Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Muzyka

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

muzyczne (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

muzyczne

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Tam i z powrotem, czyli 50 muzycznych inspiracji z całego świata prozą Tolkiena

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4 5 »

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tam i z powrotem, czyli 50 muzycznych inspiracji z całego świata prozą Tolkiena

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Irlandia
Sally Oldfield
Przenosimy się do Irlandii i nieco innych klimatów muzycznych. Na chwilę porzucamy brutalną estetykę metalu, by zrelaksować się przy kojących dźwiękach muzyki celtyckiej z domieszką popu, jaką na swoim debiucie zaprezentowała Sally Oldfield. Choć siostra genialnego instrumentalisty Mike′a Oldfielda nigdy nie zrobiła tak oszałamiającej kariery jak on, na pewno warto o niej pamiętać nie tylko ze względu na wspomniane pokrewieństwo i epizodyczny udział w nagraniu kultowych „Tubular Bells”. Już jej debiut, „Water Bearer” z 1978 roku, potrafi chwycić za serce. To z niego pochodzi „Songs of the Quendi: Nenia”, czyli opowieść o trzech pierścieniach, które zostały ofiarowane elfickim królom.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Islandia
Emiliana Torrini
Styl muzyczny reprezentowany przez uroczą Islandkę Emilianę Torrini jest równie osobliwy, co innych artystów pochodzących z tej fascynującej wyspy, z Björk i Sigur Rós na czele. Niemniej zaznaczyła swoją obecność na światowym rynku muzycznym, chociażby komponując dla Kylie Minogue utwór „Slow”. W Polsce jej najbardziej znaną piosenką jest zabawna „Jungle Drum” pochodząca z albumu „Me and Armini” z 2008 roku. Nieco wcześniej, bo w 2002 roku mogliśmy ją natomiast usłyszeć w czasie napisów końcowych jacksonowskich „Dwóch wież”, kiedy to w przejmujący sposób zaśpiewała „Gollum′s Song”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Izrael
Insomnia
Żeby nie było, że w prozie Tolkiena zaczytują się tylko nawiedzeni folkowcy i pokręceni metale, teraz rzecz z zupełnie innej beczki. Insomnia to izraelski duet, w skład którego wchodzą Tom Shoval i Orel Shapira, grający psy-trance. W 2006 roku wydali album „Taking Control”, o którym sami piszą, że w czasie jego słuchania przejmują kontrolę nad odbiorcą, porywając jego duszę i jednocząc jego serce i umysł ze wszystkimi ludźmi na świecie. Czy jest tak rzeczywiście, możecie przekonać się, słuchając „Bottle of Mordor” (tak, właśnie „Bottle”, w opisie filmiku wkradła się literówka) w wersji „Crystal Sound Remix”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Japonia
Luminous Orange
Luminous Orange powstał w Jokohamie w Japonii w 1992 roku. Z początku był to dziewczęcy zespół rockowy nie odbiegający specjalnie od klimatów karaoke, dopiero z czasem dorobił się własnego repertuaru. W 2002 roku większość pań opuściła skład i od tamtego czasu Luminous Orange działa jako jednoosobowy projekt Rie Takeuchi. W 2007 roku po raz pierwszy przeprowadziła ona międzynarodową kampanię promocyjną, a jej krążek „Sakura Swirl” trafił do sklepów w USA i Europie. To z niego pochodzi interesujący nas utwór, „Mithrandir in the Lilac Sky”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kanada
3 Inches of Blood
Starczy tego pitolenia, wracamy do ostrzejszych klimatów. Kanadyjczycy z 3 Inches of Blood dali się poznać jako metalowa brać hołdująca tradycji nowej fali brytyjskiego heavy metalu. Na ich debiutanckim albumie „Battlecry Under a Wintersun” (2002) możemy odnaleźć utwór „Destroy the Orcs”, będący bezpośrednim nawiązaniem do prozy Tolkiena, choć muzycy podkreślają, że należy go interpretować jako opis szeroko pojętej zemsty. Kawałek ma tak wielką siłę przebicia, że poza tym iż można znaleźć go na singlu, zespół nagrał go od nowa i umieścił na swoim kolejnym albumie, „Advance and Vanquish” (2004).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kostaryka
Förnost
Choć Tolkien był dość ortodoksyjnym katolikiem, stworzył dzieło, które wyjątkowo upodobali sobie antychrześcijanie, poganie i wszelkiej maści sataniści, tacy jak członkowie pochodzącego z Kostaryki blackmetalowego Förnost. Na swoim minialbumie „Every Green Turns Grey and Cold” z 2007 roku utwór „Förnost Erain” poświęcili tytułowemu Północnemu Grodowi Królów (lub jak kto woli – Szańcowi Umarłych).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Litwa
Metfolvik
Metfolvik to litewski wokalista metalowy, o którym powiedzieć, że jest człowiekiem świata, to mało. Zaczynał w duecie Ravenclaw z austriackim multiinstrumentalistą Huginem, by następnie przenieść się do o wiele mniej sformalizowanego projektu Folkearth. Powstał on w 2004 roku i zrzesza różnych muzyków z całego świata grających folk i viking metal. Metfolvik jest jednym z jego stałych członków i usłyszeć możemy go na prawie każdej płycie projektu (nie załapał się bodajże tylko na „Rulers of the Sea” z 2009 roku). Na pierwszej płycie, Folkearth „A Nordic Poem”, możemy poza wspomnianym Litwinem (a także Huginem) usłyszeć Greków z Dol Amroth, Brytyjczyków z Forefather, Szwajcara Chrigiela Glanzmanna (Eluveitie) i armię Szwedów z takich grup jak Nea′blis, Yggdrasil, Broken Dagger i Trymheim, a także Kristofera Janieca (wiolonczelista) oraz Michellę Maas (wokalistka). Niestety, część materiału, która została nagrana na „A Nordic Poem”, zaginęła, ale pośród tej resztki uchował się jeden utwór dotyczący mitologii Śródziemia, „Eldritch Sorcery and Faery Runes”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Łotwa
Heresiarh
Podążając dalej wzdłuż linii brzegowej Bałtyku, docieramy do ujścia Dźwiny, a nią wpływamy do Rygi, stolicy Łotwy, w której w 1997 roku uformował się zespół Heresiarh. Jego kariera nie trwała długo, bo do 2002 roku. Doczekał się tylko jednego wydawnictwa, „Mythical Beasts and Mediaeval Warfare” (2000). Znajdziemy na nim sporo motywów zaczerpniętych z „Władcy pierścieni”. Poniżej „The Crownless King”, będący próbką stylu grupy określanego jako romantic dragon metal.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Meksyk
Aglarond
A teraz przeskakujemy w cieplejsze rejony – do Meksyku, choć od strony muzycznej wciąż pozostajemy w chłodnych i depresyjnych klimatach. Aglarond gra bowiem mieszankę gotyku i doom metalu, co z założenia nie prowokuje do wspólnego balangowania. Na ich debiutanckim albumie, „The Journey′s End” z 2001 roku, natkniemy się na rewelacyjny, nastrojowy utwór „The Lonely Mountain”, czyli rzecz o znanej z „Hobbita” Samotnej Górze, dawnej siedzibie krasnoludów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Namibia
Arcana XXII
Kto by się spodziewał, że w położonej na południu Afryki Namibii znajdą się fani prozy Tolkiena tak oddani, że będą chcieli o tym zaśpiewać. A jednak! Może to dlatego, że o dziwo wszyscy członkowie zespołu są biali (w Namibii biali stanowią wyjątkowo duży, jak na Afrykę, odsetek ludności). Arcana XXII może nie należy do najbardziej oryginalnych zespołów, ale prezentuje całkiem przyzwoity heavy metal. „Mordor” to utwór pochodzący z ich wydanego własnym sumptem płytowego debiutu „Fallen from Grace” z 1999 roku.
« 1 2 3 4 5 »

