Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 13 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Gareth Edwards
‹Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŁotr 1. Gwiezdne wojny - historie
Tytuł oryginalnyRogue One: A Star Wars Story
Dystrybutor Disney
Data premiery15 grudnia 2016
ReżyseriaGareth Edwards
ZdjęciaGreig Fraser
Scenariusz
ObsadaFelicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Donnie Yen, Ben Mendelsohn, Forest Whitaker, Diego Luna, Jonathan Aris
MuzykaMichael Giacchino
Rok produkcji2016
Kraj produkcjiUSA
CyklGwiezdne wojny, Historie
Gatunekakcja, fantasy, przygodowy
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Plaża Omaha, czyli żegnaj, baśni

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Adam Kordaś, Magdalena Kubasiewicz, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Plaża Omaha, czyli żegnaj, baśni

…ale nie ideał
Konrad Wągrowski: No dobra, a co w takim razie się wam nie podobało? Dla mnie byłby to pewien chaos montażowy początkowych scen, chyba zbyt skrótowo wprowadzający we właściwą fabułę, brak pomysłu na dobre wykorzystanie bardzo ciekawej postaci Sawa Gerrery (najpierw go długo nie ma, potem płacze, a potem ginie), no i drobiazgi logiczne w stylu – a na jaką właściwie cholerę Orson Krennic i jego drużyna lądują dobry kilometr od mieszkania Galena, dając czas jego rodzinie na ucieczkę i zmuszając się do popylania po nierównym gruncie i jaki głębszy sens miała decyzja pani Erso by znienacka wrócić i dać się zabić.
Marcin Osuch: Czepiasz się. Wiesz lepiej ode mnie, że w takich filmach muszą być takie elementy bo inaczej bohater nie będzie mógł zrobić tego czy tamtego. Mnie uwierał najbardziej brak klasycznej czołówki GW i muzycznych motywów gwiezdnej sagi. Kompletnie nie rozumiem dlaczego zrezygnowano z płynących napisów i usług Williamsa.
Adam Kordaś: Jeśli przełączyć się z emocji na logiczne myślenie można się od razu zacząć zastanawiać czemuż to bezcenne plany Gwiazdy Śmierci nie były zwyczajnie porządnie zaszyfrowane. Oczywiście wtedy cała epicka bitwa na orbicie, partyzancka siekanka na powierzchni Scarif oraz poświęcenie Galena i jego córki na niewiele by się zdały… Albo czemu Galen nie przesłał po prostu właśnie owych planów z zaznaczonym słabym punktem Gwiazdy Śmierci poprzez swego wysłannika – gabarytowo wcale nie były przecież jakoś szczególnie większe niż nośnik holowiadomości.
Konrad Wągrowski: Generalnie wydaje mi się, że do sposobu przetrzymywania, pozyskiwania i przekazywania planów Gwiazdy Śmierci lepiej żadnej logiki nie próbować przykładać, bo to ma małe szanse się obronić.
Agnieszka Szady:: E tam, stosując normy przygodowych space-oper, logika zachowuje przyzwoity poziom. Natomiast zgadzam się co do Gerrery, tudzież chętnie zobaczyłabym lekkie rozszerzenie czy też pogłębienie postaci Jyn, która dla mnie jest tak bezbarwna, że trudno mi jest zapamiętać jej imię. Tak swoją drogą – czy kolejni twórcy „Gwiezdnych wojen” znają tylko kilka sylab? Jyn – Jinn, Andor – Endor, Jedi – Jedha, no przecież zwariować można…
Adam Kordaś: Nie wiem, czy jakieś mocniejsze akcentowanie Gerrery coś szczególnie interesującego by wniosło. Dla mnie jest go akurat tyle ile trzeba – co więcej pozostawienie wyobraźni widza co też się za tą postacią kryje w mroku jest ciekawsze niż np. pokazanie sceny gdy rzucałby wysłannikom Rebelii „Rozkazy takowe mam w…” ;)
Konrad Wągrowski: Dla mnie jednak dziwne jest wymyślanie bardzo ciekawej postaci, by ostatecznie nie dać jej w filmie nic do roboty. Może jakieś wycięte sceny? Swoją drogą wiadomo, że film poddawany był dużym przeróbkom, ciekawe, co ostatecznie musiało z niego wylecieć.
Adam Kordaś: Może w planach jest film będący prologiem do „Łotr 1” poświęcony w całości przemianie młodego buntownika idealisty w fanatycznego ekstremistę z którym nie chcą już mieć nic wspólnego „zwyczajni” rebelianci w którym wyjaśniło by się wszystko a nawet jeszcze więcej?
Konrad Wągrowski: A ja słyszałem, że ma być sequel do „Łotra 1”, którego akcja rozpocznie się chwilę po zakończeniu tego filmu. Będzie chyba opowiadał o dostarczeniu planów Gwiazdy Śmierci do Rebelii i próbie jej zniszczenia. Podobno ta tajemnicza dziewczyna w białym, która na chwilę pokazuje się w ostatniej scenie ma grać większą rolę. Poza tym chyba będzie zupełnie nowa obsada, czytałem, że ma być jakiś wiejski chłopak, jakiś przemytnik i coś więcej o tej Mocy, o której wspominał Chirrut.
Czego oczekujemy po kolejnych filmach?
Marcin Osuch: Myślę, że rozdzielenia „Gwiezdnych…” na dwa poziomy. Główna saga będzie nadal skierowana do wszystkich, przewidywalna, ze sztampowymi bohaterami na zasadzie „lubimy to co znamy”. I nowy poziom, dla „zaawansowanych” odbiorców. Mam nadzieję, ze właśnie „Łotr 1” otworzył właśnie drzwi dla filmów bardziej „eksperymentalnych” (oczywiście jak na „Gwiezdne wojny”), odważnych pod kątem wprowadzanych bohaterów i scenariusza.
Agnieszka Szady:: Mam taką samą nadzieję – tylko czemu dystrybutor wersję z napisami zdejmuje z ekranów wcześniej, niż dubbingowaną?
Adam Kordaś: Chciałbym żeby spełniły się przypuszczenia Marcina i każdy nowy film z serii historii dawał się z jednej strony lubić sam w sobie a z drugiej zgrabnie uzupełniał mozaikę ogólnego uniwersum Gwiezdnych Wojen. Tylko mam pewne obawy czy teraz nie zacznie się wysyp opowieści z młodzieńczych lat głównych bohaterów… Nie mówię, że nie byłoby nawet ciekawie zobaczyć jak Han Solo doszedł do punktu w którym oferty podejrzanych starców w podejrzanych spelunkach na podejrzanych planetach zaczęły być dla niego atrakcyjne. Jest to jednak kruchy lód bo z jednej strony ktoś z młodych aktorów musiałby sprostać zadaniu wiarygodnego odegrania legendarnej postaci a z drugiej nijak nie dałoby się wytworzyć takich emocji jak w przypadku bohaterów „Łotra 1” – wszak wszyscy wiemy gdzie i kiedy została przecięta linia jego życia.
koniec
« 1 2 3
26 stycznia 2017

