Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

10 filmów o trudnej miłości

Esensja.pl
Esensja.pl
Miłość już z samej definicji jest trudna. W naszym rankingu jednak nie będziemy przedstawiać filmów, w których miłosne spełnienie jest skomplikowane głownie dlatego, że obiekty uczuć cechuje nieprzejednanie i trzeba się niezwykle natrudzić, by je ostatecznie zdobyć. Tym razem skupimy się na filmach, w których relacje miłosne są – mówiąc delikatnie – zdrowo pokręcone.

Ewa Drab, Kamil Witek

10 filmów o trudnej miłości

Miłość już z samej definicji jest trudna. W naszym rankingu jednak nie będziemy przedstawiać filmów, w których miłosne spełnienie jest skomplikowane głownie dlatego, że obiekty uczuć cechuje nieprzejednanie i trzeba się niezwykle natrudzić, by je ostatecznie zdobyć. Tym razem skupimy się na filmach, w których relacje miłosne są – mówiąc delikatnie – zdrowo pokręcone.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
1. Miłość Larsa
Pozornie to historia jakich wiele. Lars poznaje Biankę przez internet. Niby nic nadzwyczajnego, wszak obecnie jest to jeden z popularniejszych sposobów poznawania drugiej połówki. Zaczynają mieszkać razem, planują wspólną przyszłość. Zwyczajnie, prawda? A teraz wyobraźcie sobie, ze Bianka to nic innego jak… gumowa lala. Ponieważ Lars to zamknięty w sobie, acz na swój sposób sympatyczny facet, okolica i najbliższa rodzina przyjmują jego dziwaczną towarzyszkę w sposób normalny. Jego dziewczyna jest zapraszana na kobiece kawki, a wszyscy dookoła zachowują się tak, jakby faktycznie mieli do czynienia z żywą osobą. (KaW)
2. Zaklęta w sokoła
Problematyczna miłość nie omija także czasów średniowiecznych, nawet jeśli wtedy było to uczucie niemal zakazane. Piękna Isabeau i kapitan Navarre są sobie przeznaczeni. Niestety Isabeau to także obiekt nieodwzajemnionego uczucia złego biskupa, który z zemsty rzuca na kochanków klątwę utrudniającą rozkwit ich prawdziwej miłości. Za dnia Navarre zachowuje ludzką postać, by po zachodzie słońca przemienić się w wilka. Natomiast jego ukochana odwrotnie – w dzień jest sokołem, a ludzką postać przybiera tylko w nocy. Nijak się spotkać, nijak zobaczyć. Miłość podobno przetrwa wszystko, ale… Na szczęście nawet najbardziej pokręcone baśnie mają to do siebie, że dobrze się kończą. (KaW)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
3. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
Film Davida Finchera oparty luźno na prozie Fitzgeralda opowiada o mężczyźnie, który rodzi się stary, a wraz z upływem czasu młodnieje. Zaburzenie porządku wpływa na wszystkie sfery życia bohatera – w tym na miłość. Bo czy można zbudować trwały związek, jeśli tylko przez chwilę zakochani są na tym samym etapie życia? Fincher nie próbuje rozegrać love story, w którym miłość przezwycięża przeszkody, bo jest to po prostu niemożliwe. Za to otrzymujemy historię miłości przegranej. W końcu to główny temat filmu: zawsze przegramy, jeśli zanegujemy porządek rzeczy. Obraz Finchera był oceniany różnie, ale nawet jeśli jest się w grupie antyfanów, to warto docenić rozegranie wątku miłosnego. (ED)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
4. Paheli – Sekret
Duch i kobieta połączeni miłością? „Paheli” to ekranowa interpretacja słynnej legendy indyjskiej. Duch zakochuje się w pannie młodej. Mąż od początku ją zaniedbuje, a kiedy wyjeżdża na długo w interesach, duch przyjmuje jego formę i objawia się żonie. Miłość w „Paheli” jest bajkowa, surrealistyczna i wyidealizowana. Stanowi metaforę naszej potrzeby bycia kochanym bezwarunkowo. Na ekranie magiczne rozwiązania wspierają uczucia, pozwalając miłości rozkwitnąć i pokonać przeszkody. To przecież rola legend i kina – pocieszyć i dać nadzieję baśniowym opakowaniem. (ED)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
5. King Kong
