Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

W czerwcu:
2. – Ken Kelly, amerykański grafik i malarz specjalizujący się w heroic fantasy, bratanek żony Franka Frazetty. To on zacementował wygląd Conana jako półnagiego siłacza, ale najbardziej znany był z okładek płyt dla zespołów Kiss („Destroyer” i „Love Gun”), Rainbow („Rising”), a przede wszystkim Manowar („Fighting the World”, „Kings of Metal”, „The Triumph of Steel”, „Louder than Hell”, „Gods of War” i „The Lord of Steel”).
3. – Ann Turner Cook, amerykańska nauczycielka, której twarz z okresu niemowlęctwa niemal od stu lat firmuje produkty koncernu Gerber.
4. – George Lamming, barbadoski pisarz, eseista i poeta, uniwersytecki wykładowca w wielu krajach. Autor 6 powieści, w tym słynnego debiutu „In the Castle of My Skin”, będącego na wpół autobiograficzną opowieścią o dzieciństwie na Barbadosie, oraz fantastycznej „Natives of My Person”, której akcja rozgrywa się w wyimaginowanym świecie przypominającym XIX-wieczną Ziemię, podzielonym między dwa mocarstwa: Antarktydę i Królestwo Wapiennego Kamienia. W Polsce ukazało się jedno jego opowiadanie w antologii „Opowiadania z Wysp Karaibskich”.
9. – Julee Cruise, amerykańska piosenkarka i aktorka, która wdarła się na panteon światowej muzyki wykonując utwór „Falling”, czyli motyw przewodni serialu „Miasteczko Twin Peaks”.
17. – Jean-Louis Trintignant, francuski aktor, reżyser, scenarzysta i producent, który grał u największych francuskich reżyserów, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia („Człowiek, który kłamie”), nagrodę w Cannes („Z”) i Césara („Miłość”; za „Trzy kolory. Czerwony” miał nominację), a do tego nakręcił przeuroczo groteskową komedię kryminalną „Dobrze wypełniony dzień”.
20. – Janusz Kępski, kompozytor, pianista i aranżer. Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Stan Borys, Stenia Kozłowska, Jerzy Połomski, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Partita czy Filipinki.
23. – Massimo Morante, włoski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel grupy Goblin, z którą stworzył jedne z bardziej niepokojących ścieżek dźwiękowych w historii kina – do „Głębokiej czerwieni”, „Odgłosów” i „Ciemności” Dario Argento oraz do „Świtu żywych trupów” George’a A. Romero.
23. – Jurij Szatunow, rosyjski piosenkarz, który największe sukcesy odnosił jako wokalista boysbandu „Łaskowyj Maj”, z którym śpiewał (on i jego kilku dublerów) między innymi królujące swego czasu w naszych dyskotekach „Biełyje rozy”. Cztery miesiące później, 7 listopada, zmarł również założyciel zespołu i kompozytor, Siergiej Kuzniecow.
27. – Joseph Turkel, amerykański aktor specjalizujący się w drugoplanowych rolach charakterystycznych. Zagrał m.in. Tiny’ego w „Zabójstwie” Kubricka, szeregowca Pierre’a Arnauda w „Ścieżkach chwały”, Paxtona Warnera w „Ciemnej stronie Księżyca”, ale przede pamiętany jest z ról barmana Lloyda w „Lśnieniu” oraz Eldona Tyrella w „Łowcy androidów”.
28. – Cüneyt Arkın, w rzeczywistości Fahrettin Cüreklibatır. Turecki aktor, reżyser i scenarzysta, poza Turcją postrzegany jako tytan kina kiczu i obciachu. Zagrał w blisko trzystu filmach i serialach, spośród których najbardziej chyba znanym na świecie jest „Dünyayı Kurtaran Adam”, czyli „Tureckie Gwiezdne Wojny” – film wypchany po brzegi scenami, dźwiękami i muzyką rżniętymi żywcem z „Gwiezdnych Wojen”, „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, „Flasha Gordona” czy serialu „Battlestar Galactica”.
29. – Sonny Barger, amerykański motocyklista, który doprowadził do zrzeszenia się rozsianych po USA stowarzyszeń w potężny klub motocyklowy Hells Angels. Uważany był za nieformalnego prezydenta klubu.
koniec
« 1 2 3
9 lutego 2023

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Po komiks marsz: Maj 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 V 2024

Końcówka maja to oczywiście Komiksowa Warszawa i to wydarzenie widać bardzo dobrze w zapowiedziach premier wydawców. Premier szykuje się bardzo dużo, poniżej zwracamy uwagę na część z nich.

więcej »

Niedzielny krytyk komiksów: Śrubełek? Głowadzik?
Marcin Osuch

28 IV 2024

Każdy smok ma swój słaby punkt ukryty pod którąś z łusek. Tak było ze Smaugiem z „Hobbita”, tak było też ze smokiem z przygód Jonki, Jonka i Kleksa. A że w przypadku tego drugiego chodziło o wentyl do pompki? Na tym polegał urok komiksów Szarloty Pawel.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Jedenaście lat Sodomy
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Większość komiksów Alejandro Jodorowsky’ego to całkowita fikcja i niczym nieskrępowana, rozbuchana fantastyka. Tym razem jednak zajmiemy się jednym z jego komiksów historycznych albo może „historycznych” – fabuła czteroczęściowej serii „Borgia” oparta jest bowiem na faktycznych postaciach i wydarzeniach, ale potraktowanych z dość dużą dezynwolturą.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.