Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Sylwetka autora: Neil Gaiman

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Tomasz Sidorkiewicz

Sylwetka autora: Neil Gaiman

Books of Magic #1
Books of Magic #1
Zachęcony popularnością miniserii „Black Orchid”, autor wyruszył w jeszcze jedną podróż po świecie DC. Tym razem, zamiast po okolicach roślinnych, udał się, wraz ze swoim nowym bohaterem na wycieczkę po świecie Magii. Miniseria „Books of Magic” opowiadała o młodym chłopcu - Timothym Hunterze - który dowiaduje się, że zostanie największym magiem na Ziemi. Oczywiście do tego droga jeszcze daleka, ale na początek kilku magów decyduje oprowadzić przyszłego Mistrza po magicznych krainach (wraz z nim zwiedzamy między innymi Piekło, krainę Faeire oraz zaglądamy na koniec wszechświata). Miniseria ta dała początek miesięcznikowi o podobnym tytule, a także jego kontynuacjom („Books of Faerie”, „Names of Magic” oraz „Hunter: The Age of Magic”), z których żadna jednak już przez Gaimana pisana nie była. W tym samym świecie, w którym żyje Tim Hunter, toczy się jedyne crossover, w jakie zamieszany był Neil Gaiman: The Children’s Crusade.
Stardust
Stardust
Bohaterowie komiksów „Swamp Thing”, „Black Orchid”, „Doom Patrol”, „Animal Man”, dwaj ’martwi’ (Śmierć pozwoliła im żyć, gdy „nadszedł ich czas”) chłopcy z kart Sandmana oraz Timothy uwikłani zostają w dziwną intrygę rogrywającą się na łamach kilku specjalnych wydań komiksów.
Do świata Fearie zawitał Gaiman raz jeszcze - przy okazji powieści ilustrowanej (tekst z dużą liczbą ilustracji) przez Charlesa Vessa zatytułowanej ’Stardust’ - powieści o podróży pewnego chłopca w poszukiwaniu spadającej gwiazdy. Książka ta (nagrodzona w 1999 roku Mythopoeic Award) - w wersji bez ilustracji - pojawiła się na naszych półkach nakładem wydawnictwa Mag.
Graphic Novel
Zajrzyjmy na chwilę do wstępu do „Nigdziebądź”.
„[…] Wziął się Gaiman za tzw. graphic novels - książki i albumy będące wynikiem współpracy pisarzy i grafików. Encyklopedie i poświęcone SF opracowania fachowe definiują graphic novel jako, cytuję, self-contained narrrative in comics-book form, czyli w wolnym tłumaczeniu: samoistna narracja w postaci komiksu. Definicja iście bardziej skomplikowana niż rzecz sama. Mówmy zatem „powieść graficzna” i umówmy się, że wszyscy wiemy o co chodzi. […]”
Tyle Andrzej Sapkowski i jego definicje.
Oto co do powiedzenia na temat tzw. powieści graficznych ma Neil Gaiman:
Legend of a Green Flame
Legend of a Green Flame
„Pewnego razu, na przyjęciu w Londynie, zagadałem się z pewnym znanym redaktorem działu recenzji z jednej z większych londyńskich gazet. Rozmawiało nam się miło i sympatycznie, aż do czasu, gdy spytał mnie, jak zarabiam na życie. „Piszę komiksy”, odpowiedziałem, i od razu zauważyłem, jak zainteresowanie redaktora maleje, tak, jakby moja profesja była czymś niegodnym jego uwagi. Jednak z uprzejmości zdecydował się on kontynuować naszą rozmowę, „Ach tak? A jakie komiksy napisałeś?”, wymieniłem więc kilka z moich tytułów, a on potakiwał przy nich głową. Moją wypowiedź zakończyłem tak: „Napisałem też coś takiego jak „Sandman"”. W tym momencie mój rozmówca ucieszył się i powiedział „Hej, poczekaj. Wiem, kim jesteś. Jesteś Neil Gaiman!”. Przyznałem, że to ja. „Mój Boże, ty nie piszesz komiksów”, powiedział redaktor, „Ty piszesz powieści graficzne!”. Chciał, jak przypuszczam, sprawić mi komplement. Ale ja, nagle, poczułem się jak ktoś, kto został poinformowany, że tak naprawdę nie jest prostytutką, ale damą do towarzystwa. Redaktor z pewnością słyszał pozytywne rzeczy na temat Sandmana, ale był tak przekonany, że komiksy są dla dzieci, że nie mógł poradzić sobie z faktem, że może istnieć coś dobrego w tej formie. Musiał umieścić Sandmana w szufladce z tytułem, który nadałby mu więcej szacunku.”
Od siebie mogę dodać, że termin graphic novel istnieje na rynku komiksowym. Standardową i najczęściej przyjętą formą publikacji opowieści obrazkowych w Ameryce jest forma zeszytu. 32 lub 48 stronicowy periodyk. Z reguły 22 do 24 stronic komiksu plus reklamy, strony klubowe, korespondencja czytelników itp. Większe historie, takie, które są istotne dla fabuły cyklu, lub zostały dobrze przyjęte przez czytelników, trafiają z czasem na rynek księgarski w formie albumów zawierających po kilka, czasami kilkanaście standardowych zeszytów. To paperbacki.
Czasem jednak zdarza się komiks, który nie pasuje do formuły miesięcznika. Jest zbyt obszerny na standardowe dwadzieścia parę stron. Wtedy taki komiks wydawany jest od razu w formie albumu. Klejony grzbiet, czasami twarda okładka, lepszy papier. Powieść graficzna. Komiks o większej ilości stron, stworzony przez autorów w pierwotnie takiej formie. Nigdy wcześniej nie wydany w formie odcinkowej. „Batman: Arkham Asylum”. „Sin City: Family Values”. „The Mystery Play”. To powieści graficzne.
Opowieści z Sandmanem powieściami graficznymi (ani - jak chciałby redaktor prowadzący galerię w „Nowej Fantastyce” - magazynami) nie są. To komiksy. Dobre komiksy.
Sandman Library
1.Sandman: Preludes and Nocturnes
2.Sandman: The Doll’s House
3.Sandman: Dream Country
4.Sandman: Season of Mists
5.Sandman: A Game of You
6.Sandman: Fables and Reflections
7.Sandman: Brief Lives
8.Sandman: Worlds’ End
9.Sandman: The Kindly Ones
10.Sandman: The Wake
 Sandman: The Dream Hunters
 Death: The Time of Your Life
 Death: The Hight Cost of Living
 Sandman: Dust Covers
Neil Gaiman w Polsce
Opowiadania:
Staw ze złotymi rybami i inne opowiadaniaThe Goldfish Pool and other StoriesPoza wyobraźnią - opowieści Davida Copperfielda (Rebis, 1998)
Prezent ślubnyThe Wedding PresentNowa Fantastyka 11/1998
RycerskośćChivalryNowa Fantastyka 12/1998
Trolowy mostTroll BridgeFenix 4/2001
CenaThe PriceFenix 4/2001
Morderstwa i tajemniceMurder MysteriesFenix 4/2001
Szkło, śnieg i jabłkaSnow, Glass and ApplesMagia i Miecz 5/2001 (fragm.)
Powieści:
Dobry Omen (współautor: Terry Prachett)Good Omens - The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, WitchPrószyński i S-ka (pierwsze wydanie w CIA Books)
NigdziebądźNeverwhereMag 2001
StardustStardustMag 2001
Scenariusze komiksowe:
A Black and White World rys. Simon BisleyBatman: Black and White TM-Semic Wydanie Specjane 1/97
Angela rys. Todd McFarlaneSpawn 5/97TM-Semic 1997
W sieci - opowiadania:
Tales in the Sand (Sandman #9)
The Goliath (Matrix Story)
Snow, Glass and Apples
W sieci - strony:
Sandman Archivesgaleria okładek i fragmenty komiksów
Neil Gaimanoficjalna strona autora
Sandman Annotationsprzypisy do Sandmana
Sandman - Eternal Dreamingstrona fanowska
Heart of the Dreamingstrona fanowska
The Dreamingstrona Neila Gaimana
koniec
« 1 2 3
1 września 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Ambasadorka pokoju
Marcin Knyszyński

