Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Listopad 2015
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Krótkie recenzje jak zwykle zróżnicowane: trochę fantastyki, trochę kryminału, coś dla dzieci, nie zabraknie też biografii i głównego nurtu.

Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Listopad 2015
[ - recenzja]

Krótkie recenzje jak zwykle zróżnicowane: trochę fantastyki, trochę kryminału, coś dla dzieci, nie zabraknie też biografii i głównego nurtu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski [70%]
O Dresdenie pisała już na naszych łamach Anna Kańtoch i, całkiem niedawno, Beatrycze Nowicka. A że to przyzwoita i całkiem ciekawa powieść, swoje trzy grosze dorzucę także ja. Bo choć Harry Dresden, jedyny oficjalny mag w całym Chicago, a przy tym coś na miarę prywatnego detektywa, swoje lata już ma (konkretnie to lat piętnaście i tyleż pełnoprawnych powieściowych odsłon cyklu; w Polsce gości, w kilku edycjach, od 2006 roku), to jednak wciąż potrafi bawić i umilać czas w długie, jesienne wieczory. Szczególnie kiedy Butcher zmusza go do rozwiązywania tak sztampowych historyjek jak ta zaprezentowana we „Froncie burzowym”. Jest dama w opałach (a nawet dwie i, żeby było niekonwencjonalnie, Dresden z żadną nie kończy w łóżku – przynajmniej w tym tomie), są dwa pozornie oderwane od siebie wątki detektywistyczne (i tylko Dresden, który w wolnych chwilach czytuje mnóstwo tanich kryminałów, ma problemy z połączeniem ich w jedną całość), jest też magia w różnych odmianach i wartka akcja, która zachęca do sięgnięcia po tom kolejny.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [90%]
Gdybym miał wybrać wzór opowieści przygodowej dla młodego czytelnika, sądzę, że „Góra Trzech Grot” Pera Olova Enquista byłaby bardzo mocną kandydaturą. Książka nie jest długa, ale napisana jest tak, że nawet dorosły nie może się od niej oderwać – nie mówiąc już o dzieciach. Sześcioletnia Mina ze swą dwa lata młodszą siostrą i dwojgiem kuzynostwa (dziewięcioletnią Idą i jej pięcioletnim refleksyjnym i uduchowionym bratem Marcusem) wyruszają wraz ze swym nieco szalonym dziadkiem na wyprawę na tytułową Górę Trzech Grot. Nic nie będzie szło tak, jak zakładali – będzie dramatycznie, będzie niebezpiecznie, będą dzikie zwierzęta, źli ludzie, dziecięce bohaterstwo, będzie Wielka Przygoda i przyspieszone dorastanie. Książka Pera Olova Enquista to nie tylko zajmująca opowieść przygodowa dla dzieci, to także kapitalny rys psychologiczny całej piątki głównych bohaterów, to też ciekawe i wcale nieoczywiste spojrzenia na relacje dzieci-dorośli, młodzi-starzy, kobiety-mężczyźni i człowiek-natura. To napięcie, humor, odrobina mistyki i szalone sny z gryzącymi w pupę krokodylami i kanibalami. Nie przegapcie!
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [80%]
„Kamyki Astona” to jedna z najbardziej urokliwych książeczek dla dzieci w wielu 3-5 lat, które w ostatnim czasie ukazały się w Polsce. Aston jest przedszkolakiem (przy tym jest psem, ale to mniej istotna rzecz – choć bardzo ładnie wychodzi na ilustracjach), który ma bardzo osobliwe hobby: wszędzie zbiera małe, biedne zmarznięte kamyki i troskliwie otula je przygotowanymi przez siebie kołderkami, umieszczając w przygotowanych przez siebie łóżeczkach. Rodzicie (także para sympatycznych psów) patrzą na zajęcie swego syna z pobłażliwością, ale do czasu – bo wkrótce okazuje się, że zmarznięte kamyki opanowują całe mieszkanie… Tata próbuje przekonać Astona, że kamyki będą szczęśliwsze gdzie indziej, wyprawa na piknik kończy się jednak zupełnie nieoczekiwanie. Książeczka w przesympatyczny sposób rozgrywa dziwaczne dla dorosłych, a jakże typowe dziecięce pomysły i dziecięce pasje i – przede wszystkim – jest po prostu przepięknie zilustrowana przez samą autorkę.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Konrad Wągrowski [80%]
Jeśli komuś spodobały się „Kamyki Astona” (a dlaczego miałyby się nie spodobać?), sięgnąć musi również po jego „Prezenty”. Sympatyczny piesek-przedszkolak ma nową pasję – wszystkie przedmioty wokół siebie pakuje, robiąc z nich prezenty dla rodziców (trzeba zobaczyć wstrząs mamy, która, pędząc do toalety w wiadomym celu, przekonuje się, że kolejnym prezentem dla niej będzie… starannie zapakowany sedes). Wkrótce jednak Aston sam odbierze swe urodzinowe upominki – rower, kask i latawiec to bardzo atrakcyjne rzeczy, ale dla Astona najcenniejszym prezentem będzie coś zupełnie innego… A Lotta Geffenblad ma doskonały zmysł obserwacyjny, celnie opisuje dziecięce szaleństwa i na dodatek pięknie rysuje.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
50,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joanna Słupek [50%]
W założeniu „Keller” najwyraźniej miał być heist space operą, niestety, poszczególne fragmenty układanki nie chcą tworzyć sensownej całości. Osią fabuły dziejącej się w okrągłym roku 4000 jest odzyskanie szczątków… Jana Pawła II skradzionych wieki temu przez schizmatyków z Pontifexa i przewiezienie ich do Nowego Watykanu na planetę – a jakże – Polonus. Taki pomysł mógłby zagrać, pomyślcie tylko co by z tego wyciągnęli Pythonowie albo bracia Zuckerowie w swoich najlepszych latach. Niestety, zamiast zwariowanej fabuły dostajemy śmiertelną powagę i wątki narodowe potraktowane z zupełnym brakiem dystansu (JPII i Polonus to tylko czubek góry lodowej) przetykane niezbyt udanymio żartami, jak wątek pokładowego lekarza przemycającego na pokład w celach, powiedzmy, rozrywkowych, kolejnych pasażerów na gapę. Czarę przelała jednak dopiero wzmianka o Sarmacji, planecie kultywującej polską tradycję szlachecką, która drobny problem braku chłopstwa rozwiązała tworząc Modów: inteligentne i czujące biologiczne konstrukty, zewnętrznie nieodróżnialne od ludzi, uwarunkowane na wierną służbę właścicielowi. I jest to przedstawione jako świetne rozwiązane problemu (bo niedobra – a jakże – Unia zakazywała niewolnictwa), nie pojawia się nawet cień sugestii że jest w tym coś niewłaściwego. Przyznam, że nie bardzo mogłam uwierzyć w to, co własnie przeczytałam.
Jeśli ktoś ma większą tolerancję na wykłady o tym, jak to polska szlachecka jest najlepszym możliwym ustrojem, i nikt jej nie jest godny butów czyścić, to „Keller” może być dobrą lekturą dla odprężenia – podstawowy wątek kradzieży relikwi ze wszelkimi komplikacjami i obowiązkowym wpuszczaniem czytelnika w maliny prowadzony jest kompetentnie i daje sznase na rozgryzienie intrygi, jeśli ktoś się uprze. Gdyby tylko nie ta (teoretycznie) superidealna Sarmacja…
1 2 »