Niezależnie od wersji i od tego, czy małpa ma kilka czy kilkanaście metrów wysokości, uczucie jakie łączy ją z aktoreczką Ann Darrow jest zawsze tak samo mocne. Zwierzęcy magnetyzm przyciągający Konga do wybranki, tak jak wszystko w naturze, jest trudny do jasnego uzasadnienia. Choć potwór ratuje ją z niejednej opresji, w miłosnym trójkącie pomiędzy Ann, przystojnym pisarzem a małpą, to Kong z góry stoi na straconej pozycji. Nie wystarcza nawet wspięcie się z wybranką na szczyt samego Empire State Building i zniszczenie sporej części Nowego Jorku. Co prawda Kong nie jest Ann całkowicie obojętny, ale niestety to nie w tej historii Piękna pokocha Bestię. (KaW)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
6. Zaklęci w czasie
Co byście powiedzieli, gdyby miłość waszego życia znikała w najmniej odpowiednich momentach – czasem na wiele tygodni – a wracałaby bez jakichkolwiek ubrań? Pal sześć, gdy jeszcze ma postać umięśnionego Erica Bany, ale ciężko założyć rodzinę z kimś, kto omija najważniejsze momenty z jej życia i tylko chwilami pojawia się dwa razy w tej samej czasoprzestrzeni. Nie jest to skutek pijackich wybryków, ale tego, że Henry ma dar podróżowania w czasie. Ale cóż z tego, skoro w ogóle go nie kontroluje? Zakochanej w nim Clare pozostaje tylko czekać z nadzieją, że jej wybranek w końcu zjawi się na dłużej. Nic dziwnego zatem, że choć znają się właściwie przez całe życie, to oboje mają wciąż wrażenie, jakby poznali się wczoraj… (KaW)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
7. Edward Nożycoręki
Jeśli mowa o dziwacznej miłości z nietypowym problemem w tle, to nie wolno pominąć Tima Burtona. „Edward Nożycoręki” stanowi przede wszystkim społeczną satyrę o inności, szukaniu tożsamości i ludzkiej niewdzięczności ujętą w nawias baśni. Ale w historii Edwarda, który zamiast rąk ma parę nożyc, miłość odgrywa kluczowe znaczenie: zakochany w córce swoich dobroczyńców bohater przejrzy na oczy i zobaczy, że wcześniejsza akceptacja ze strony otoczenia była tylko interesownym przedstawieniem. Burton woli pesymistyczne rozwiązania, ale w „Edwardzie Nożycorękim” rzuca odrobinę światła na mroczny obraz miłości – choć miałaby nas zniszczyć, warto kochać. (ED)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
8. Gnijąca panna młoda
Kolejna miłość według Tima Burtona, tym razem nieodwzajemniona i przypadkowa. Rozgrywa się między zamordowaną panną młodą a żyjącym nieudacznikiem, który przez przypadek budzi ją z zaświatów. Miłość wynika tu raczej z wdzięczności i zmęczenia samotnością niż zaangażowania w drugą osobę. Bohaterka czuje się niechciana, a kiedy ktoś – nawet w wyniku pomyłki – wykazuje nią zainteresowanie, przywiązanie jest naturalnym następstwem. Burton, jak zwykle i po swojemu, pokazuje, że każdy ma prawo kochać, bo każdy tego potrzebuje. (ED)
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
9. Gwiezdny pył
Gwiazda, która spadła z nieba i chłopak z małego angielskiego miasteczka szukający własnej tożsamości to bohaterowie nietypowego romansu ekranizacji powieści fantasy Neila Gaimana. Film stawia przede wszystkim na historię przebywania drogi do niezależności i dojrzałości, ale miłość, jakkolwiek niezwykła, odgrywa jak najbardziej zwyczajną, chociaż ważną rolę. Uczucie daje bohaterom siłę sprzeciwienia się wrogom i motywację dla podejmowania dalszej walki. To miłość pozwala Tristanowi nabrać pewności siebie i dowiedzieć się, czego chce od życia. Oprawa fantasy nic nie zmienia – love story potraktowano raczej standardowo. (ED)
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
10. Film o pszczołach
Teoretycznie to film dla dzieci, ale w praktyce dorośli bawią się na nim lepiej od swoich pociech. Zwróćmy uwagę choćby na zawarty w nim dość oryginalny związek, wymykający się jakimkolwiek schematom i wyobrażeniom. Główny bohater – pszczółka Barry – zakochuje się nie w osie, komarze czy nawet w szerszeniu, ale w…człowieku. Jego wybranką serca jest nowojorska kwiaciarka Vanessa. Razem piknikują, spędzają czas i bawią się świetnie w swoim towarzystwie. Zawadiacki Barry z czasem zaczyna marzyć o nierealnym wspólnym życiu, ale chyba nie trzeba być szczególnie bystrym, by dojść do wniosku, że w ostatecznym rozrachunku swoim maleńkim żądłem wyrządziłby więcej krzywdy niż pożytku. (KaW)
koniec
14 lutego 2011

