Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Listopad 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bruno Bettelheim
‹Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni›
Bruno Bettelheim pokazuje, co – poza wypełnieniem czasu – daje dzieciom lektura baśni. Udowadnia, że to nie tylko naiwne opowiastki, ale bardzo ważny element w psychicznym rozwoju małego człowieka, dający naszym pociechom narzędzia do poznania własnej tożsamości i wiarę we własne możliwości, przestrzegając jednocześnie przed życiowym marazmem. Warto się przekonać, co tak naprawdę przekazujemy dziecku, czytając mu „Czerwonego Kapturka”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Humprey Carpenter
‹J.R.R. Tolkien. Biografia›
Jeśli biografia może być klasyczna, to ta niewątpliwie na takie określenie zasługuje. Carpenter opisuje życie Tolkiena nie szukając sensacji ani skandali, nie próbuje swoich sił w psychoanalizie doszukując się najdziwniejszych powiązań między życiem angielskiego pisarza a jego twórczością. W zamian proponuje nam portret pisarza, opisując życie niezwykłego zwykłego człowieka, który na zawsze zapisał się w historii literatury.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arthur C. Clarke
‹Fontanny raju›
Powieść, która zdobyła podwójną koronę fantastyki – nagrody Hugo i Nebula – jest jednocześnie jednym z najbardziej stymulujących intelektualnie dzieł mistrza gatunku, sir Arthura C. Clarke’a (ciekawostka: Clarke w 2005 roku został uhonorowany również odpowiednim tytułem w swojej drugiej ojczyźnie, Sri Lance – Sri Lankabhimanya – zapewne po części nie tylko za zasługi, ale też za propagowanie Sri Lanki: akcja „Fontann raju” rozgrywa się na fikcyjnej wyspie wyraźnie wzorowanej na Cejlonie). Clarke zasłynął jako autor piszący fantastykę mocno opartą na faktach naukowych i na aktualnych możliwościach technologicznych (co prawda często nieco ekstrapolowanych), czego dowodem była zaproponowana przez niego w latach 40. idea komunikacji satelitarnej opartej na satelitach umieszczonych na orbicie geostacjonarnej. Podobnie jest z głównym konceptem „Fontann raju” – już od dłuższego czasu najtęższe głowy naukowego światka udowadniają, że projekt windy sięgającej aż na orbitę jest absolutnie realny, trzeba tylko dopracować jego zaplecze technologiczne. Oczywiście oprócz tego intrygującego pomysłu mamy też wątki poboczne w postaci niehumanoidalnych obcych, terraformingu innych planet i kolonizacji Układu Słonecznego, a także – last but not least – tak charakterystyczne dla prozy Clarke’a wątki okołoreligijne składające się na filozoficzną refleksję o możliwości koegzystencji dwóch światopoglądów: tradycjno-religijnego i nowoczesno-technologicznego. Nic dziwnego, że to wszystko dało książkę, która stała się absolutną klasyką fantastyki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jarosław Grzędowicz
‹Popiół i kurz›
Najpierw było opowiadanie „Obol dla Lilith” w tomie „Demony”, potem kontynuacja, wykorzystująca ten sam świat i tego samego bohatera. Powieść aż tak wielkiego rozgłosu jak „Pan Lodowego Ogrodu” nie zdobyła, jednak fani docenili ją, nagradzając w 2006 roku nagrodą im. Janusza A. Zajdla. I słusznie, bo to kawał dobrej literatury. Jarosław Grzędowicz ma lekki, bardzo plastyczny i łatwo rozpoznawalny styl, umiejętności tworzenia nastroju grozy mógłby mu pozazdrościć niejeden autor, a głównego bohatera po prostu nie da się nie lubić.
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michael Ende
‹Momo›
W czerwcu umieściliśmy „Momo” na liście Książek naszego dzieciństwa, a teraz zachęcamy do nabycia nowego wydania powieści niemieckiego pisarza. Sam fakt wznowienia nie zaskakuje, gdyż wydawnictwo Znak już od kilku miesięcy wydaje kolejne książki Michaela Endego, niespodzianką jest jednak fakt przygotowania przez nie nowego przekładu. Jak Ryszard Wojnakowski poradził sobie z opowieścią o pewnej niezwykłej dziewczynce ratującej świat? Dowiemy się tego już niebawem.
Czytaj też:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Terry Pratchett
‹Wolni Ciut Ludzie›
Właśnie swoją premierę miał czwarty tom cyklu o Tiffany Obolałej – „I Shall Wear Midnight” – a u nas oczekiwanie na jego wydanie umili nam lektura pierwszego tomu cyklu w nowym przekładzie Piotra W. Cholewy. Nie wiemy jak bardzo nowy przekład różni się od starego, na pewno Tiffany Obolała (która pojawiła się po raz pierwszy w trzecim tomie zatytułowanym „Zimistrz”) zastąpiła Akwilę Dokuczliwą, możemy też spodziewać się ujednolicenia terminologii ogólnoświatodyskowej. Warto samemu sprawdzić, która wersja bardziej przypadnie wam do gustu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Salman Rushdie
‹Harun i morze opowieści›
Wznawiana po kilku latach książka Rushdiego „Harun i morze opowieści” jest o tyle ciekawa, że powstała bezpośrednio po słynnych „Szatańskich wersetach”, które z jednej strony nadały rozgłos nazwisku pisarza na całym świecie, z drugiej uczyniły z niego wiecznego uciekiniera. „Harun” jest historią odbiegającą od słynnej poprzedniczki, bowiem mamy tu do czynienia z fantastyczną opowieścią dla dzieci (Rushdie pisał ją dla swego syna Zafara) z elementami realizmu magicznego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Neal Stephenson
‹Cryptonomicon›
„Cryptonomicon” to Neal Stephenson w najwyższej formie i zarazem esencja stylu tego autora: wielowątkowe akcja, błyskotliwe dygresje, charakterystyczna ironia z lekką nutą groteski. Po „Zamieci” i „Diamentowym wieku” ta przeplatająca współczesne i sięgające II wojny światowej wątki powieść wydawała się odejściem autora od science fiction. Już po zapoznaniu się z „Cryptonomiconem” oczywiste stało się, że to tylko część prawdy, bo jest to książka pokoleniowa, a jej adresatem jest pokolenie wychowanych na fantastyce nerdów. Dziś, po „Peanatemie”, wiemy jeszcze więcej – książka Stephensona była również pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do (próby) stworzenia od podstaw wzorca nowoczesnej fantastyki naukowej. Zmieniały się dekoracje, lecz idee zachowały ciągłość.
SPADKOWICZE:
Na listopad przesunęły się premiery następujących książek:
koniec
« 1 2 3
1 listopada 2010

