Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

10 najgorszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”

Esensja.pl
Esensja.pl
Wczoraj się zachwycaliśmy, dziś pokazujemy, że nie jesteśmy bezkrytyczni. Oto 10 naszym zdaniem najgorszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”. Jeśli uznacie, że się czepiamy – oczywiście będziecie mieli rację.

Esensja

10 najgorszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”

Wczoraj się zachwycaliśmy, dziś pokazujemy, że nie jesteśmy bezkrytyczni. Oto 10 naszym zdaniem najgorszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”. Jeśli uznacie, że się czepiamy – oczywiście będziecie mieli rację.
Galadriela jako Zła Królowa (Drużyna Pierścienia)
Moment, który niektórzy redaktorzy widzieli wśród najlepszych, inni wśród najgorszych, a pozostali nie potrafili się zdecydować. Jakże tak: Galadriela, subtelna królowa elfów przenosi się z filmu Jacksona do blackmetalowego teledysku? Czy kogoś takiego zło mogłoby kusić, nie bez chwilowego sukcesu? Oczywiście. Czy skutkiem tego kuszenia byłby barbarzyński ryk? Wolno wątpić. Tu jednak musimy złożyć hołd zarówno elfickim tkaninom, jak i tkankom, bo scena pokazuje, że ani suknia, ani skóra Galadrieli nie pozwalają się prześwietlić promieniom rentgenowskim.
Egzorcyzmy Theodena (Dwie wieże)
Władca Rohanu ucharakteryzowany tak, że wygląda, jakby go pleśń porosła, ledwo siedzi na tronie. Z naprzeciwka przez długą salę dumnie nadchodzą Gandalf, Aragorn i Legolas. Tylko czemu w pamięci bardziej pozostaje to ujęcie po przeróbce (na potrzeby jednego z humorystycznych filmików), gdzie na chwilę w miejsce trzech wymienionych postaci pojawiają się odpowiednio Św. Mikołaj, Rambo i Czarodziejka z Księżyca… A na koniec trochę charczenia i nagłe odmłodnienie króla. SPA Gandalf zaprasza.
Upadek Aragorna z klifu (Dwie wieże)
Nie chodzi nam nawet o to, że upadek Aragorna w przepaść po bitwie z wargami jest jakoś źle zrobiony, żenujący, czy niezamierzenie śmieszny. Rzecz w tym, że jest po prostu bezsensowny – to taka kopia poświęcenia Gandalfa, scena, która w zamyśle miała zmylić widza i przekonać go, że Aragorn może zginąć. Nie wiemy, jacy widzowie mogli się na to nabrać, nawet jeśli nie czytali książki. Ale może chodziło po prostu, by pokazać, jak efektownie Aragorn otwiera wrota w Edoras po swoim powrocie.
Akrobacje Legolasa (Dwie wieże)
Można się tylko domyślać o co chodziło w tej scenie. Najprawdopodobniej o to, aby pokazać zwinność i sprawność ostrouchego blond Orlanda. Niestety, komputery nie dały rady i lekki break dance wyszedł.
A to dowód na to, że surfing był znany już w Śródziemiu.
Uruk-hai olimpijczyk (Dwie wieże)
Czyli wysadzanie muru w Helmowym Jarze. Miało robić wrażenie, wyszło bardziej komicznie i cokolwiek poza konwencją. Naszym zdaniem pomysł można wykorzystać na olimpiadzie w Soczi.
Szarża Rohańczyków na mumakile (Powrót Króla)
Szczytowe osiągnięcie rohańskiej myśli taktycznej – konna szarża na wielkie słonie. Ale może oni „Imperium kontratakuje” oglądali.
Skok Denethora z lotniskowca Minas Tirith (Powrót Króla)
Miało być dramatycznie, a wyszło komicznie. Płonący Denethor, ganiający po tarasie, by w końcu rzucić się zeń nie wydawał się ani postacią tragiczną, ani nawet szaleńcem. I jeszcze sam taras, bardziej przypominający pas startowy.
Domestos zalewający armię Mordoru pod Minas Tirith (Powrót króla)
Już pal sześć, że cała scena jest niezgodna z prawdą historyczną, jako że żadnej armii Nieumarłych na Polach Pelennoru nie było. Gorzej, że twórcy filmu po pięciogodzinnej rozróbie pod murami Minas Tirith nagle uznali, że czas się kończy, a tutaj jeszcze trzeba wrzucić Pierścień i w ogóle. Wystarczy obejrzeć reklamę popularnego środka do czyszczenia muszli i zabawić się w „znajdź różnice”. Nie będzie tego dużo.
Mina Frodo po ukąszeniu przez Szelobę (Powrót Króla)
Jak powszechnie wiadomo, Gollum „wystawia” Frodo i Sama swojej przyjaciółce z pogranicza Mordoru – wielkiej pajęczycy Szelobie. Prowadzi ekipę tajnym przejściem, które przy okazji jest miejscem łowów pajęczycy. Ofiarą padnie Frodo, użądlony przez potwora. Jego mina w momencie zdarzenia miała być zapewne połączeniem zaskoczenia i bólu. Wyszło jednak coś, co wygląda bardziej na problemy z wypróżnieniem…
Ucieczka przed wargami (Niezwykła podróż)
Radagast ofiarnie tudzież bohatersko zobowiązuje się odciągnąć pościg od krasnoludów, po czym wyrusza swoimi zaprzężonymi w króliki sankami (?). Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że dzielna drużyna, zamiast udać się w stronę przeciwną zaczyna uciekać mniej więcej równolegle do zaprzęgu czarodzieja. Do tego, jest to filmowane tak, że z ujęcia na ujęcie pościg jest raz blisko, a raz daleko. Aż się człowiekowi przypomina Chuck Norris, wspinający się w jednym z odcinków „Strażnika Teksasu” na trzy różne góry jednocześnie.
koniec
19 grudnia 2013

Komentarze

« 1 2 3
27 XII 2014   12:01:25

Problem z tą odległością jest taki, że z ujęcia na ujęcie się ona zmienia i to nie w sposób "pościg jest coraz bliżej". Że nie wspomnę o lokalizacji pościgu względem uciekających.

« 1 2 3

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Weekendowa Bezsensja: Jak poradzić sobie z brakiem dostępu do fryzjera, czyli 10 filmów z niesfornymi włosami
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

12 najlepszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”
— Esensja

„Hobbit” i „Władca pierścieni” w Esensji
— Esensja

Najlepsze filmowe prezenty na Święta 2013
— Esensja

Do kina marsz: Listopad 2013
— Esensja

Esensja ogląda: Kwiecień 2013
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Recenzenci kontra „Hobbit”
— Tomasz Markiewka

Tegoż twórcy

Wojna, która zakończy wszystkie wojny
— Konrad Wągrowski

Karuzela wrażeń
— Gabriel Krawczyk

Jak dobrze wyglądać na łosiu, czyli bitwa w Śródziemiu
— Anna Kańtoch

Esensja ogląda: Styczeń 2014 (3)
— Krystian Fred, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Esensja ogląda: Grudzień 2013 (6)
— Sebastian Chosiński, Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Kwiecień 2013
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień trzeci
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (14)
— Jakub Gałka

Ckliwość zamiast nostalgii
— Tomasz Rachwald

Nowe szaty króla Konga
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.