Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Esensja na wakacje: Bardzo zzzzimne filmy

Esensja.pl
Esensja.pl
Jakub Gałka, Konrad Wągrowski
Ufff, jak gorąco… Lato w pełni – płoną kolejne hektary lasów, roślinność usycha, a ludzie omdlewają na ulicach. Na ochłodę po najmroźniejszych scenach w literaturze tym razem proponujemy analogiczne zestawienie filmowe. Obejrzyjcie, rezerwujcie samolot (albo X-winga) i lećcie poczuć ten chłód. Często zabójczy. Na pewno poczujecie ulgę po ostatniej fali upałów.

Jakub Gałka, Konrad Wągrowski

Esensja na wakacje: Bardzo zzzzimne filmy

Ufff, jak gorąco… Lato w pełni – płoną kolejne hektary lasów, roślinność usycha, a ludzie omdlewają na ulicach. Na ochłodę po najmroźniejszych scenach w literaturze tym razem proponujemy analogiczne zestawienie filmowe. Obejrzyjcie, rezerwujcie samolot (albo X-winga) i lećcie poczuć ten chłód. Często zabójczy. Na pewno poczujecie ulgę po ostatniej fali upałów.
„Gorączka złota” (1925, reż. Charles Chaplin)
Alaska, USA
Alaska kojarzy się nie tylko z uroczym serialem. Nie zapominajmy, że ten stan, za grosze kupiony przez USA od Rosji (car nie był najlepszym handlowcem), okazał się posiadać niemałe złoża popularnego i cenionego żółtego kruszcu. A że zimno tam, pożywienia niewiele i nie każdy przecież może łatwo znaleźć fortunę, nawet Charlie Chaplin musiał zjeść swego buta w jednej z najlepszych filmowych scen kulinarnych wszech czasów. Makłowicz się przy tym chowa.
• • •
„Alive – dramat w Andach” (1993, reż. Frank Marshall)
Andy, Chile/Argentyna
Pozostajemy przy tematyce kulinarnej. Co bowiem można zjeść, gdy nawet buty się nie nadają do spożycia, zima wokół nas w pełni, droga do najbliższego miasteczka wiedzie przez góry, a na dodatek wszyscy są w nie najlepszej formie po twardym lądowaniu samolotu? Odpowiedź – współpasażerów, którzy podczas lądowania mieli mniej szczęścia. Choć może to nie najlepiej zabrzmi, ale cała ta dramatyczna historia opowiedziana jest ze smakiem i przejmująco w filmie Franka Marshalla.
• • •
„Coś” (1982, reż. John Carpenter)
Antarktyda
Nie ma jak zima na Antarktydzie – prawdziwa, biała i niesamowicie mroźna. Czasem coś można znaleźć w lodzie – na przykład statek kosmiczny obcej cywilizacji. I wtedy mróz zaczyna spełniać dwie role: z jednej strony negatywną, jak u Kubricka, odcinając ludzi od szans na ratunek czy ucieczkę, z drugiej strony pozytywną – bo śniegi Antarktydy mogą powstrzymać to „coś” od rozprzestrzenienia się po całym świecie. Czy na pewno mogą?
• • •
„Lśnienie” (1980, reż. Stanley Kubrick)
Góry Skaliste, Kolorado, USA
Czasem przychodzi nam do głowy pomysł zaszycia się na całą zimę w jakimś spokojnym, odciętym od świata hotelu, żeby tam odpocząć od ludzi, zastanowić się nad sobą, zakończyć rozpoczęte projekty, mając pewność, że nikt nie przeszkodzi, bo droga przez zaśnieżone góry nie będzie przez kilka miesięcy przejezdna… Problem w tym, że niekoniecznie okaże się, iż w hotelu będziemy sami tylko z naszą rodziną. Hotel „Overlook” bowiem jest zamieszkiwany przez wielu lokatorów – przeważnie niestety martwych już od lat. A oni chętnie przyjmą kolejnego rezydenta i nici z naszego pomysłu napisania w spokoju wielkiej powieści…
• • •
„Epoka lodowcowa” (2002, reż. Carlos Saldanha, Chris Wedge)
Półkula północna
Niektórzy twierdzą, że żyjemy w krótkim okresie ciepła pomiędzy wielkimi zlodowaceniami. Globalna zima więc nadejdzie (co można zobaczyć w „Pojutrze”), ale wielka zima też miała miejsce na naszej planecie. Przewrotnie więc wybieramy animowaną prezentację owego minionego mrozu. A było tak zimno, że wyginęły ptaki dodo, a wiewiórka musiała dokonywać wyczynów prawie kaskaderskich, aby ocalić ostatni orzeszek…
• • •
„Imperium kontratakuje” (1980, reż. Irwin Kershner)
Hoth – 6 planeta systemu Hoth, Zewnętrzne Rubieże
Wszechobecna zima na całej planecie Hoth to idealne miejsce schronienia grupy rebeliantów przed ścigającym ich Imperium. Zima jako azyl? Nie na długo jednak, bo przed czujnym okiem Dartha Vadera żadna kryjówka się nie uchowa. I tak lodowa planeta stanie się terenem najefektowniejszej bitwy w całej fantastycznonaukowej filmografii. Zakładam, że rebelianci zamieszkali gdzieś w rejonie równika – ciekawe, jak zimno jest na biegunach Hoth?
