Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 13 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii

Edgar Wright
‹Baby Driver›

WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułBaby Driver
Dystrybutor UIP
Data premiery7 lipca 2017
ReżyseriaEdgar Wright
ZdjęciaBill Pope
Scenariusz
ObsadaAnsel Elgort, Jon Bernthal, Jon Hamm, Eiza González, Micah Howard, Lily James, Morgan Brown, Kevin Spacey
MuzykaSteven Price
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiUSA, Wielka Brytania
Czas trwania113 min
WWW
Gatunekakcja, muzyczny
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Dobry i Niebrzydki: Baby jest jakiś inny

Esensja.pl
Esensja.pl
Piotr Dobry, Konrad Wągrowski
« 1 2

Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Dobry i Niebrzydki: Baby jest jakiś inny

KW: Nie znam się na muzyce, ale lubię wszak Queen (kto nie lubi?) i Barry’ego White’a, a noga podczas seansu cały czas mi rytmicznie podskakiwała. Soundtrack oczywiście nabędę i będę oczywiście słuchał go nieustannie… w samochodzie.
PD: To był dla mnie największy problem po wyjściu z kina. A w zasadzie dwa problemy – jechać zgodnie z przepisami i nie rozwalić sobie bębenków przesadnym podkręceniem głośności radia. No ale właśnie – skoro już wróciliśmy do samochodu, nie sposób nie zauważyć, że „Baby Driver” to kolejny po „Drive” obraz inspirowany relatywnie mało u nas znanym „Kierowcą” Waltera Hilla, neonowym thrillerem z 1978 roku. Team Wright czy Team Refn?
KW: A muszę wybierać? Oba filmy bardzo lubię, mają podobny temat, podobne sceny, choć oczywiście kompletnie inny klimat. Dla obu kluczowa jest też muzyka (choć dla „Drive” oczywiście w mniejszym stopniu). Każdy można smakować wiele razy, ale na różny sposób. „Drive” samotnie przy drinku, „Baby Driver” sprawdzi się przy piwie z fajną ekipą. A potem można spróbować odwrotnie i porównywać wrażenia.
PD: Nie musisz wybierać, też bym nie potrafił. Wspaniałe jest to, że oba tytuły czerpią z jednego źródła, gdzieś tam wpisują się we wspólny mikrokosmos, a zarazem – dzięki wyobraźni i osobowości swych twórców – pokazują, ile odmiennych stylistyk i emocji da się wciąż wycisnąć z rzekomo zgranej do cna konwencji.
KW: A ja zadam inne pytanie: team Jamie Foxx czy team Jon Hamm?
PD: Foxx – jako nemezis głównego bohatera i katalizator jego przebudzenia. Ale też świetna, nieprzewidywalna postać. Scena w restauracji, gdy Bats bezbłędnie rozpracowuje przeszłość Buddy’ego i Darling, to popisowy pokaz, ile można wycisnąć z samego dialogu, jeśli ma się w zanadrzu aktora klasy oscarowej.
KW: Dla mnie Hamm, który wcale nie musi być wybitnym aktorem, by zachwycać na ekranie, bo kamera go po prostu kocha, a w każdej scenie kipi taką charyzmą, że mało nie rozsadza ekranu. Hamm próbuje oderwać się od swojego Mad Menowego emploi i świetnie pokazuje, że jednak istnieje życie po Donie Draperze. A przy okazji bardzo mi przypadło do gustu, że z początku wydaje się być najsympatyczniejszym z całej ekipy bandziorów, by w końcówce stać się tym najbardziej psychopatycznym. Jamie Foxx też znakomity, przyznaję, ale on zawsze był lepszym aktorem od Hamma, a tu obaj brylują.