Komentarze

22 II 2016   11:12:26

W spoilerze do recenzji "Kellera": "nie pojawia się nawet cień sugestii że jest w tym coś niewłaściwego" - nie, no zdecydowanie cała wymowa jest jak najbardziej taka, najwyraźniej autor nie uważał, że należy nam cepem w głowę tłumaczyć coś, co dla czytelnika w naszych czasach jest oczywiste. Tam są jasne tropy: pan Sandomierski z jego "zaskakującym" (jak na jego środowisko) zachowaniem, czy pewna analogia z losem Valerie - która "nie wiedzieć czemu" budzi aż takie zaufanie. Otóż wg mnie właśnie dlatego, że jej los jest analogiczny.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

PRL w kryminale: Biały Kapitan ze Śródmieścia
Sebastian Chosiński

19 IV 2024

Oficer MO Szczęsny, co sugeruje już zresztą samo nazwisko, to prawdziwe dziecko szczęścia. Po śledztwie opisanym w swej debiutanckiej „powieści milicyjnej” Anna Kłodzińska postanowiła uhonorować go awansem na kapitana i przenosinami do Komendy Miejskiej. Tym samym powinien się też zmienić format prowadzonych przez niego spraw. I rzeczywiście! W „Złotej bransolecie” na jego drodze staje wyjątkowo podstępny bandyta.

więcej »

Mała Esensja: Trudne początki naszej państwowości
Marcin Mroziuk

18 IV 2024

W dziesięciu opowiadań tworzących „Piastowskie orły” autorzy nie tylko przybliżają kluczowe momenty z panowania pierwszej polskiej dynastii władców, lecz również ukazują realia codziennego życia w tamtej epoce. Co ważne, czynią to w atrakcyjny dla młodych czytelników sposób.

więcej »

Superwizja
Joanna Kapica-Curzytek

15 IV 2024

Zamieszkały w Berlinie brytyjski reportażysta podróżuje po niemieckim wybrzeżu. Jego znakomite „Duchy Bałtyku” są zapisem odkrywania, skrawek po skrawku, esencji niemieckiej duszy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Lipiec 2016
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Trzy miasta i trzej magowie – część pierwsza
— Beatrycze Nowicka

Mała Esensja: Pokochać kamień (i deskę)
— Jacek Jaciubek

Esensja czyta: Luty 2012
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek

Dresden na kłopoty
— Anna Kańtoch

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Nie igraj z ogniem
— Anna Nieznaj

Przeczytaj to jeszcze raz: Kolejne ratowanie świata
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: Zabawa w wojnę
— Miłosz Cybowski

Przeczytaj to jeszcze raz: Dresden-egzorcysta
— Miłosz Cybowski

Nie ufajcie pozorom!
— Marcin Mroziuk

Przeczytaj to jeszcze raz: Dresden ma kłopoty
— Miłosz Cybowski

Nieustraszony
— Beatrycze Nowicka

Dokąd zmierza świat?
— Marcin Mroziuk

Fantastyka i filozofia
— Marcin Mroziuk

Eseistyczny fresk
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Superwizja
— Joanna Kapica-Curzytek

Zapiski niedzielnego gracza: Wolność i swoboda
— Miłosz Cybowski

Destrukcyjne układy
— Joanna Kapica-Curzytek

Jeszcze jeden dzień bliżej naszego zwycięstwa
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o grach: Rodzina jest najważniejsza
— Miłosz Cybowski

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
— Miłosz Cybowski

Wspierać rozwój
— Joanna Kapica-Curzytek

Jak w operze
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie wierzyć w nieprawdę
— Joanna Kapica-Curzytek

Smuga cienia
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.