Komentarze

14 II 2011   10:30:04

fajny ranking, nie tak wysłodzony jakiego można się spodziewac po walentynkach

14 II 2011   12:43:13

"Szczyt tolerancji zostaje osiągnięty, gdy Lars deklaruje, ze wybranka jego serca jest w ciąży…"
Oglądałem wczoraj i nie przypominam sobie, żeby była mowa o ciąży Bianki, a po drugie żaden szczyt tolerancji nigdy nie został osiągnięty, bo mieszkańcy nagle nie doszli do wniosku - "to już przesada!".

14 II 2011   13:03:09

voagar - masz rację, niestety pamieć bywa zawodna:(Przepraszam za pomyłkę

14 II 2011   14:31:42

ja się pytam co to za prowokacja w tej " Zaklętej w sokoła" ? Jak Biskup może być zły :)

14 II 2011   15:28:58

Brakuje "Wszystko o Amy". "Zaklęta w sokoła" dobrze, że jest choć pszemequ ma w sumie rację.

14 II 2011   15:39:27

Mój kumpel ze studiów kiedyś się zżymał, że jego koleżanki w klasie szalały na punkcie "Zaklętej w sokoła" a on nie rozumie czemu. Cóż, ja się także zaliczam do grona osób, którym się film podobał i myślę o nim ciepło. Zwłaszcza, że po raz pierwszy oglądałam go jako młode dziewczę i wzruszałam się niepomiernie ;P

14 II 2011   17:02:04

przemq -> zdarzają się ;) W sredniowieczu to raczej było dosyć powszechne ;)

15 II 2011   01:28:22

własnie jestem po podwójnym seansie filmowym z listy. I razem z moja walentynka czekamy co nam zaproponuje esensja za rok :) hihi

20 II 2011   20:32:28

Mi osobiście brakuję tu "Miasta Aniołów" ("City of Angels"1998)z Nicolasem Kim Coppola(Cage)i Meg Ryan i myślę,że chyba parę osób się ze mną zgodzi.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Ultimate Goth
— Miłosz Cybowski

Wojna, która zakończy wszystkie wojny
— Konrad Wągrowski

Kiedy wejdziesz między wrony…
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Luty 2018 (2)
— Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz, Marcin Osuch

Solidarni z uchodźcami
— Piotr Dobry

Esensja ogląda: Październik 2016 (3)
— Jarosław Loretz, Jarosław Robak

Esensja ogląda: Sierpień 2015 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Transatlantyk 2015: Dzień 4
— Sebastian Chosiński

Esensja ogląda: Kwiecień 2015 (1)
— Piotr Dobry, Alicja Kuciel, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.