Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

50 książek, które wstrząsną Gwiazdką

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Esensja

50 książek, które wstrząsną Gwiazdką

Dla ciekawych świata
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Język baklawy” jest spojrzeniem na arabski świat, jego kulturę, a przede wszystkim kuchnię, bo tam jedzeniu nadaje się znaczenie, jakiego u nas zapewne nigdy nie miało. To też kawał świetnej, autobiograficznej prozy stawiającej niezwykle ważne pytania: o istotę naszej tożsamości, wagę więzi rodzinnych, patriotyzm (zupełnie inny od polskiego), przywiązanie do ziemi, okraszonej niezwykłymi kulinarnymi wspomnieniami. Diana Abu-Jaber pisze z humorem i swadą, z czułością dla swoich bohaterów, a przy tym niezwykle lirycznie, dając nam rzadką możliwość wglądu w dusze ludzi zagubionych na stykach totalnie różnych kultur.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Korea Południowa od zawsze była wyróżniającą się plamką na mapie Azji – czy to jako polityczna wysepka proamerykańskiego „pierwszego świata”, geograficznie sąsiadująca z komunistycznymi potęgami świata „drugiego” i biedotą „trzeciego”, czy jako jeden z czterech niewielkich, ale wyjątkowo prężnych „azjatyckich tygrysów”. Dziś tę wyjątkowość utrzymuje, a Polska na jej tle wciąż może wyglądać jak kraj stojący o jeden „świat” niżej. „Korea szerokopasmowa” to ciekawe spojrzenie na współczesną Koreę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojtek Orliński ponownie, po „Ameryka nie istnieje” przenosi sie do USA, by tym razem przemierzyć Stany szlakiem najsłynniejszej, opiewanej w piosenkach, opisywanej w książkach drogi. Oczywiście nie będzie to przewodnik, a przynajmniej nie tylko przewodnik – opowieść o „Route 66” to jednocześnie kawał historii Stanów Zjednoczonych, zbiór obserwacji społecznych, anegdot i spojrzenia na Amerykę przez pryzmat opisującej ją popkultury.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Historia odysei Hugh Thomsona przez Meksyk i Belize pochłania całkowicie i przenosi do czasów, gdy zaczytywaliśmy się powieściami Jacka Londona i Jamesa Curwooda, marząc o podróży zaprzęgiem przez Alaskę i poszukiwaniu złota w strumieniach. Thomson sprawia, że te młodzieńcze marzenia, wciąż zdające się nierealnymi, odżywają. Jednocześnie prześmieszna, wesoła, a przy tym nieco sentymentalna opowieść o dawnej i współczesnej Ameryce Środkowej czyta się sama i prowadzi wraz z autorem przez kraj równie egzotyczny i niesamowity, co Alaska czy Kanada opisywane przez wspomnianych mistrzów. To jedna z tych niewielu książek, której lekturze towarzyszy głęboki smutek, że kiedyś się ona skończy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zbierając materiały do „Utraconego serca Azji”, Thubron pojawił się w Turkmenistanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie i Tadżykistanie w bardzo specyficznym momencie – gdy stopniowo, w ogromnych bólach, odbudowywały one swoją niezależność, poszukiwały nowej tożsamości, czy to w islamie, czy też w bardzo nośnej idei panturkijskiej. W reklamowym tekście zamieszczonym na ostatniej stronie okładki Wojciech Górecki – autor cenionego „Toastu za przodków” – podsumował swój krótki wywód na temat książki Thubrona: „To jedna z tych lektur, po których chce się spakować plecak i natychmiast wyruszyć w podróż”. Nic dodać, nic ująć.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Czy książka, będąca zbiorem reportaży z podróży do Mandżurii w okresie międzywojennym, może jeszcze zaciekawić? Jak dowodzi Maillart – tak. I to nie tylko przez barwne, niekiedy ironiczne opisy zasad rządzących ówczesną Mandżurią pod panowaniem japońskim, ale też przez bardziej uniwersalne spostrzeżenia na temat biurokracji, świata zachodniego i jego podejścia do dalekowschodniego imperializmu. Co prawda po książce wyraźnie widać, że poszczególne jej rozdziały nie próbują nawet uchodzić za część większej całości, ale można to wybaczyć zarówno francuskiej podróżniczce (która nie pisała swoich reportaży z myślą o późniejszej książkowej publikacji), jak i wydawcy.