19 V 2024

Sporo już pisałem o Batmanie i Supermanie, przyszła więc w końcu pora wspomnieć o „tej trzeciej”. Księżniczka Diana, alias Wonder Woman, to najważniejsza kobieca postać w DC Comics, z tradycją sięgającą aż do roku 1941 – trzy lata po Kryptończyku i dwa lata po mrocznym rycerzu pojawia się ona, wojowniczka z Rajskiej Wyspy i jej ambasadorka w świecie ludzi. Sześćdziesiąt trzy lata po debiucie bohaterki, niejaki Greg Rucka rozpoczął jeden z najlepszych okresów w jej komiksowym życiu – całość jego (...)

więcej »

Po komiks marsz: Maj 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 V 2024

Końcówka maja to oczywiście Komiksowa Warszawa i to wydarzenie widać bardzo dobrze w zapowiedziach premier wydawców. Premier szykuje się bardzo dużo, poniżej zwracamy uwagę na część z nich.

więcej »

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Polecamy

Ambasadorka pokoju

Niekoniecznie jasno pisane:

Ambasadorka pokoju
— Marcin Knyszyński

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Kwiecień 2014
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka Szady

Urban legend
— Daniel Markiewicz

Cokolwiek
— Michał Młotek

Tegoż twórcy

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Bogowie też lubią iluzję
— Dominika Cirocka

Dymu dużo, ognia mniej
— Beatrycze Nowicka

Przeczytaj to jeszcze raz: Sztuczka z monetami
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Wrzesień 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek

Esensja czyta: Kwiecień 2014
— Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka Szady

Tegoż autora

Potrawka z napletka
— Tomasz Sidorkiewicz

Demony nie umierają
— Tomasz Sidorkiewicz

Wilkołaki i Magiczne Rękawice
— Tomasz Sidorkiewicz

Steamfantasy
— Tomasz Sidorkiewicz

Wszyscy zostaniecie nababieni
— Tomasz Sidorkiewicz

A krew demonów jest nadal zielona
— Tomasz Sidorkiewicz

Veni. Vidi. I co dalej?
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix #17
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix #15
— Tomasz Kontny, Tomasz Sidorkiewicz

DC Comics w październiku
— Tomasz Sidorkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.