Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)

We wrześniu:
1. – Władisław Krapiwin, jeden z najpoczytniejszych rosyjskich autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Z dorobku liczącego blisko dwieście pozycji na język polski przetłumaczono ledwie dziesięć książek, m.in. „Skąd wieje wiatr”, „Ludzie z fregaty «Afryka»”, „Cień karaweli. Po kolana w trawie”, „Chłopiec ze szpadą”. Wszystkie te książki wyszły jeszcze za PRL i żadna z nich nie zahacza o fantastykę, mimo że Krapiwin bardzo często sięgał po motywy fantasy.
5. – Jiří Menzel, czeski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, jeden z czołowych twórców tzw. nowego kina czeskiego. Najwybitniejsze filmy Menzel nakręcił pod koniec lat 60. – „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (Oscar za film nieanglojęzyczny, nominacja do Złotego Globu, dwie nominacje do nagrody BAFTA), „Kapryśne lato” (nominacja do Złotej Palmy) i „Skowronki na uwięzi” przetrzymane przez cenzurę aż do roku 1990 (Złoty Niedźwiedź). Późniejsze filmy nie były już tak udane, ale z pewnością warto wymienić „Postrzyżyny”, „Wsi moja sielska, anielska” (nominacja do Oscara), „Koniec starych czasów”, „Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina” i „Obsługiwałem angielskiego króla”.
10. – Diana Rigg, brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana przede wszystkim jako Emma Peel z serialu „Rewolwer i melonik”. Śladem swojej poprzedniczki, Honor Blackman, partnerującej Johnowi Steedowi jako Cathy Gale (a zmarłej niecałe pół roku wcześniej, 5 kwietnia), zrezygnowała z gry w serialu na rzecz występu w Bondzie, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, gdzie wcieliła się w jedyną w historii cyklu żonę agenta 007. Wystąpiła potem w jeszcze kilku filmach kinowych – m.in. „Juliuszu Cezarze” i „Szpitalu” Arthura Hillera, za rolę w którym dostała nominację do Złotego Globu – ale reszta kariery upłynęła jej pod znakiem filmów telewizyjnych i seriali (za występ w „Rebece” z 1997 roku dostała nawet nagrodę Emmy). Pod koniec życia przypomniała o sobie rolą Olenny Tyrell w serialu „Gra o Tron”.
17. – Terry Goodkind, amerykański pisarz fantasy. Praktycznie całe życie poświęcił na pisanie książek z cyklu „Miecz prawdy”, dochrapując się nawet serialowej ekranizacji w reżyserii Sama Raimiego. Do Polski dotarło wszystkich 16 tomów głównej serii oraz 4 należące do podcyklu „Kroniki Nicci”. Do wydania zostaje jeszcze 5 tomów podcyklu „The Children of D’Hara”. Oprócz tego wydano u nas „Regułę dziewiątek”, luźno odnoszącą się do cyklu, a także „Gniazdo”, pierwszy z serii czterech thrillerów nie mających nic wspólnego z „Mieczem prawdy”.
17. – Robert W. Gore, amerykański inżynier chemii, przedsiębiorca i wynalazca, któremu zawdzięczamy Gore-Tex, używany do wykonywania tkanin wodo- i wiatroodpornych, ale przy tym paro-przepuszczalnych, jak również do produkcji akcesoriów medycznych (nici chirurgiczne, siatki do przepuklin, etc.).
17. – Winston Groom, amerykański pisarz, który zaistniał w światowej kulturze dzięki jednej jedynej powieści, a i to głównie dlatego, że została ona zekranizowana w sposób wręcz perfekcyjny przez Roberta Zemeckisa. Mowa oczywiście o „Forreście Gumpie”. W Polsce – oprócz tego tytułu – wydano jeszcze pięć innych powieści Grooma: „Gump i spółka”, czyli kontynuację „Forresta Gumpa”, a także odrębne tematycznie „W lepszych czasach”, „Kiedy umiera lato”, „Przed zachodem” i „Taka śliczna dziewczyna”. Nie dotarły do nas natomiast „Only” i „El Paso”, a także żadna z książek niebeletrystycznych, nawet ta nominowana do Pulitzera – „Conversations with the Enemy”, napisana na spółkę z Duncanem Spencerem.
17. – Hanna Rek, piosenkarka, której największa popularność przypadła na przełom lat 50. i 60. Wśród wykonywanych przez nią piosenek były m.in. „Augustowskie noce”, „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Złoty pierścionek”, „Znów minął lata jeden dzień”, „Czy pamiętasz ten dom”, „Diana” i „Romeo”.
20. – Michael Chapman, amerykański operator filmowy. Wśród filmów, do których zdjęcia powstały pod jego kierownictwem, znalazły się m.in. „Taksówkarz”, „Inwazja łowców ciał”, „Wściekły Byk” (nominacja do Oscara), „Człowiek z dwoma mózgami” (jego reżyserem był Carl Reiner, zmarły dosłownie kwartał wcześniej), „Straceni chłopcy” (reżyserujący go Joel Schumacher również odszedł kwartał wcześniej), „Łowcy duchów II”, „Gliniarz w przedszkolu”, „Ścigany” (nominacja do Oscara), „Lęk pierwotny” i „Most do Terabithii”.
21. – Rob Cobb, amerykańsko-australijski grafik i projektant związany z przemysłem filmowym. To jego projektu były statki w „Dark Star”, „Obcym – ósmym pasażerze Nostromo”, „Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia” i „Ostatnim gwiezdnym wojowniku”, latające skrzydło w „Poszukiwaczach zaginionej Arki”, stacja podwodne w „Otchłani” Camerona i „Lewiatanie”, roboty w „Robocie Joxie”, wyposażenie deloreana w „Powrocie do przyszłości”, bronie, pancerze i architektura w „Conanie Barbarzyńcy”, marsjańska architektura i pojazdy w „Pamięci absolutnej”, stroje w „Uciekinierze”, a nawet szereg obcych w kantynie Mos Eisley w „Gwiezdnych wojnach” (m.in. Ithorianin).
21. – Michael Lonsdale, francuski aktor brytyjskiego pochodzenia. Zagrał w blisko dwustu filmach, zdobywając największą popularność rolami Hugo Draxa w „Moonrakerze”, detektywa Claude’a Lebela w „Dniu Szakala”, opata w „Imieniu róży”, profesora Loriebata w „Hibernatusie”, kapelusznika w „Widmie wolności”, Jean-Pierre’a w „Roninie”, Papy w „Monachium” i ojca Gregorio w „Duchach Goi”.
23. – Juliette Gréco, francuska piosenkarka i aktorka. Muza Borisa Viana, Jeana Cocteau i Jean-Paula Sartre’a, kochanka Milesa Davisa, Quincy’ego Jonesa, a być może również Alberta Camusa i Sachy Distala, żona m.in. Michela Piccoliego. Grała w filmach Jeana Cocteau („Orfeusz”), Jean-Pierre’a Melville’a („Kiedy przeczytasz ten list”), Jeana Renoira („Helena i mężczyźni”) i Richarda Fleischera („Pęknięte lustro”). Przede wszystkim jednak śpiewała. Przez 60 lat. W jej repertuarze można znaleźć m.in. „Jolie Môme”, „Déshabillez-moi”, „La Javanaise”, „Si tu t’imagines”, „Musique Mécanique”, „Les Feuilles mortes”, „Chanson pour l’Auvergnat” czy „Accordéon”.
koniec
« 1 2 3
23 stycznia 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie taki krautrock straszny: Czas (smutnych) rozstań
Sebastian Chosiński