Dla futbolowych maniaków
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zapis obserwacji i wspomnień Hornby’ego związanych z różnymi meczami piłkarskimi, przede wszystkim Arsenalu – drużyny, z którą na dobre i na złe związał swe losy. Mecze są pretekstem do mówienia o sobie – dzieciństwie w rozbitej rodzinie, dojrzewaniu, szukaniu miejsca w życiu. Przez ich pryzmat autor stara się spoglądać także w szerszym, socjologicznym aspekcie na Anglię lat 60. i 70. minionego stulecia. Wreszcie – a właściwie przede wszystkim – te obserwacje pozwalają spojrzeć na fenomen piłki nożnej i jej obecność w życiu bohatera/pisarza. Książka jest jednym z najciekawszych i najpełniejszych opisów pasji/choroby/fascynacji piłką nożną, która trawi kilkaset milionów ludzi. Jeśli jednak nie znacie stanu euforii, gdy wasza drużyna w ostatniej minucie strzela zwycięskiego gola – nie jest to rzecz dla was.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Biografia jednego z największych trenerów w historii futbolu, od ponad ćwierćwiecza opiekuna Manchesteru United. Książka skrzy się od anegdotek, autor dotarł do wielu osób z otoczenia Szkota – piłkarzy, współpracowników, kolegów po fachu. Czytelnik może dowiedzieć się na przykład co skłoniło „Fergiego” do zakładania okularów na mecze i dlaczego nigdy nie robi on notatek w trakcie zawodów. Autor nie unika również kontrowersyjnych tematów, opisując m.in. niezbyt etyczne powiązania między jednym z synów Fergusona pełniącym rolę piłkarskiego agenta a klubem i zawodnikami, a także niekoniecznie fortunne zainteresowanie wyścigami konnymi. Prawdziwa kopalnia wiedzy nie tylko dla wielbicieli wyspiarskiego futbolu.
Groza
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Powieść, z jednej strony udanie nawiązująca do najlepszych osiągnięć literackich mistrzów XIX wieku, czerpiąca garściami z pisarstwa Charlesa Dickensa i nie tylko, z drugiej jednak bardzo współczesna – pomimo zastosowanej stylizacji pozbawiona typowych dla epoki szczegółowych opisów i emfatycznych dialogów. Przekonujący obraz XIX-wiecznego Londynu, świetnie skonstruowani bohaterowie, wciągająca akcja, tajemnica i błyskotliwe splecenie faktów historycznych z pisarską fantazją. Dan Simmons w znakomitej formie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mimo tysięcy wygłodniałych zombie, które opanowały świat, Stany Zjednoczone Ameryki trzymają się twardo. Ludzie zdołali się przystosować i nauczyli się żyć w ciągłym strachu. Mira Grant wykorzystuje zombie dość przedmiotowo, poruszając w swojej książce nie temat ciągłej walki między ludźmi a umarlakami, ale bardziej uniwersalne zagadnienia dotyczące wolności prasy, ewolucji w przekazywaniu i prezentowaniu informacji oraz tego, do jakiego stopnia można poświęcić się w imię prawdy. A wszystko to w paranoicznej atmosferze oczekiwania na kolejny niekontrolowany wybuch epidemii zombie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Powrót do świata „Mrocznej Wieży”. Dowiemy się nieco więcej o życiu Rolanda zarówno jako nieopierzonego młodzieńca, jak i doświadczonego rewolwerowca. Główny bohater uchyli nam rąbka tajemnicy o epizodzie z dawnych lat w czasie straszliwej burzy, która zatrzyma go w drodze po Ścieżce Promienia. Gratka dla fanów cyklu.
Humor