PD: Z taką interpretacją mogę się zgodzić. Hamm w końcówce robi tu wręcz za ekwiwalent typowego villaina z horrorów i sensacyjniaków klasy B, potraktowanego oczywiście z przymrużeniem oka – jego Buddy najpierw wyraża afekt dla Queen, a potem wstaje bez końca przy utworze z „Nieśmiertelnego”. Ale jest też w postaci Buddy’ego – jak w każdej postaci tutaj – pewna nieprzewidywalność. Nie wiemy, jak by się zachował w stosunku do Baby’ego, gdyby ten nie przyczynił się pośrednio do skrzywdzenia Darling – w końcu na początku darzy gołowąsa sympatią najbardziej z całej szajki.
KW: A i zwrot akcji z Kevinem Spaceyem zacny – jego odpowiednik w „Drive” nie miał jednak tak ładnego finału.
PD: Mnie też rozwój postaci Spaceya bardzo pozytywnie zaskoczył. Z początku spodziewasz się kolejnej wariacji na temat Franka Underwooda, cynicznego skurwiela wygranego na jednej nucie, a gdzieś od sceny z synem pojawiają się sygnały, że ta postać nie jest jednak tak jednoznaczna.
KW: A co powiesz o parze młodych bohaterów?
PD: Jest po amerykańsku – jak cały film – wspaniała. Trochę jak Clarence Worley i Alabama z „Prawdziwego romansu” wsadzeni w kontekst nowych czasów. Zagubiony chłopak i przypadkowo spotkana kelnerka śniący wspólny amerykański sen o ucieczce autostradą donikąd. Romantyczny moment spotkania Baby’ego i Debory należy zresztą do moich ulubionych w całym filmie. To jest przecież jak postmodernistyczna wersja baśni o „Kopciuszku”, gdzie książę trafia wybrankę swojego serca nie po pantofelku, a po piosence. A jakby tego było mało, Lily James wybiła się przecież właśnie rolą odświeżonego disnejowskiego Kopciuszka! Nie wiem, czy to już było intencjonalne, czy to tylko moja nadinterpretacja, niemniej ilość linków do innych tekstów kultury, przy jednoczesnym zachowaniu przez Wrighta artystycznej autonomii, po prostu mnie powala.
KW: Gadaliśmy o scenach samochodowej akcji, o muzyce, o aktorach, czas na humor. Pierwszorzędny. Skecz z małym Sammem i gag z maskami Mike’a Myersa zupełnie mnie rozbroiły.
PD: Tak, jakimś cudem nawet stary jak świat żart z Michaelem/Mikiem Myersem nie wypada tu czerstwo – mimo że jest zestawiony ze sceną z maskami z „Point Break”, trawestowaną jeszcze częściej. W ogóle podobało mi się, że humor nie jest tu przeszarżowany, mimo tuzinów sprzyjających temu (auto)cytatów, mimo całej podkręconej stylówy, celowo przerysowanego aktorstwa, samej idei fabularnej (chłopak z jakby-Aspergerem w butach Steve’a McQueena - no, jest to z pewnością inny bohater, niż taki, do jakiego przyzwyczaiło nas kino samochodowe). Dowcip przewija się non stop, niemal w każdej scenie czy dialogu mamy jakiś pastiszowy podtekst, sama ksywa Baby’ego stwarza już okazję do niekończących się żartów – a mimo to Wright wie, gdzie wcisnąć pauzę.
KW: Do elementów humorystycznych zaliczają się przecież też dialogi, które są świetnie napisane, ale nie ma poczucia, że ktoś tu próbuje na siłę naśladować Tarantino. No i sam finał – niby nic rewolucyjnego, ale poczułem się zaskoczony. Zwykle rozwiązania są dwa – bohaterowie uchodzą pościgowi i znajdują azyl w jakimś egzotycznym miejscu, albo nie uchodzą pościgowi i wszystko kończy się bądź tragicznie, bądź dramatycznie. A tu – zupełnie inny finał. Taki prawdziwy – choć rozciągnięty w czasie na parę lat – happy end.
PD: To jest happy end typu „nic nie przychodzi ot tak hop-siup, za grzechy trzeba odpokutować, ale koniec końców dobro zawsze zwycięży”. Akurat na trudne czasy za oknem.
koniec
« 1 2
21 lipca 2017

