Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

James Bond: Klub Mao

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
Julius No
Genialny naukowiec znany pod pseudonimem Dr. No. Urzęduje na wyspie Crab Key, gdzie prowadzi swoje badania nad promieniowaniem. Według powieści Fleminga pracował dla chińskiej triady do momentu, gdy przywłaszczył sobie jej milion dolarów w złocie. Został za to przykładnie ukarany obcięciem dłoni i strzałem w serce. Triada nie wiedziała jednak, że No jest jednym z niewielu ludzi na świecie, którzy serce mają po prawej stronie zamiast po lewej. Doktor cudem przeżył, a za skradzione pieniądze kupił wyspę Crab Key. Fleming musiał go nie lubić, ponieważ zgotował mu drastyczną i upokarzającą śmierć – Doktor zginął pogrzebany pod stosem odchodów.
Filmowcy obeszli się z No o wiele łagodniej. Doktor to człowiek okrutny i bezlitosny, ale bynajmniej nie jest prostakiem jak chciał tego Fleming. Ma świetny gust: swoją rezydencją urządził z wielkim smakiem łącząc modernistyczne meble z antykami. W jego gabinecie wisi portret Wellingtona autorstwa Goyi (autentyczny obraz został skradziony z National Museum w Londynie przed rozpoczęciem zdjęć do filmu). No jest przekonany o swojej wyższości nad innymi i daje temu wyraz na każdym kroku. W istocie pod maską wyniosłego opanowania kryje się szereg kompleksów. No jest niechcianym synem niemieckiego misjonarza i Chinki z dobrego domu. Przez lata pracował dla triady jako skarbnik, zanim nie ukradł swoim pracodawcom 10 milionów dolarów i nie uciekł do Stanów. Tam jednak nie spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony środowiska naukowego. Wzgardzony zarówno przez Zachód i Wschód No postanowił dołączyć do WIDMA i zemścić się na tych, którzy nie poznali się na jego geniuszu.
Doktor No dzierży zaszczytny tytuł pierwszego przeciwnika Bonda w historii. Przez większość filmu nie wiemy nawet jak wygląda, ani jakie są jego zamiary. Znamy tylko jego głos. Doktor otacza się aurą tajemnicy i grozy. Jego największą bronią jest strach, jaki budzi wśród swoich podwładnych i mieszkańców Jamajki. Nikt nie waży zbliżyć się do Crab Key, a na tym No zależy najbardziej. Nikt poza Bondem oczywiście. No i 007 od razu znajdują wspólny język. Złoczyńca traktuje go z szacunkiem, widzi w nim bowiem potencjalnego partnera. Bond jednak odrzuca jego propozycję. Ot, kolejne upokorzenie w karierze tego genialnego naukowca.
A co by było, gdyby… No przekonał Bonda, aby przyłączył się do niego? James Bond okazał się nader gorliwym członkiem WIDMA i prędko piął się w hierarchii organizacji. Wkrótce stał najbardziej zaufanym człowiekiem Blofelda i wrogiem numer jeden brytyjskiego wywiadu. W pojedynkę wymordował większość swoich niedoszłych kolegów ze służby. Cudem przeżył jeden z zamachów na swoje życie. Od pewnej śmierci uratował go wynalazek Blofelda – specjalny skafander, który utrzymuje Bonda przy życiu. Brzmi znajomo?
Karl Stromberg
Stromberg podziela zdanie Hugo Draxa, co do kondycji współczesnej cywilizacji i również planuje doprowadzić do jej końca. O ile jednak Draxa pociągała przestrzeń kosmiczna, to Stromberg zmierza w odwrotnym kierunku. Chce stworzyć podwodną cywilizację, która przetrwa wojnę atomową między Związkiem Radzieckim, a Stanami Zjednoczonymi. Oczywiście, wpierw taka wojna musiałaby wybuchnąć, ale Stromberg pomyślał i o tym. Planował przechwycić łodzie podwodne z głowicami nuklearnymi, a następnie użyć ich do ataku na Nowy Jork i Moskwę. Gdy na powierzchni rozpętałoby się piekło, Stromberg z dna morza będzie przyglądałby się powolnej agonii rodzaju ludzkiego.
Karl Stromberg to jeden z najbogatszych ludzi na Ziemi. Właściciel Stromberg Shipping Line. Pochodzi z Apvorst w Szwecji. Od najmłodszych lat pociągała go żegluga morska. Ponadprzeciętna inteligencja i żyłka do interesów sprawiły, że szybko dorobił się małej fortuny, dzięki której przejął kontrolę nad jedną z wielkich film armatorskich. Jego fascynacja życiem podwodnym doprowadziła go do stworzenia podwodnego miasta, które miało stać się zalążkiem nowej cywilizacji. Jak zawsze w takim przypadku na drodze do nowego wspaniałego świata stanął James Bond i udaremnił plan Stromberga.
Stromberg to pierwszy w historii serii antagonista Bonda stworzony na potrzeby filmu. Powieść „Szpieg, który mnie kochał” nie ma nic wspólnego z filmem. Fleming odstąpił producentom prawa wyłącznie do tytułu książki.
A co by było, gdyby… Stromberg wystrzelił rakiety w stronę Moskwy i Nowego Jorku? Życie w podwodnej koloni rozwijałoby się bez przeszkód. Tymczasem na powierzchni rozwinąłby się zupełnie nowy gatunek, który z czasem ewoluowałby na tyle, żeby zgłębić dno oceanu. Podwodne miasto byłoby dla niego nie lada niespodzianką. Tyle przysmaków w jednym miejscu!
Max Zorin
Wynik nazistowskich eksperymentów na ciężarnych kobietach. Urodził się w Dreźnie. Zorin dysponuje ponadprzeciętną inteligencją, ale łatwo traci kontrolę nad sobą. Niestabilność emocjonalna i psychopatyczna osobowość są skutkiem ubocznym terapii sterydowej. Mimo to Zorin jest jednym z najbardziej wpływowych ludzie na świecie. Fortunę zbił na handlu ropą i gazem, ale jego ambicją jest kontrolować rynek mikroprocesorów. Chce zniszczyć Dolinę Krzemową i stać się monopolistą na rynku.
„Zabójczy widok” to ostatni film z serii, w którym wystąpił Roger Moore. Po nim rolę Bonda przejął Timothy Dalton. Dotychczasowa formuła uległa wyczerpaniu i producenci uznali, że publiczność potrzebuje Bonda w poważniejszym wydaniu. Oznaczał to koniec wszystkich demonicznych geniuszy zła i tajemniczych organizacji. Stali się niepotrzebni. Ludzkość mogła odetchnąć w spokoju. Niebezpieczeństwo, że ktoś zapragnie rozpylić truciznę na Ziemią, albo wywoła wojnę nuklearną, minęło. Zorin był ostatnim z komiksowych przeciwników Bonda, który mógł popisać się niebanalną wyobraźnią. Przyszłość miała należeć do bezrefleksyjnych chciwców.
Przeciwnicy Bonda zawsze byli odzwierciedleniem aktualnych nastrojów społecznych. W czasach Zimnej Wojny obawiano się przede wszystkim konfliktu nuklearnego między USA i ZSRR. W okresie jej powolnego schyłku społeczeństwo wciąż nieufanie patrzyło w przyszłość stąd obecność w „Zabójczym widoku” Maxa Zorina, który tylko udaje zaciekłego przeciwnika komunizmu, a w rzeczywistości pracuje dla KGB. Lata ′90 przyniosły nowy typ złoczyńców – przedsiębiorców, którzy chcieli zarobić na powojennej zawierusze, czy też baronów narkotykowych, których obchodził wyłącznie własny zysk.
Zorin należy do innego pokolenia niż Blofeld czy Dr. No, ale i on mógłby znaleźć się w elitarnym gronie klubu „Mao”. Żeby się do niego dostać w pierwszej kolejności trzeba było wykazać się nieprzeciętną wyobraźnią. Fortuna, mordercze zapędy i nieposkromione ego to tylko dodatki.
A co by było, gdyby… Zorin został monopolistą na rynku mikroprocesorów? W krótkim czasie zbiłby fortunę i został najbogatszym człowiekiem na świecie. Część swojego majątku przeznaczyłby na cele charytatywne, ale i to nie uciszyłoby jego przeciwników. Jego firma byłaby obiektem ciągłych ataków, podobnie jak on sam, ale w końcu nie zostaje się monopolistą nie zyskując kilku wrogów, prawda?
koniec
« 1 2
23 października 2012