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kto w latach 80. i 90. nie słuchał „Nie tylko dla orłów” (Program Trzeci Polskiego Radia, sobota, 22:00, tuż po Liście Przebojów) niech żałuje! To były absolutne perełki polskiego humoru absurdu, oderwanym od tu i teraz, śmieszących w każdych okolicznościach. Jeśli ktoś słuchał co tydzień, z pewnością chętnie powróci do opowieści o Żelaznym Karle imieniem Wasyl, „Doradztwa intymnego” nieocenionego Gandalfa, kronik rodziny Koźlików czy też doktora Wyciora, pana Henia i siostry Anieli Kulanki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejne wakacje bohaterów „Trzech panów w łódce”, tym razem na rowerowej wycieczce przez Niemcy. „Trzech panów na włóczędze” to opowieść zdecydowanie humorystyczna, z szeregiem naprawdę celnych obserwacji o ludzkich przywarach i cechach narodowych, które zachowują aktualność przez wieki.
Popularnonaukowa
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bogato ilustrowany, napisany z humorem przewodnik nie jest może pozycją dla specjalisty zajmującego się wierzeniami naszych przodków, jednak wszystkim innym zainteresowanym tematem zapewni przyjemną rozrywkę i sporo ciekawostek.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Porywająco przedstawiona historia fizyki kwantowej, która rodziła się wówczas, gdy uczeni byli przekonani, że większość odkryć jest już za nimi. W ujęciu Kumara naukowcy, znani głównie poprzez swoje słynne wzory, twierdzenia i teorie (albo, jak Einstein, funkcjonujący bardziej jako zdjęcie, na którym pokazuje język), zyskują nieco bardziej namacalny wymiar. Autorowi udało się zmieścić dwie książki w jednej. Pierwsza opisuje powstanie i rozwój teorii kwantowej, druga – podnosi eksperymenty do rangi sporu o naturę świata oraz tłumaczy, co dane odkrycie oznaczało. Gratka dla fanów tego rodzaju literatury, choć zupełnym laikom w dziedzinie fizyki niektóre fragmenty sprawią trudność. Ale przyjemności z lektury nie odbiorą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niecodzienne spojrzenie na rolę kobiet w III Rzeszy. Kompisch w swojej książce (przesyconej duchem studiów nad historią genderową) sumiennie odziera z mitów dotychczasowe teorie i założenia dotyczące płci pięknej w tak silnie paternistycznym społeczeństwie jakim były Niemcy pod władzą Hitlera. W swoim rzetelnym studium prezentuje kobiety nie jako biedne i zmuszane do zbrodni ofiary nazistowskiego systemu, ale jako w pełni świadome swojej roli tytułowe sprawczynie, które bez skrupułów podejmowały się wielu zbrodniczych akcji. Książka rzuca światło na dotychczas pomijane lub błędnie interpretowane fakty dotyczące III Rzeszy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Fascynująca opowieść o XVIII wieku, czasie paradoksów i wielkich odkryć naukowych. Autor nie ogranicza się do pokazania tych ostatnich, rysuje również bardzo bogate tło – pożary, epidemie, specyficzne podejście do higieny. I dlatego „Wielki zegar Wszechświata” można z powodzeniem nazwać pozycją „historycznonaukową”. A sposób opowiadania w połączeniu z interesującymi faktami podanymi przez autora winduje ten tytuł do ścisłej czołówki tego, co można u nas znaleźć na półkach księgarń pod hasłem „popularnonaukowe”. Książka udanie łączy elementy naukowe z historycznymi i nawet, jeśli momentami te drugie uzyskują przewagę – a może właśnie dlatego – efekty są imponujące.
koniec
« 1 2 3
28 listopada 2012

Komentarze

28 XI 2012   13:29:36

a gdzie "Dusza"??

28 XI 2012   13:50:40

"Powrót do świata „Mrocznej Wierzy”. "
Uch.

28 XI 2012   13:55:05

"Mrocznej Wierzy" -> "Mrocznej Wieży"

29 XI 2012   20:57:35

To zapewne było nawiązanie do "Smętarza dla Zwieżakuf" czy jakoś tak. ;)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Toksyczne upojenie
— Joanna Kapica-Curzytek

450 stopni Fahrenheita: Pisarz wyłania się z mroku
— Karol Franczak, Kuba Gach, Dawid Kantor

Do księgarni marsz: Październik 2019
— Esensja

O kwantyfikacji niekwantyfikowalnego
— Marcin Knyszyński

Po trzy: Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie: Przechadzka
— Beatrycze Nowicka

Indianie, do jasnej ciasnej!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

Prezenty książkowe – polecają wydawcy (I)
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.