Komentarze

21 VII 2017   09:33:42

Jestem, stary stetryczały i marudny - ale dla mnie ten film to jedno wielkie nieporozumienie. To wszystko co opisujecie jest w filmie ale jak dla mnie to jest to na zasadzie:
Zobacz jacy jesteśmy fajni - łapiesz, łapiesz ten żart? - nie zły nie? Naprawdę jesteśmy cool ...I ile filmów oglądaliśmy wcześniej, hooh
Żenada

21 VII 2017   23:07:53

W znacznej mierze zgadzam się z przedmówcą. I z Arturem Pietrasam ("Kinomaniak"), który wlepił "Baby driverowi" 3 punkty na 10 i uznał go za filmopodobną podróbę "Drive" dla gimbazy. Dla mnie też nowy produkt Edgara Wrighta jest efekciarską ściemą, filmem błyskotką, świecidełkiem, myślowo prymitywnym. Najbardziej irytujący był jego finał, potrójny bodaj, bo film nie był w stanie się zakończyć, dopóki nie przerobione zostaną wszystkie gówniane sentymentalne kalki z "Bonnie and Clyde" czy "Thelma and Louise". Fantastyczna była strzelanina w rytm rewelacyjnego riffu gitarowego z utworu "Hocus pocus" grupy Focus. Mam nadzieję, że Jan Akkerman, gitarzysta rzeczonego zespołu, dostał nalezne mu pieniądze za wykorzystanie w tym szpanerskim filmie jego kapitalnej muzyki.

22 VII 2017   01:04:20

to ja na wszelki wypadek zaznaczę, że zachwycam się tą recenzją, jak i filmem :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Wehrmacht kontra SS
Sebastian Chosiński

7 V 2024

Powie ktoś, że oparta na prozie słowackiego pisarza Juraja Váha „Noc w Klostertal” byłaby ciekawsza, gdyby nie pojawiający się na finał wątek propagandowy. Tyle że nie pobrzmiewa on wcale fałszywą nutą. Gdyby przyjąć założenie, że cała ta historia wydarzyła się naprawdę, byłby nawet całkiem realistyczny. W każdym razie nie zmienia to faktu, że spektakl Tadeusza Aleksandrowicza ogląda się znakomicie nawet pięćdziesiąt pięć lat po premierze.

więcej »

Z filmu wyjęte: Latająca rybka
Jarosław Loretz

6 V 2024

W chińskich filmach nawet latające ryby są trochę… duże.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Rosjan – nawet zdrajców – zabijać nie można
Sebastian Chosiński

30 IV 2024

Opowiadanie Jerzego Gierałtowskiego „Wakacje kata” ukazało się w 1970 roku. Niemal natychmiast sięgnął po nie Zygmunt Hübner, pisząc na jego podstawie scenariusz i realizując spektakl telewizyjny dla „Sceny Współczesnej”. Spektakl, który – mimo świetnych kreacji Daniela Olbrychskiego, Romana Wilhelmiego i Aleksandra Sewruka – natychmiast po nagraniu trafił do archiwum i przeleżał w nim ponad dwie dekady, do lipca 1991 roku.

więcej »

Polecamy

Latająca rybka

Z filmu wyjęte:

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja

50 najlepszych filmów 2017 roku
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Film
— Esensja

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (1)
— Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Najlepsze filmy III kwartału 2017 r.
— Esensja

Esensja ogląda: Lipiec 2017
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Mistrz kierownicy ucieka
— Kamil Witek

Do kina marsz: Lipiec 2017
— Esensja

Z tego cyklu

Zemsta Dragów, czyli bokserska nostalgia
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Norwegia już nigdy nie będzie taka jak przedtem
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Duchy, diabły, wilkołaki i steampunkowe mechaniczne skrzaty
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Każdy kadr to Ameryka
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Rzeźnia dla dwojga
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Partia na party w czasach Brexitu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jak smakują Porgi?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (1)
— Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (2)
— Jarosław Loretz

Święto Zmarłych
— Bartosz Sztybor

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.