22 IV 2024

Longplayem „Future Days” wokalista Damo Suzuki pożegnał się z Can. I chociaż Japończyk nigdy nie był wielkim mistrzem w swoim fachu, to jednak każdy wielbiciel niemieckiej legendy krautrocka będzie kojarzył go głównie z trzema pełnowymiarowymi krążkami nagranymi z Niemcami.

więcej »

Non omnis moriar: Praga pachnąca kanadyjską żywicą
Sebastian Chosiński

20 IV 2024

Muzyczna archeologia? Jak najbardziej. Ale w pełni uzasadniona. W myśl Horacjańskiej sentencji: „Nie wszystek umrę” chcemy w naszym cyklu przypominać Wam godne ocalenia płyty sprzed lat. Albumy, które dawno już pokrył kurz, a ich autorów pamięć ludzka nierzadko wymazała ze swoich zasobów. Dzisiaj wspólny album czechosłowackiej Orkiestry Gustava Broma i kanadyjskiego trębacza Maynarda Fergusona.

więcej »

Nie taki krautrock straszny: Nie zadzieraj z Czukayem!
Sebastian Chosiński

15 IV 2024

W latach 1968-1971 życie muzyków Can ogniskowało się wokół pracy. Mieszkając w Schloß Nörvenich, praktycznie nie wychodzili ze studia. To w którymś momencie musiało odbić się na kondycji jeśli nie wszystkich, to przynajmniej niektórych z nich. Pewien kryzys przyszedł wraz z sesją do „Ege Bamyasi” i nie wiadomo, jak by to wszystko się skończyło, gdyby sprawy w swoje ręce nie wziął nadzwyczaj zasadniczy Holger Czukay.

więcej »

Polecamy

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku

A pamiętacie…:

Murray Head – Judasz nocą w Bangkoku
— Wojciech Gołąbowski

Ryan Paris – słodkie życie
— Wojciech Gołąbowski

Gazebo – lubię Szopena
— Wojciech Gołąbowski

Crowded House – hejnał hejnałem, ale pogodę zabierz ze sobą
— Wojciech Gołąbowski

Pepsi & Shirlie – ból serca
— Wojciech Gołąbowski

Chesney Hawkes – jeden jedyny
— Wojciech Gołąbowski

Nik Kershaw – czyż nie byłoby dobrze (wskoczyć w twoje buty)?
— Wojciech Gołąbowski

Howard Jones – czym właściwie jest miłość?
— Wojciech Gołąbowski

The La’s – ona znowu idzie
— Wojciech Gołąbowski

T’Pau – marzenia jak porcelana w dłoniach
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

W trakcie

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.