzje są czytelne – Gotham to Bagdad (…) Sam Nolan nie broni się przed interpretacją swego filmu przez pryzmat współczesnych niepokojów i dylematów, a nawet polityki. (…) Batman to niezrozumiany przez ogół bohater, który w obliczu absolutnego, nihilistycznego stosuje nadzwyczajne środki – przemoc, tortury, inwigilację. Zupełnie jak George W. Bush. Nawet linia skrzydeł człowieka-nietoperza (…) układa się w literę „W”.
Komentarz nie jest potrzebny – tekst sam się broni.
3. Opis dystrybutora filmu „Wyspy Nim”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Po raz kolejny sam dystrybutor się popisuje, opisując zupełnie inny film niż ten wprowadzany do kin. I nie wiadomo, czy to jest gafa, głupota czy chęć sprzedania filmu w popularnym opakowaniu? Tym razem chodzi o opis „Wyspy Nim”:
Wyspa Nim to bardzo specyficzna wyspa, której prawa stanowione są przez wyobraźnię pewnej dziewczynki. Bohaterka zafascynowana jest książkami opowiadającymi o wielkim poszukiwaczu przygód – Alexie Roverze. Pewnego dnia ojciec Nim w tajemniczych okolicznościach znika po wypłynięciu w morze swoją łodzią i osamotniona dziewczynka stara się skontaktować ze światem w poszukiwaniu pomocy. Zamiast tego udaje jej się nawiązać kontakt z autorką swojej ulubionej książki. Teraz wspólnie przy użyciu sprytu i odwagi Alexa Rovera będą musiały stawić czoła magicznej wyspie.
Po kolei:
Wyspa jak wyspa, bardzo ładna i rajska, ale zupełnie normalna; marzenia dziewczynki są wizualizowane przez twórców filmu, ale w filmowej rzeczywistości pozostają tylko marzeniami i zupełnie nie wpływają na „prawa specyficznej wyspy”.
Ojciec nie znika w tajemniczych okolicznościach, tylko psuje mu się jacht z powodu zwykłej, najzwyklejszej burzy.
Dziewczynka z nikim się nie stara skontaktować, to Alex Rover pierwszy kontaktuje się z nią, a później – i tylko dlatego, że to jest akurat on, ulubiony bohater – dziewczynka prosi go o pomoc (i dopiero wtedy, gdy na wyspę przypływają piraci, a nie dlatego, że została sama – jest bardzo samodzielna).
„Zamiast tego"? A kontakt z autorką to nie jest kontakt ze światem? Poza tym dziewczynka nie wie, że kontaktuje się z autorką, myśli, że z samym Aleksem.
Wcale nie wspólnie i wcale nie przy użyciu sprytu Rovera, bo 1) Rover-bohater nie istnieje, jest tylko wytworem wyobraźni, 2) Rover-pisarka jest ogarniętą fobiami niezaradną kobietą i to akurat ją trzeba ratować.
I na koniec: na tej wyspie nie ma nic magicznego.
4. Wrześniowy „Film” (9/08), dział „W centrum uwagi”
6 września po raz pierwszy odbędzie się Orange Warsaw Festival – na dwóch scenach w centrum stolicy międzynarodowe gwiazdy, m.in. Kelly Rowland, Wyclef Jean.
Owszem, informacja jest prawdziwa, tyle że obok umieszczono foty Kelly Rowland i… Ushera. Że to Murzyn i to Murzyn, to niby nikt się kapnie?
5. Gitarzysta Robert Plant w „Kulturze” (dodatek do „Dziennika”)
32-letni muzyk z El Paso [Omar Rodriguez-Lopez] uznawany jest obecnie za jednego z najbardziej twórczych i poszukujących gitarzystów obok takich legend jak *Robert Plant* czy Robert Fripp.
Robert Plant legendą gitary? Arcyciekawe…
• • •
Zagłosuj na najlepszego Twoim zdaniem kandydata do Popkuriozum III kwartału 2008 TUTAJ.
Czytaj TUTAJ inne propozycje do Popkuriozum, a swoje znaleziska na IV kwartał zgłaszaj TUTAJ.
koniec
30 października 2008

Komentarze

09 III 2010   20:39:22

Ostatnie kuriozum dotyczace Mrocznego Rycerza - spadlem z krzesla. Genialne.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wilcze jagody niosą śmierć
Sebastian Chosiński

25 VI 2024

Barbarę Gordon zna każdy szanujący się wielbiciel peerelowskich „powieści milicyjnych”. Augusta Kowalczyka – aktora i reżysera (teatralnego) – każdy, kto ma jako takie pojęcie o polskiej sztuce filmowej poprzednich dekad. Ona napisała „Filiżankę czarnej kawy”, on natomiast podjął się wyreżyserowania na jej podstawie spektaklu na potrzeby telewizyjnego Teatru Sensacji „Kobra”. Efekt – świetny!

więcej »

Z filmu wyjęte: Walka o duszę
Jarosław Loretz

24 VI 2024

Dzisiaj proponuję trzeci i ostatni kadr z nakręconego w 1982 roku w Hong Kongu filmu "To Hell with Devil". I jeśli poprzednie dwa kadry dotyczyły przerośniętych siekaczy (mocowanych do dolnej bądź górnej szczęki aktora), to ten prezentuje niebanalną wyobraźnię scenarzysty i ogólnie ekipy realizatorskiej. Otóż bowiem finałowe starcie między diabłem i księdzem zrealizowano w konwencji… gry na (...)

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Czy dojdzie do trzeciego morderstwa?
Sebastian Chosiński

18 VI 2024

Nazwisko Francisa Durbridge’a przez długie lata było gwarancją sukcesu artystycznego. Nic więc dziwnego, że po dzieła brytyjskiego pisarza i scenarzysty współpracującego z BBC sięgali twórcy teatralni i telewizyjni w całej Europie. Polska Ludowa nie była wyjątkiem. Reżyser Jan Bratkowski, który jako pierwszy zmierzył się z literacką wyobraźnią twórcy z Wysp, na dobry początek wybrał „Szal”. I trafił idealnie!

więcej »

Polecamy

Walka o duszę

Z filmu wyjęte:

Walka o duszę
— Jarosław Loretz

Gryzoń z Piekła rodem
— Jarosław Loretz

Grunt to solidne kły
— Jarosław Loretz

Jaki budżet, taka kwatera główna
— Jarosław Loretz

Zimny doping
— Jarosław Loretz

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Mandalorian. Odcinek 8: Niańczyć i chronić
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 7: Człowiek honoru
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 6: Żadnych pytań
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 5: Powrót do przeszłości
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 4: Dwójka wspaniałych
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 3: Tak każe obyczaj
— Kamil Witek

Mandalorian. Odcinek 2: Broń to część mojej religii
— Kamil Witek

Mandalorian, Odcinek 1: Bez hełmu byłoby łatwiej
— Kamil Witek

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.