Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)

W lutym:
2. – Maria Luisa Ceciarelli, bardziej znana jako Monica Vitti. Włoska aktorka, której sławę przyniosły role w filmach Antonioniego: „Przygodzie”, „Nocy” (z Marcello Mastroiannim), „Zaćmieniu” (z Alainem Delonem) i „Czerwonej pustyni”.
3. – Jarosław Marek Rymkiewicz, urodzony jako Jarosław Marek Szulc. Poeta (Nagroda Literacka „Nike” w 2003 roku), eseista, badacz twórczości Adama Mickiewicza (cykl „Jak bajeczne żurawie”), autor szeregu sztuk teatralnych i dwóch powieści.
3. – Maria Nurowska, powieściopisarka, której przedstawiać nie trzeba. Spośród jej książek największe uznanie zdobyły „Hiszpańskie oczy”, „Rosyjski kochanek”, „Listy miłości”, „Mój przyjaciel zdrajca” oraz „Nakarmić wilki”.
5. – Angélica Gorodischer, argentyńska pisarka znana zarówno z utworów realistycznych, jak i fantastycznych. Część jej utworów była tłumaczona na angielski, w tym powieść „Kalpa Imperial”, przełożona przez Ursulę K. Le Guin. W Polsce wyszły jedynie dwa opowiadania: „Zalążki fioletu” w „Fantastyce” z kwietnia 1984 oraz „Jeszcze o żeglarzach” w antologii „Nowe światy”.
6. – George Crumb, amerykański kompozytor nowoczesnej muzyki poważnej, eksplorujący nietypowe obszary brzmienia, m.in. grę wewnątrz fortepianu, użycie przystawek mikrofonowych czy instrumentów egzotycznych. Jednym z jego najbardziej znanych utworów są „Black Angels”, skomponowane na kwartet smyczkowy i brzmiące jak stado wkurzonych świerszczy.
6. – Lata Mangeshkar, indyjska piosenkarka specjalizująca się w podkładaniu głosu w filmowych scenach śpiewanych. Swego czasu uważana za najpłodniejszą piosenkarkę na świecie (wyliczenia sięgały 50 tysięcy piosenek w 20 językach!), po weryfikacji podawanych przez Guinnessa danych została zdetronizowana przez… swoją siostrę, Ashę Bhosle, mającą potwierdzone wykonanie ponad 12 tysięcy utworów.
7. – Douglas Trumbull, amerykański specjalista od efektów specjalnych, pracujący m.in. przy „2001: Odysei kosmicznej”, „Tajemnicy Andromedy”, „Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia” (nominacja do Oscara), „Star Treka” (nominacja do Oscara) i „Łowcy androidów” (nominacja do Oscara). Także reżyser niedocenionego „Niemego wyścigu” oraz „Burzy mózgów”.
10. – Roman Kostrzewski, wieloletni wokalista metalowego zespołu Kat, współzałożyciel grupy Alkatraz, a później Kat & Roman Kostrzewski (jego muzyczne dokonania: tutaj).
12. – Ivan Reitman, kanadyjski reżyser i producent filmowy urodzony w Czechosłowacji. Wśród wielu filmów, które wyszły spod jego ręki, warto wspomnieć zwłaszcza o dwóch częściach „Pogromców duchów” oraz nakręconych z udziałem Arnolda Schwarzeneggera „Bliźniakach”, „Gliniarzu w przedszkolu” i „Juniorze”. Jako producent maczał też palce w „Elzie – syberyjskiej tygrysicy”, „Heavy Metalu” i nowej wersji „Pogromców duchów”.
14. – Daniel Passent, dziennikarz i publicysta, a także pisarz, tłumacz, satyryk i dyplomata. Współpracownik kabaretu „Pod Egidą”, autor tekstów dla „Kabaretu Dudek”, przez dekadę partner życiowy Agnieszki Osieckiej. Autor ponad dwudziestu książek, w przeważającej mierze zawierających publicystykę literacką.
16. – Declan O’Brien, amerykański reżyser i scenarzysta knotów i ogonów klasy Ź, wśród których są takie „perły” jak „Cyklop”, „Kamienny potwór”, „Arka potworów”, „Sharktopus”, trzy (dalsze) części „Drogi do powrotu” i trzeci „Prześladowca”.
18. – Witold Paszt, założyciel i wieloletni wokalista zespołu Vox, który zapadł w pamięć takimi przebojami, jak „Bananowy song”, „Zabiorę cię, Magdaleno”, „Rycz mała, rycz”, „A gdyby tak”, „Masz w oczach dwa nieba” czy „Szczęśliwej drogi już czas”. Miesiąc wcześniej, 13 stycznia, zmarł zresztą inny członek zespołu – Andrzej Kozioł, związany z Voxem przez blisko dwadzieścia lat.
19. – Gary Brooker, współzałożyciel, wokalista i klawiszowiec zespołu Procol Harum, także kompozytor większości utworów – niekiedy na spółkę z Matthew Fisherem. Te najbardziej znane, to „A Whiter Shade of Pale”, „Conquistador”, „Shine on Brightly” czy „A Salty Dog”. Więcej o muzycznych dokonaniach tutaj.
27. – Veronica Carlson, brytyjska aktorka, jeden z tzw. króliczków Hammera. Zagrała jedne z głównych ról m.in. w „Powrocie Draculi”, „Frankenstein musi zginąć”, „Horrorze Frankensteina”, „Vampirze” i „Ghoulu”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.