Komentarze

« 1 2
28 I 2017   14:05:49

Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia ze strony autorów. Choć nie wszystkie kupuję, szczególnie to dotyczące Aldena Ehrenreicha - że Adam Kordać mógł nie wiedzieć w chwili pisania, kto go gra. Come on, tę informację ogłoszono oficjalnie w lipcu 2016 roku, czyli 6 miesięcy temu. Reklamujecie się jako magazyn kultury popularnej. Jeśli zapraszacie kogoś do dyskusji o GW, to on po prostu musi wiedzieć takie podstawowe rzeczy, bo inaczej tracicie wiarygodność.

28 I 2017   20:00:39

Szanowny/a a. Przede wszystkim nad wyraz mi miło, że zaszczycasz naszą redakcyjną wymianę myśli i wrażeń wzbudzonych przez "Łotr 1" nie tylko swą uwagą ale Twymi do niej uwagami. Nie śmiem podważać Twych stwierdzeń - zdaję sobie sprawę, że gdzież mi tam konkurować z Twą wiedzą na temat uniwersum GW i jego popkulturowej otoczki. Może tylko zwrócę nieśmiało uwagę, że w czasie gdy tak sobie w redakcji gwarzyliśmy na planie filmu o młodych latach Hana Solo nie zdążył paść jeszcze ani jeden klaps, więc osoba mająca się w niego wcielić jeszcze tej szansy nie miała. A jak to się mówi "nie mów hop, póki nie przeskoczysz" ;) Oczywiście nie zmienia to faktu, że przybłąkałem się do owej dyskusji nieco przypadkiem by wypełnić parytet zarezerwowany dla tych nieszczególnie popularnych i kulturalnych... Cóż, mawia się też, "nie ważne co mówią, byleby mówili i nie przekręcali nazwiska" :)

02 II 2017   20:01:30

Wiadomo, dlaczego Erso się zbuntował. Między częścią III a III i 1/2 nie mija tak znowu wiele lat. Galen Erso służył wojskowym podczas Wojen Klonów, jego ojczyzną była Stara Republika. A potem przyszła "dobra zmiana".

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Z filmu wyjęte: Latająca rybka
Jarosław Loretz

6 V 2024

W chińskich filmach nawet latające ryby są trochę… duże.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Do kina marsz: Kwiecień 2017
— Esensja

Porażki i sukcesy 2016, czyli filmowe podsumowanie roku
— Piotr Dobry, Gabriel Krawczyk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

50 najlepszych filmów 2016 roku
— Esensja

Najlepsze filmy IV kwartału 2016
— Esensja

Nie przegap: Grudzień 2016
— Esensja

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz, Marcin Osuch

Gwiezdny pył
— Kamil Witek

Ciemna strona Rebelii
— Konrad Wągrowski

Do kina marsz: Grudzień 2016
— Esensja

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Czerwiec 2014 (2)
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Maj 2014 (3)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Gabriel Krawczyk, Agnieszka Szady

17. Cropp Kultowe: Dzień 1. Potworna piękność
— Ewa Drab

Powrót Króla Potworów
— Krzysztof Spór

Strefa X, czyli kosmici z garażu
— Agata Malinowska

Tegoż autora

Kraina bez gwiazd
— Marcin Osuch

Uczmy się języków!
— Marcin Osuch

„Szalony Kojot” przez dwie chmury?
— Marcin Osuch

Aparat, góry, człowiek
— Marcin Osuch

Niech prezydent się tym zajmie
— Marcin Osuch

Ratunek czy porwanie?
— Marcin Osuch

Zatrzymane w słowach
— Marcin Osuch

Broń i pieniądze
— Marcin Osuch

Tylko wkrętacza brakuje
— Marcin Osuch

I gwiazdka z nieba nie pomoże, kiedy brak natchnienia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.