Komentarze

24 X 2012   21:41:08

To znany od dawna błąd: nie mógł się wtedy w Gdyni urodzić, bo wtedy jeszcze Gdynia nie istniała.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Z filmu wyjęte: Latająca rybka
Jarosław Loretz

6 V 2024

W chińskich filmach nawet latające ryby są trochę… duże.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Porażki i sukcesy A.D. 2012
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Mateusz Kowalski, Gabriel Krawczyk, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

30 najlepszych filmów 2012 roku
— Esensja

Esensja ogląda: Listopad 2012 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Mateusz Kowalski, Gabriel Krawczyk, Alicja Kuciel, Patrycja Rojek

Esensja ogląda: Październik 2012 (kino)
— Sebastian Chosiński, Krystian Fred, Gabriel Krawczyk, Patrycja Rojek, Konrad Wągrowski

Agent na rozstajach
— Jakub Gałka

Mroki przeszłości
— Gabriel Krawczyk

James Bond: Śmierć i dziewczyny
— Łukasz Gręda

James Bond: Słabość chwilowa
— Łukasz Gręda

James Bond: James Bond w Esensji
— Esensja

Do kina marsz: Październik 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Ranking filmów z Jamesem Bondem
— Sebastian Chosiński, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Krystian Fred, Jakub Gałka, Łukasz Gręda, Gabriel Krawczyk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Śmierć i dziewczyny
— Łukasz Gręda

Słabość chwilowa
— Łukasz Gręda

James Bond w Esensji
— Esensja

Tegoż twórcy

Bond rytualny
— Gabriel Krawczyk

Wszyscy mamy źle w głowach…
— Ewa Drab

Wybrukowana dobrymi chęciami
— Ewa Drab

Wyboista droga
— Michał Chaciński

Tegoż autora

Pozamiatane
— Łukasz Gręda

Ręce opadły
— Łukasz Gręda

Lost
— Łukasz Gręda

Dni jak ścięte wąsy
— Łukasz Gręda

Strzelają się
— Łukasz Gręda

Gumowe kule
— Łukasz Gręda

W ciemność
— Łukasz Gręda

Zaczęło się
— Łukasz Gręda

Słowiańska pełnia
— Łukasz Gręda

Mad Max: Hardy wojownik. Najlepsze role Toma Hardy’ego
— Łukasz Gręda

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.