• • •
„Stalingrad” (1993, reż. Joseph Vilsmaier)
Wołgograd (d. Stalingrad), obwód wołgogradzki, Rosja
Zima w charakterze decydującego czynnika militarnego – dodatkowej dywizji wspierającej rosyjską armię. Dywizji, dodajmy, która atakuje już na końcu, dobijając resztki armii von Paulusa. I z tego filmu w pamięci pozostają głównie niemieccy żołnierze zamarzający powoli w śniegu – symboliczny koniec wielkiej armii.
• • •
„Dzień świstaka” (1993, reż Harold Ramis)
Punxsutawney, Pensylwania, USA
Koszmar zimofoba. Gdy już wydaje się, że ta nieprzyjemna pora roku niedługo nas opuści, jakieś złośliwe fatum powoduje, że paskudny zimowy dzień 2 lutego zaczyna powtarzać się w nieskończoność. Bill Murray ciągle i wciąż, dzień po dniu, musi ślizgać się na tym samym chodniku i wpadać w te same kałuże roztopowe. Przerażające.
• • •
„Fargo” (1996, reż. Joel Coen)
Fargo, Dakota Północna, USA
Tak przejmującej białej scenerii dla zbrodni nikt lepiej od braci Coen nie wymyślił. Białe, puste przestrzenie Północnej Dakoty grają w tym filmie osobną rolę i nie wiem, czy nie zapadają w pamięć bardziej niż doskonałe role Williama H. Macy’ego, Steve’a Buscemiego i Frances McDormand. Pamiętacie scenę na pustej drodze? Aż dreszcz przechodzi – nie tylko z zimna.
• • •
„Pojutrze” (2004, reż. Roland Emmerich)
Nowy Jork, NY, USA
Zima, jakiej nie było. Zapada w ciągu kilku dni na całej półkuli północnej i na dodatek nic nie wskazuje, aby miała wraz z marcem ustąpić. Zima, którą w jakiś sposób sami wywołaliśmy i która chce nam pokazać, jak w sumie mało istotni jesteśmy. Nie doszukujmy się jednak zbyt ważkich treści w katastroficznym filmie Emmericha. Po prostu zima dla niego to jeszcze nie dość wykorzystana pora roku dla twórców efektów specjalnych. I to jakich efektów!
• • •
„Edward Nożycoręki” (1990, reż. Tim Burton)
Typowe amerykańskie miasteczko
Skąd się wziął śnieg? Z miłości. Przynajmniej taką odpowiedź daje Tim Burton, każąc swemu bohaterowi rzeźbić na dziedzińcu swego wysokiego zamku lodowe figury, a podmuchom wiatru rozwiewać śnieżne „trociny”, które wędrują na dół aż do ukochanej Edwarda. A pierwszy śnieg to jedna z najbardziej wzruszających scen w historii kina – Winona Ryder tańcząca w prószących płatkach do magicznej muzyki Danny’ego Elfmana.
• • •
„Titanic” (1997, reż. James Cameron)
Ocean Atlantycki (41° N, 50° W)
Gdy temperatura ciała spada poniżej 30°C, następuje śmierć kliniczna organizmu. Pasażerowie Titanica na pokrytym lodem Atlantyku, gdzie temperatura zbliżała się do 0°C, byli po zderzeniu z górą lodową i zatonięciu statku praktycznie bez szans. Uratowali się nieliczni, reszta umierała z wyziębienia w ciągu kilku minut. Oczywiście Leonardo DiCaprio, jak przystało na bohatera filmowego, zdążył wyszeptać swojej ukochanej kilka pięknych słów.
• • •
„Na krawędzi” (1993, reż. Renny Harlin)
Góry Skaliste, USA
Na dworze śnieg i silny wiatr, temperatura dobrze poniżej zera – jednym słowem, gorzej niż w Kieleckiem – a tu jeszcze wredny typ z pistoletem zabiera ci kurtkę. Tak na zachętę, żebyś nie nawiał, był grzeczny i pomógł znaleźć zgubione pieniążki. Co robisz? Uciekasz, biegasz półnago po górach szybciej niż doskonale wyposażeni bandyci, nurkujesz w przeręblu, mordujesz po kolei tych wyszkolonych zabójców niczym Rambo, odbijasz z ich rąk ukochaną, odzyskujesz przyjaźń kolegi. Koniec. Aha, oczywiście to wszystko jest prawdą, jeśli nazywasz się Sylvester Stallone.
koniec
2 sierpnia 2008

Komentarze

05 II 2012   12:17:40

A ja polecam jeszcze norweskie "Białe szaleństwo" z 2009 roku.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Podróże w czasie i przestrzeni
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Eryk Remiezowicz, Agnieszka Szady

Duszno i porno
— Piotr Dobry

Celuloidowy Berlin
— Jakub Gałka

(nie)Udany wypoczynek
— Esensja

Wakacje z duchami
— Sebastian Chosiński

Jak artysta zachód słońca malował
— Paweł Sasko

Najmroźniejsze sceny w literaturze
— Esensja

Konkurs na recenzję książki podróżniczej
— Esensja

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.