Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W październiku odeszli:
3. – Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta i satyryk, pamiętany jednak głównie jako reżimowa tuba propagandowa, czyli rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL. Po roku 1990 wydawca i redaktor naczelny tygodnika „Nie”. Autor ciętych felietonów, w sporej mierze wydanych książkowo, także pod pseudonimem Jan Rem.
11. – Angela Lansbury, amerykańska aktorka i piosenkarka czynna zawodowo przez 80 lat. Największe sukcesy przyniosły jej role w „Gasnącym płomieniu” (nominacja do Oscara), „Portrecie Doriana Graya” (1945) (Złoty Glob, nominacja do Oscara), „Przeżyliśmy wojnę” (Złoty Glob, nominacja do Oscara) oraz serialu „Napisała: Morderstwo”, gdzie grała główną bohaterkę (4 Złote Globy plus 6 nominacji, 12 nominacji do nagrody Emmy). Otrzymała też za całokształt twórczości Oscara, nagrodę Tony (obok pięciu innych za występy teatralne) i nagrodę BAFTA.
14. – Witold Chmielecki, bardziej znany jako Feliks W. Kres. Pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce. Pamiętany głównie z liczącego obecnie osiem tomów cyklu „Księga Całości”, ale mający na swoim koncie również trylogię „Piekło i szpada” oraz dwa zbiory felietonów o sztuce pisania: „Galeria złamanych piór” i „Galeria dla dorosłych”. Rozsiane po „Esensji” teksty o jego twórczości zebrał w jednym miejscu Miłosz Cybowski.
14. – Robbie Coltrane, w rzeczywistości Anthony Robert McMillan. Szkocki aktor i komik, który zyskał światową rozpoznawalność rolą Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze. Występował jednak także w „Rzece wichru”, „Uciekających zakonnicach”, „Z piekła rodem” oraz dwóch Bondach – „GoldenEye” i „Świat to za mało”.
14. – Kay Parker, w rzeczywistości Kay Rebecca Taylor. Bytyjska aktorka filmów pornograficznych. Zaczęła karierę dopiero w wieku 33 lat, a mimo to dochrapała się statusu gwiazdy, utrzymując się na szczycie nieco ponad dekadę, występując w filmach, które wciąż jeszcze miały scenariusze. Zagrała m.in. w „SexWorld”, „7 Into Snowy”, „Dracula Sucks”, „Taboo” (i kontynuacjach), „Kate & the Indians”, „Dracula’s Bride”, „Nasty Nurses” czy „Lorelei”. Była też dublerką Sylvii Kristel w „Nagiej bombie” Clive’a Donnera. Potem zajęła się doradztwem holistycznym.
22. – Leszek Engelking, filolog, literaturoznawca, tłumacz, poeta, pisarz i krytyk literacki. Wydał tomy esejów o twórczości Nabokova, Topola, o literaturze czeskiej. Tłumaczył z angielskiego (m.in. Nabokova, Ezrę Pounda, T. S. Eliota), czeskiego (m.in. Kunderę, Kohouta, Ajvaza), hiszpańskiego (m.in. Lorcę, Borgesa, Octavio Paza), rosyjskiego (m.in. Marinę Cwietajewą), słowackiego i ukraińskiego. Tomiki jego wierszy ukazały się po angielsku, hiszpańsku, ukraińsku, czesku i słowacku.
28. – Jerry Lee Lewis, amerykański piosenkarz, pianista i autor piosenek. Pionier rock and rolla i rockabilly, niezwykle dynamiczny na scenie, grał z największymi (Elvis Presley, Johnny Cash, Tom Jones), podbijając rynek przebojami „Great Balls of Fire”, „Whole Lotta Shakin’ Going On”, „Breathless” czy „High School Confidential”. Wielką karierę przeciął obyczajowy skandal – małżeństwo z 13-letnią kuzynką. Później była już tylko muzyka country.
30. – Maciej Kossowski, w Ameryce znany jako Mike Cossi. Piosenkarz, kompozytor i aranżer, w latach 1963-1967 solista Czerwono-Czarnych, potem Tajfunów. Najbardziej znany z wykonania „Wakacji z blondynką”, „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatków”, „Nie mówię żegnaj” czy „Z Cyganami w świat”.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.