Komentarze

01 XI 2010   16:57:00

Powinno się tu jeszcze znaleźć zbiorcze wydanie "Opowieści z Narnii" Lewisa, które ukaże się 10 listopada.

01 XI 2010   17:17:03

"Popiół i kurz" kawałem dobrej literatury? Raczej kawałkiem, kąskiem wręcz. W ogóle coś FS lubuje się w wznowieniach ostatnio. Gdzieś mi mignęło 438. "Dziedziczki" Pilipiuka.

A okładki biografii Tolkiena i "Cryptonomiconu" piękne :-) .

01 XI 2010   18:48:38

Proponuję zorganizować ankietę pt. "Jak szybko rozejdzie się cały nakład Cryptonomiconu"? ;)

01 XI 2010   23:31:20

Dzięki za listę, jesteście jak zwykle nieocenieni ;)
Chyba zbankrutuję w tym miesiącu... Nowy Dukaj, dzieła zebrane o Sherlocku, biografia Lovecrafta i do tego Bettelheim.

02 XI 2010   09:51:34

W ramach bankrutowania zachęcamy do korzystania z zamieszczonych u nas linków do Skąpca. (autoreklama)

04 XI 2010   20:23:39

Ej, niemogliście tutaj dać "Tuneli. Bliżej"?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Dziwne fikcje: Zapomniane eony, nieskończone przestrzenie, bluźniercze abominacje
— Marcin Knyszyński

Do księgarni marsz: Kwiecień 2018
— Esensja

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Wrzesień 2016
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Co leży Pomiędzy?
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Lipiec 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.