Komentarze

22 XII 2013   15:49:06

W przypadku naszych zachodnich sąsiadów to bardziej odpowiedni jest raczej Blind Guardian i cała płyta poświęcona Tolkienowskim wizjom, plus kilka pojedynczych utworów z innych albumów niż jeden kawałek Running Wild.

22 XII 2013   17:02:42

Przypominam o starym tekście, którego nie chciałem dublować:
http://esensja.stopklatka.pl/muzyka/publicystyka/tekst.html?id=13250

22 XII 2013   22:49:53

Ktoś kojarzy szwajcarski Mumakil grający najcięższy z ciężkich grindcore? :
http://www.youtube.com/watch?v=KiFD2gYa_7E
Mumakil - nazwa chyba oczywista :).

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Non omnis moriar: Siła jazzowych orkiestr
Sebastian Chosiński

4 V 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj longplay z serii Supraphonu „Interjazz” z nagraniu dwóch czechosłowackich orkiestry pod dyrekcją Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Gustava Broma.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Eins, zwei, drei, vier, fünf…
Sebastian Chosiński

29 IV 2024

Wydawana od trzech lat seria koncertów Can z lat 70. ubiegłego wieku to wielka gratka dla wielbicieli krautrocka. Przed niemal trzema miesiącami ukazał się w niej album czwarty, zawierający koncert z paryskiej Olympii z maja 1973 roku. To jeden z ostatnich występów z wokalistą Damo Suzukim w składzie.

więcej »

Non omnis moriar: Brom w wersji fusion
Sebastian Chosiński

27 IV 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj najbardziej jazzrockowy longplay czechosłowackiej Orkiestry Gustava Broma.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Inne recenzje

Płytoteka kinomana: Dźwięki z wysokiej wieży
— Michał Chaciński

Tegoż autora

Maska kryjąca twarz mroku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Włoski Kurosawa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Palec z artretyzmem na cynglu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Idź do krateru wulkanu Snæfellsjökull…
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz być Kubą Rozpruwaczem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

My i Oni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wielki mały finał
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.