Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 10 filmowych randek

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
Dzięki zaimportowanej tradycji, od kilku lat luty zaczął nam się kojarzyć z zakochanymi. A czasy kiedy zakochani kontaktowali się głównie za pomocą niezwykle romantycznych listów skończyły się już ponad 100 lat temu. Wiek XX i XXI postawiły na rytuał spotkań we dwoje, z francuskiego nazywanych „randkami”. Z okazji jutrzejszych Walentynek dziś 10 filmowych randek.

Konrad Wągrowski

Weekendowa Bezsensja: 10 filmowych randek

Dzięki zaimportowanej tradycji, od kilku lat luty zaczął nam się kojarzyć z zakochanymi. A czasy kiedy zakochani kontaktowali się głównie za pomocą niezwykle romantycznych listów skończyły się już ponad 100 lat temu. Wiek XX i XXI postawiły na rytuał spotkań we dwoje, z francuskiego nazywanych „randkami”. Z okazji jutrzejszych Walentynek dziś 10 filmowych randek.
Kim Basinger i Bruce Willis („Randka w ciemno”)
Randka-koszmar, choć przecież wszystko się tak ładnie zapowiadało. Wszystko wskazywało na wspaniały wieczór – umówiona piękna dziewczyna, eleganckie przyjęcie firmowe. Niestety wystarczył jeden błąd – poczęstowanie nieodpornej na alkohol dziewczyny szampanem – aby randka zmieniła się w piekło, na zawsze zmieniając całe życie Waltera Davisa.
Renee Zellweger i Hugh Grant („Dziennik Bridget Jones”)
Majtki jako symbol randki? Nic na to nie poradzimy – spotkanie Bridget Jones z Danielem Cleaverem na zawsze będzie nam się kojarzyło z dylematami Bridget jakie ma włożyć na ten wieczór majtki, aby mieć szansę na małe bzykanko i reakcją Daniela na to, gdy już te majtki zobaczył…
Meg Ryan i Billy Crystal („Kiedy Harry poznał Sally”)
Kim byli? Skąd wzięli się w tamtej restauracji? O czym rozmawiali? Mało kto pamięta. Ale z pewnością wszyscy doskonale pamiętają udawany orgazm, którym Sally Albright uraczyła Harry’ego Burnsa i całą salę w lokalu, w którym się umówili.
Julianne Moore i Anthony Hopkins („Hannibal”)
Kolejna na naszej liście randka odbiegająca od randkowego standardu. Odbiegająca, rzec można, bardzo drastycznie. Po pierwsze – jest to randka agentki FBI z psychopatycznym seryjnym mordercą – kanibalem o wysokiej kulturze i inteligencji. Po drugie – to randka we troje. Po trzecie – ten trzeci na randce służy jako danie główne…
Cameron Diaz i Ben Stiller („Sposób na blondynkę”)
To zbyt absurdalne nawet aby stać się koszmarem mężczyzny. Ted Stroehmann podczas przygotowań do randki przycina sobie Wiadomo-Co zamkiem błyskawicznym. Można się było spodziewać, ż taki pomysł w filmie wykorzystają właśnie bracia Farrelly. Ale trudno było oczekiwać, że pójdą na całość i w osobnym ujęciu dokładnie nam pokażą uwiezione w rozporku klejnoty rodzinne Bena Stillera…
Julie Delpy i Ethan Hanke („Przed wschodem słońca”)
Jeden z najbardziej romantycznych pomysłów. Całonocna randka na ulicach cesarskiego Wiednia. Co robią? Rozmawiają. Mówią o swych marzeniach, planach, nawiązuje się między nimi nić sympatii i pojawia się uczucie. Ale żeby dowiedzieć się co z tego wynikło, musieliśmy czekać prawie dziesięć lat…
Ingrid Bergman i Humphrey Bogart („Casablanca”)
Właściwie trudno nazwać to spotkanie randką. Ilsa przemyka się nocą do baru Ricka, aby prosić go o pomoc w ucieczce z Maroka. On sam robi to co przystoi każdemu nieszczęśliwie zakochanemu mężczyźnie – słucha przywołującej wspomnienia muzyki, pije i rozpamiętuje przeszłość. Ta noc zapełni się jednak wspomnieniami i wzajemnymi wyznaniami. Może to i nie klasyczna randka, ale osobiście nie wyobrażam sobie Dziesiątki podejmującej temat miłości bez „Casablanki”.
Diane Keaton i Woody Allen („Annie Hall”)
Randka na wysokim poziomie intelektualnym. Błyskotliwe dyskusje społeczno-filozoficzne przeplatane ekshibicjonistycznymi seansami psychoanalitycznymi. Nawet sam Marshall MacLuhan znajdzie się za parawanem, gdy trzeba się powołać na jego opinię. Ale w gruncie rzeczy i tak oboje cały czas myślą o tym co wszyscy w takich sytuacjach – czy ja się mu/jej podobam?
Uma Thurman i John Travolta („Pulp Fiction”)
Kolejna randka – koszmar. Co zrobisz, gdy twój szef-gangster każe ci zająć się swoją dziewczyną, gdy wiesz, że w twój poprzednik bardzo źle wyszedł na tym samym zadaniu, nie mogąc ukryć swego apetytu na zakazaną kobietę? Ale Vincent Vega nie ma oczywiście wyboru, rozkaz jest rozkazem. I wszystko wydaje się być przez większość wieczoru pod kontrolą, ale życie szykuje różne niespodzianki. A tu niespodzianką będzie, że owa dziewczyna, Mia Wallace, lubi pewien biały proszek, ale jej organizm nie najlepiej na niego reaguje…
Scarlett Johansson i Bill Murray („Między słowami”)
Randka – nie randka. Na nocny maraton po Tokio wyrusza dwoje ledwie znających się ludzi, różniących się wiekiem, doświadczeniem i zainteresowaniami. Łączy ich jet-lag, zagubienie w obcym kraju, zagubienie we własnym życiu i pokrewieństwo dusz, pozwalające na szczerość i otwartość, jakiej nie mogli okazać swoim bliskim. Dzięki temu oglądamy jedną z najbardziej wzruszających opowieści filmowych ostatnich lat. Miłosnej? Nie wiem, aby to odgadnąć, trzeba by podsłuchać pewien cichy szept…
koniec
13 lutego 2010

Komentarze

13 II 2010   17:40:22

Do Casablancowej randki jest podany filmik z Przed wschodem słońca. A samo zestawienie bardzo dobre, miłe deja vu z śp. Cinemy.

14 II 2010   14:45:20

Mia Wallace zażywała kokainę, ale pomyliła ją z heroiną (Lance'owi skończyły się standardowe woreczki na herę i dał w woreczku na kokę). Organizm Mii dobrze znosił kokainę, ale przy takiej dawce heroiny to każdy miałby zjazd.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nurkujący kopytny
Jarosław Loretz

13 V 2024

Czy nikt z Was nie marzył, żeby popływać sobie pod wodą wraz z ulubionym koniem? Nie? To dziwne…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Polecamy

Nurkujący kopytny

Z filmu wyjęte:

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.